Forum

DoktorlarSitesi.Net Forum Platformu

Soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yolları !  

  RSS

(@caner-baran)
Aktif Üye
Üyelik:2 sene  önce
Mesajlar: 5
15/01/2017 7:47 pm  

Havalar soğudu, her yerden kar haberleri geliyor. Birçok yerde elektrikler kesildi, insanlar yollarda kaldı. Herkes çok üşüyor. Tabi bu durumun doğal sonucu olan grip ve soğuk algınlığı sezonu da başlamış oldu.

Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen grip ve soğuk algınlığından korunmanın yollarını bilirseniz bu kışı daha sağlıklı ve konforlu geçirebilirsiniz! İşte soğuk algınlığı ve gripten korunmada önerilenler ve gerçekten faydalı olup olmadıklarını gösteren liste;

• Dezenfektan kullanımı (FAYDALI): El dezenfektanları son yıllarda kullanılmaya başlanan ve artık kolay bulunabilen ürünler. Çok sık kullanmaya gerek olmasa da günde 1-2 kez kullanmak işe yarayabilir. Özellikle toplu taşıma, umumi tuvaletler gibi yerleri kullandıktan sonra fayda sağlayabilir. Eve girdiğinizde ya da yemekler öncesi el yıkama imkanının olmadığı durumlarda da önerilmektedir.
• Sürekli (gereksiz olduğu halde) el yıkama (FAYDASI ŞÜPHELİ) : Yemeklerden önce yada tuvaletten sonra ellerin yıkanması konusunda bir şüphe yok, koruyucu etkisi çok yüksek ve kesinlikle yapılmalı. Ancak her el sıkışma sonrası elleri yıkamaya da gerek yok. Ayrıca araştırmalar göre, insanların sadece %5’i ellerini yeterli süre yıkıyor ve üç kişiden sadece ikisi sabun kullanma konusunda duyarlı.
• Musluğu kağıt havlu/mendil ile kapatma (FAYDALI): Musluklar umumi tuvaletlerdeki en kirli bölgeler. Buralara dokunurken kağıt havlu ya da mendil kullanmak ayrıca tuvalet kapılarını açarken de bunu yapmak mikroplardan uzak durmada kesinlikle faydalı bir hareket gibi görünüyor.
• Klozetin üstüne tuvalet kağıdı örtmek (FAYDASIZ): Klozetler sürekli kimyasallar ile temizlendiğinden, aslında tuvaletin nispeten temiz sayılabilecek yerlerinden. Ancak kullanmadan önce üstünü kolay ıslanabilen ince bir kağıt ile örtmenin koruyuculuğu şüpheli görünüyor. Tabi bunu yaparak daha rahat hissediyorsanız bu ayrı bir konu ama klozetin üstüne tuvalet kağıdı koymak mikroplardan korunmada çok işe yarayacak bir eylem gibi görünmüyor.
• Asansör düğmelerine parmak eklemleri yada dirseğiniz ile dokunmak (FAYDALI): Özellikle zemin kat düğmesi en çok kullanılan ve herkesin dokunduğu yer. Buraya dokunacaksanız, parmak uçlarınızdan ziyade, parmak eklemlerinizi yada dirseğinizi kullanabilirsiniz.
• Hastalar ve hasta görünümlü olanlarla el sıkışmak ya da sarılmaktan kaçınmak (FAYDALI): Bunu kabalık olarak görmeyin, sonuçta sağlığınızı koruyorsunuz. Tabi karşınızdakine de durumu uygun bir dille anlatmakta fayda var.
• Yüzünüze dokunmayın (FAYDALI): Kirli ellerle, göz, burun ya da ağzınıza dokunmak, grip ya da soğuk algınlığına davetiye çıkarmakla eşdeğer. Gün içinde tahmin ettiğinizden çok daha fazla yüzünüze dokunuyorsunuz. Bir araştırmaya göre yetişkinler saatte ortalama 16 kez yüzlerine dokunuyor. Yüzünüze dokunmayın !
• Kendi egzersiz aletlerinizi kullanın (FAYDALI): Kış aylarında, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmenin en güzel yollarından birisi egzersiz yapmak. Ancak ortak kullanılan egzersiz aletleri grip virüsleri açısından oldukça kirli. Araştırmalara göre fittness aletlerinin %63’ünde grip virüsü mevcut. Eğer varsa kendi aletleriniz kullanmak yada bu aletleri kullanmadan önce dezenfektan ile temizlemek faydalı olabilir.
• Toplu taşımada maske kullanın (KESİNLİKLE FAYDALI): Kalabalık ve insanların birbirlerine çok yakın mesafelerde durduğu bu yerlede, etrafınızda öksüren ya da burnu akan birileri varsa, yanınızsa taşıyacağınız maskeyi takmanın tam zamanı. Bu sayede daha güvende olacağınız kesin.

Burada yazdıklarımız sizi grip ve soğuk algınlığından %100 korumasa da, önerileri uyguladığınız takdirde faydasını göreceğiniz bir gerçek.

GKaynak: WebMD –  https://goo.gl/ikBZjU

Güncel sağlık haberleri


CevaplaAlıntıla
Share: