Tıp, doktor, hastane, sağlık konulu filmler sinemada sık sık vizyona girmekte hatta bazıları büyük gişe rekorları dahi kırabilmektedir. DSN olarak izlemeniz gereken Tıp konulu 16 filmi sizin için derledik;

  1. Wit (2001) imdb 8,2/10

Kanser teşhisi konduktan sonra hayatını sorgulamaya başlayan ve önceliklerini değerlendiren Edebiyat Profesörü Vivian Bearing’in yaşam öyküsü. Bearing, çocukluğundan kanser teşhisi konduğu döneme kadar yaşanan süreci değerlendirirken sıkça da kameraya dönerek izleyiciyle birebir ilişki kuruyor. Vivian Bearing’in hikayesi, safhalar halinde ele alınıyor. Her safha yaşamını kalemine adamış bir kadın için başka bir iç muhasebenin başlangıcı Margaret Edson’ın oyunundan sinemaya uyarlanmış, etkileyici bir drama.


 

2.The Doctor (1991) imdb 6,9/10

Jack McKee zengin ve başarılı bir doktordur. Düzgün seyrinde giden hayatı kanser teşhisi konmasıyla değişecektir. Yıllarca hekim-hasta ilişkisine hekim gözüyle bakan Jack, olaya bir de hasta gözüyle bakmak zorunda kalacak ve yaptığı hataların farkına varacaktır.


 

3. Awakenings (1990) imdb 7,8/10

Awakenings (Uyanış) 1990 yapımlı En iyi Film, En iyi Erkek Oyuncu ve En iyi Uyarlama Senaryo dallarında Akademi Ödülü adayı gösterilmiş filmdir. Oliver Sacks’ın daha çok kendi hayatından kesitler sunan aynı isimli kitabından yola çıkarak çekilmiş, yönetmenliğini Penny Marshall’ın yaptığı, başrollerini iki Akademi Ödüllü oyuncu Robert De Niro ve Robin Williams’ın oynadığı dram filmidir.


 

4. John Q (2002) imdb 7,0/10

Bir fabrikada çalışan ve sıradan bir işçi olan John Q. Archibald, bir gün oğlu Mike’ın bir maç sırasında rahatsızlandığı haberiyle yaşamı değişir. Oğlu’nun kalbi gerekenden üç kat daha büyük olması ve yaşayabilmesi için acil olarak kalp nakli yapılması gerekmektedir. Maddi durumu iyi olmayan John Q.’nin oğlunun yaşaması için en kısa sürede büyük miktarda para bulması gerektiğini öğrenir. John Q. oğlunun ameliyatı için yeterli parayı bulamaz. Bunun üstüne hastane yönetimi, Mike’ın hastane masrafları karşılanamayacak kadar yüksek olduğu için, kalp hastası Mike’ı eve gönderme kararı alır. John Q oğlunu kurtarabilmek çaresizlik içinde aralarında kalp cerrahı Dr. Raymond Turner’ın da bulunduğu bir bölüm hastane personeli, bazı hasta ve ziyaretçiyi aynı hastane’de rehin alır.

Film, Amerikan sağlık sisteminin eleştirisini yapmaktadır.


 

5. You Don’t Know Jack (2010) imdb 7,7/10

You Don’t Know Jack (2010), Yönetmenliğini Barry Levinson üstlenirken oyuncu kadrosunda Al Pacino, Susan Sarandon, John Goodman, Danny Huston ve Rutanya Alda gibi isimler vardır. 1990 yılından başlayıp kendi geliştirmiş olduğu bir karışımı uygulayarak hastalara ötenazi uygulayan Jack Kevorkian’in hayat hikayesi. Ölüme çok yakın olan hastalar kendi isteği ile ondan yardım isterler doktor da onların acısını bir an önce dindirmek için elinden geleni yapar ve onları öldürür. doktorlarsitesi.net Bir çok insan bu olayı desteklese de bazı insanlar bunun çok yanlış bir ölüm şekli olduğunu savunur. Doktoru katil olarak ilan ederler doktorun adı ölüm doktoru olarak anılır. Ötenazinin gerekli olup olmadığını sorgulayan bir film. Doktor ötenaziyi destekliyor ve bunun için her şeyden vazgeçiyor.

Film Biyografi-Dram-Suç türlerini içeriyor.


