Forum

DoktorlarSitesi.Net Forum Platformu

Sauna, Demans ve Al...
 

Sauna, Demans ve Alzheimer riskini azaltıyor  

  RSS

(@caner-baran)
Aktif Üye
Üyelik: 3 sene önce
Mesajlar: 5
15/01/2017 7:45 pm  

Düzenli olarak sauna kullanımının, özellikle erkeklerde, Demans ve Alzheimer hastalığı riskini azalttığı gösterildi.

Finlandiya’da yapılan araştırma, düzenli olarak haftada 4-7 kez sauna kullanan erkeklerde, demansın %66 azaldığını, aynı şekilde Alzheimer hastalığının da %65 daha az görüldüğünü ortaya koydu.

Araştırma, orta yaşlı 2300 erkeğin 20 yıllık takip sonuçlarına dayanıyor. Araştırmacılar saunanın, özelikle hafızayı etkileyen ve yaygın görülen bu hastalıklarda koruyucu etkisinin olabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte sonuçlara kesin gözüyle bakabilmek için farklı hasta gruplarını ve kadınları da içeren çalışmalara ihtiyaç var.

Araştırmacılar sonuçların son derece şaşırtıcı olduğunu, ancak bulunan oranların kuvvetli bir bağlantıyı gösterdiğini söylüyor. Biyolojik olarak mantıklı bir sonuç olabileceğini belirten araştırmacılar, saunanın vasküler endotelyal fonksiyonu daha iyi hale getirerek ve inflamasyonu azaltarak etki edebileceğini belirtiyor.

Aynı araştırma grubu tarafından yapılan daha önceki çalışma, haftada 2-3 kez saunın, ani kardiyak ölüm, ölümcül koroner kalp hastalığı ve genel ölüm oranında azalma sağladığını göstermişti.

Ülkemizde de sauna kullanımı her geçen gün artış gösteriyor. Ancak kültürümüzün bir parçası olan hamamların da, saunada sağlanan nem ve ısıyı sağlayabildikleri göz önüne alınırsa, sağlıklı yaşam için her ikisinin de kullanılabileceği yorumunu yapmak yanlış olmaz.

Kaynak: Medscape – https://goo.gl/eLgOCB


Alıntıla
Share: