Esra ÖZ’ün Bu Kitabı Sağlık Haberciliği İçin Kaynak Olacak!

Sağlık editörü Esra Öz, 49 bürokrat, akademisyen ve gazeteci ile bir araya gelerek ‘Sağlık Haberlerine Farklı Bakış’ başlıklı bir kitap yazdı. Türkiye’de ilk defa, sağlık haberciliği alanında çalışan İletişim Fakültesi akademisyenleri, sağlık muhabirleri ve bürokratlarla sağlık haberciliği alanında yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin yer aldığı bir kitap hazırladığını belirten Öz, “Bu kitabı sağlık iletişimi ve sağlık haberciliğinin geliştirilerek, sağlık okuryazarlığı ve medyanın bilinçlendirilmesi için hazırladım. Sağlık okuryazarlığının gelişmesi ve insanların bilinçlenmesi için öncelikle medya kuruluşlarında uzman sağlık muhabirlerine yer açılmalı ve sağlık muhabirlerine, ajans muhabirlerine, çeviri yapan ve istihbaratta yer alan gazetecilere de eğitim verilmeli.” diyor.

Sağlık haberciliği alanında çalışan İletişim Fakültesi akademisyenleri, sağlık muhabirleri ve bürokratlarla bu alanda yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği kitap ‘Sağlık Haberlerine Farklı Bakış’ adıyla yayınlandı. 49 bürokrat, akademisyen ve gazetecinin bir araya geldiği kitabı Sağlık Editörü ve Biyolog Esra Öz yazdı. Öz, 4 yılı aşkın bir süredir, üzerinde çalıştığı ‘Sağlık Haberciliğine Yön Verenler’ yazı dizisi ile Türkiye’de ilk defa bu alanda çalışan İletişim Fakültesi akademisyenleri, sağlık muhabirleri ve bürokratlarla sorunları ve çözüm önerilerini içeren röportajlar yaptı. Bu çalışmayı, sağlık iletişimi ve sağlık haberciliğinin geliştirilerek, sağlık okuryazarlığı ve medyanın bilinçlendirilmesi için hazırlayan Öz, hayatımızın temel taşı olan sağlığın medyadaki yerini belirlemek için yaptığı bu çalışma ile temellerinin atılacağı sağlık haberciliğinin uzmanlaşmasında bir katkı sağlamayı hedefliyor.

SAĞLIK HABERCİLİĞİNDE UZMANLIK NEDEN GEREKLİ?

“Sağlık haberciliği, gazetecilik mesleğine adım atar atmaz, haber yazmayı öğrenirken yapılacak bir iş değildir” diyen Öz, sağlık haberlerinin emin ellerde olması gerektiğini vurguluyor. Haberler, alanında uzman sağlık habercileri tarafından yapılmıyorsa ‘İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?’ sorusunun akla geldiğini belirten Öz, şu ifadeleri kullanıyor: “Uzmanlaşma için gazetecilerin hakkını savunmak ve onların arkasında durulması gerekiyor. Akademik camianın çalışmaları eşliğinde sağlık habercilerinin tecrübelerini paylaşarak bir araya gelmesi ile güzel işlere imza atılacağına inanıyorum. Doğru, etik ve güvenilir sağlık haberleri, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazdır. Sağlık Bakanı ve Meclis Sağlık Komisyon Başkanı da bu çalışmaya destek vererek bu alanda yapılacak çalışmaların öneminin üzerinde duruyorlar.”

Sağlık haberciliğinin uzmanlık alanı olması adına çabaları sonucu ortaya çıkan bu kitabın, ilk çalışmalarına yaklaşık 4 yıl önce başlayan Öz, şunları söylüyor: “Sağlık haberciliği ve iletişimi üzerine çalışan hocalarımıza ulaşarak, bu alana emek vermiş meslektaşlarımla görüştüm. Bu kitap, sağlık haberciliğinde bir dönemin bakış açısını ortaya koymaktadır. Gazeteciler haber yaparken nelere dikkat ediyor, akademisyenler bu alanda yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyor, bilinçli bir adım atılması için öncülük edecek görüşler yer alıyor.”

Sağlık haberciliğinde önemli olan noktanın bilimsel çalışmaların ışığında sade bir dille doğru bilgileri aktarmak olduğunu belirten Öz, “İşte bu noktada zamanla öğrenilen gerçeklerden birisi, her bilimsel çalışmanın haber olamayacağı, olmaması gerektiğidir. Bu ve bunun gibi birçok bilgi gazeteciler tarafından yaşanarak öğreniliyor. Bunların başta kuralı olsa ne güzel olur değil mi? Bu işi yapmak isteyen muhabire ‘bunlara dikkat et’ demek, yol haritası sunarak, daha da kaliteli haberlere imza atmayı sağlamak mümkün.” diyor.

Sağlık haberciliğinin kuralları oluşturulduğunda sağlık alanında çok fazla yanlış haber ile karşılaşılmayacağını kaydeden Öz, şu konulara dikkat çekiyor: “Üzücü bir nokta da insanlar her haberi doğru olarak algılıyor. Mesela, doğal olana sevgi ve inanç insanları hata yapmaya daha fazla yaklaştırıyor. Her gün okuduğumuz sağlık haberlerindeki yanlışları gördükçe bu alandaki uzmanlaşmanın ne derece elzem olduğunu daha iyi anlıyorum. Sağlık okuryazarlığının gelişmesi ve insanların bilinçlenmesi için öncelikle medya kuruluşlarında uzman sağlık muhabirlerine yer açılmalı ve sağlık muhabirlerine, ajans muhabirlerine, çeviri yapan ve istihbaratta yer alan gazetecilere de eğitim verilmeli. Çeviri haberlerinin yanlışlarla dolu aktarılması ve ajans muhabirlerinin yaptığı bazı haberler insanları boşuna umutlandırarak, büyük hayal kırıklığı yaşatması engellenebilir. Ayrıca gazetecilik gün geçtikçe kan kaybediyor ve güven sorunu yaşanıyor. Sağlık haberciliğinde ise bu çok daha fazla hissediliyor.”

Kaynak

Satın almak için tıklayın D&R  –  idefix 
ESRA ÖZ KİMDİR?

Öz, Sağlık Dergisi’nde 5 yıl süre ile Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı.Öz, ‘Tıbbın Duayenleri’, ‘Hayatı Keşfeden Biyologlar’, ‘Dünya’da Türk Hekimleri ve Başarı Öyküleri’ ve ‘Nörobilim’ ile ilgili röportaj ve haber serileri mevcut. 2012 yılında Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarının kurulumu ve yönetiminde danışmanlık yapan Öz, 2013 yılında Med-Index sitesinin Kurucusu ve Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. 2014 yılı Nisan ayında ‘Organ Bağışında Uyum için Teknik Yardım Projesi’ Kıdemli İletişim Uzmanı olarak organ bağışı haberlerinin işlenmesi üzerine medya çalıştayları düzenlen Öz, aynı zamanda 2014 Ekim ayından itibaren Sağlık ve İnsan Dergisi Yayın Editörü olarak çalışmalarını sürdürüyor. Öz, Şubat 2015 tarihinden itibaren TRT Kent Radyo Ankara’da Sağlık Gündemi programını hazırlayıp sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here