 

6.Gross Anatomy (1989) imdb 6,1/10

Joe Slovak harika bir tıp öğrencisidir. Fakat hayata olan uygunsuz yaklaşımı, Gross Anatomy ile karşılaşınca test edilecektir. Gross Anatomy tıp okulundaki en zor derstir. Joe’nun rahat ve özgür tavırları sınıfta komik anlar yaratacaktır ama aynı onu zorlu profesörle kötü bir duruma sokar. Ayrıca profesör de asi gence dersinde doktor olmak ile ilgili sorular sorar. Bu sırada Joe laboratuvar partneri Laurie’ye aşık olur. Laurie ise hiçbir şeye izin vermeyen, özellikle de romantizme ve planlarına müdahale edilmesine izin vermeyen bir insandır. Ve tabii Joe hiçbir şeyi kitabına uygun yapmaz ama başarmak için her şeye sahip olduğunu kanıtlar – tabî kendi yöntemleriyle.

7.Patch Adams (1998) imdb 6,7/10

Yaşanmış bir hayat hikayesinden alınmıştır. İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, sevgilisi Carin Fisher’in öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.


 

8.Gifted Hands: The Ben Carson Story (2009) imdb 7,8/10

Genç Ben Carson, şanslı bir çocukluk geçirmemiştir. Yoksulluk ve önyargı arasında, eski bir evde geçirilen çocukluk, beraberinde kötü ders notları ve öfke getirmiştir. Tüm bunlara rağmen yine de, annesi ona inancını hiç kaybetmemiş, hayal gücünü ve inancını asla yitirmemesi için ona sürekli destek olmuştur. Artık O dünyanın en iyi beyin cerrahlarından biridir.


 

9. Sicko (2007) imdb 8,0/10

Michael Moore’un yazıp yönettiği, aynı zamanda oynayıp yapımcılığını da üstlendiği bu bağımsız film ABD’deki sağlık sistemini eleştirmektedir. ABD’deki sağlık sigorta şirketlerinin acımasızca sigortalıları istismar etmeleri, sadece kâr peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirketlerin çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinen ve bunu yaparken sıklıkla belgeleri ve rakamları ortaya döken Moore ayrıca ABD’deki sağlık sistemini İngiltere, Kanada, Fransa ve Küba’da uygulanan kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar. Dünyada sağlığa en fazla bütçeyi ayırmış bir ülke olan ABD’de ortalama yaşam süresinin bile bu ülkelerden çok daha düşük olduğunu da belgeler. Sigortalı oldukları halde aldıkları (veya alamadıkları) sağlık hizmetlerinden dolayı yüksek ve ödenemez faturalarla yüz yüze gelen ABD vatandaşlarından bazılarını Küba’ya götürerek bedava sağlık hizmeti almalarını sağlar. Sağlık sistemlerini kıyaslarken yine her zamanki hınzırlıklarını yaparak seyirciyi güldürmeyi de ihmal etmez.


 

10. Paa (2009) imdb 7,2/10

Auro progeria adı verilen çok nadir görülen bir genetik bozukluğu olan akıllı ve esprili 12 yaşındaki bir çocuk. Zihinsel olarak 12 yaşında ve normal biridir ama fiziksel olarak 5 kat yaşlı gözükmektedir. Kendi sağlık durumuna rağmen Auro oldukça mutlu bir çocuktur. Auro bir jinekolog olan annesi Vidya ile yaşamaktadır. Amol Arte genç ve soğuk kanlı bir politikacıdır. Bu genç politikacı “siyaset” kelimesinin kötü bir kelime olmadığını dünyaya kanıtlamak için bu yola başkoymuştur. O hedefi olan bir adamdır. Auro aslında Amol’un oğludur fakat Vidya bunu Amol’dan gizler. Amol, erkek okullarını gezerken Auro ile tanışır. Amol gerçeği bilmese de Auro’yu Delhi’ye, başkanın sarayını görmeye götürür. Auro gerçeği öğrenir ve anne ve babasını biraraya getirmeye çalışır fakat Vidya karşı koyar. Vidya hala yaralıdır çünkü Amol onun hamile olduğunu öğrenince kürtaj olmasını istemiştir. Amol ise hatasını anlar ve Vidya’ya ona hala aşık olduğunu açıklar. Auro’nun sağlığı ise 13. doğum gününde ise çok daha kötü bir hal alır. Progeria adlı hastalığı ele alan bir dram filmidir.


 

11. Nurse Betty (2000) imdb 6,3/10

Saf ve samimi Betty, gerçek aşkının her gün seyrettiği bir pembe dizide rol alan doktor olduğunu hayal etmektedir. Hemşire olmayı düşler; ama otomobil satıcısı serseri bir adam olan kocası, Betty’e izin vermez. Kocası bir uyuşturucu işinde öldürülünce, Betty içinde uyuşturucu paketlerinin saklı olduğu otomobile farkında olmadan atlayıp gerçeklerden kaçarak pembe dizi fantazileriyle yüzleşeceğini umduğu Los Angelas’a gider. Kocasının katilleri tarafından takip edilen Betty, bu melekler şehrinde, rüyalarının doktoruyla gerçekten tanışacaktır.


 

12. The Dentist (1996) imdb 5,1/10

Diş doktoru, Doktor Feinstone dişçilik işinde oldukça başarılıdır. Büyük bir kliniği olan ve hergün onlarca hastanın akın akın geldiği Feinstone’un işleri başından aşkındır. Bu yoğun tempoda karısıyla yakınen ilgilenme olanağı bulamayan Feinstone, işine gittiği bir sabah bişey unuttuğu için yarı yoldan evine geri döner ve havuz temizlikçisinin karısıyla ilgilendiğini görür. Karısı da havuz temizlikçisine karşı boş değildir. Temizlikçinin çamurlu ve leş gibi elleriyle karısını okşadığını, karısının da neşe içinde çamurun içine batıp çıktığını gören Feinstone kontrolünü o anda kaybeder. Feinstone hastalık derecesinde hijyenik bir insandır ve bu olay onun çıldırışının başlangıç noktası olur. Kimselere ses etmeden, apar topar ve dağılmış vaziyette işe giden Feinstone kafayı yemeye başlamıştır. Hastalarının sapasağlam dişlerini bile sapsarı, kapkara, çürük çarık gören doktor, önünü alamadığı bir temizlik tutkusu ile hastaların tüm dişlerini kökten sökmeye, ağız, dil, damak demeden vızır vızır oymaya, çeneleri birbirinden ayırmaya koyulur. Feinstone karısı ve aşığı için de özel bir bakım programı hazırlamıştır.


 

13. Pathology (2008) imdb 6,0/10

Ted Gray her şeye sahiptir: Harvard’dan tıp diploması, manken gibi bir nişanlı… Kariyerine başlamadan önce çok prestijli bir üniversite hastanesinde üç aylık bir adli tıp stajı yapacaktır. Burada çok iyi bir patoloji uzmanı Jake Gallo ile tanışır. Ted ve Jake arasında bir rekabet başlar. Her ikisi de kendilerinin en anlaşılmaz ölüm sebeplerini ortaya çıkarmada eşsiz olduklarına inanmaktadır. Jake en iyi olduğunu ispatlamak için Ted’i hangisinin daha mükemmel bir cinayet işleyeceğine dair ölümcül bir oyuna davet eder. İki parlak doktor, kimin en iyi olduğunu göstermek için son bir yarışa girecektir…


14. Anatomie (2000) imdb 6,1/10

Tıp fakültesinin en başarılı öğrencilerinden Paula, üniversitenin efsanevi hocalarından Prof.Grombek’in anatomi sınıfına kabul edilir. Bu sınıfa kabul edilmek öğrenciler için büyük prestij olarak değerlendirildiği için Paula çok sevinçlidir. Ancak kısa bir süre sonra Paula’nın sınıf arkadaşlarından birkaçı okul morgunda ölü olarak bulununca bu sevinç çok kısa sürer. Ölen bu kişilere aklı takılan Paula üniversitede faaliyet gösteren gizli bir örgütün varlığını öğrenince kabus dolu günler başlar. Çünkü bu gizli sağlık örgütü seçtiği öğrenciler üzerinde tıbbi deneyler yapmaktadır, hem de onlar canlı iken. Paula, öğrendiklerini ispat etmeye çalışırken, bu örgüte girenlerin ve çalışmaları hakkında bilgi edinenlerin öldürüldüğünü öğrenince ne yapacağını bilemez…


 

15. Bad Medicine (1985) imdb 4,4/10

Ortalama altı bir öğrenci olan Jeffrey Marx, prestijli tıp okulları tarafından reddedildikten sonra, babası tarafından orta amerikadaki görece daha ortalama altı bir tıp okuluna gönderilir. Jeffrey yerli köylülerin tıbbi desteğe olan ihtiyacını farkeder. Ona katılan öğrencilerin de yardımıyla köylülere yasadışı yoldan tıbbi destek sağlar. Sonunda, okulun otoriter dekanı öğrencilerin yaptıklarını farkeder ve kovuşturma başlatır. Ancak dekan köylülerin zorlamasıyla suçlamaları düşürmek zorunda kalır.


 

16. Hipokrat (2014) imdb 6,9/10

Bir intörn hekimin babasının çalıştığı klinikte staj yaptığı süreci anlatıyor. Benjamin rolündeki intörn kahramanımız, idealleri olan ve mesleğini seven insanlara yardımcı olmayı ilke edinmiş bir son sınıf öğrencisidir.

 

 

2 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here