Dünyadaki en eski mesleklerinden olan ebelik, bir bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olmak ve doğum öncesi ve sonrasında kadın, anne ve bebek sağlığını korumak adına büyük sorumluluk gerektiren, toplum içinde ki en saygın mesleklerden biridir. Yüzyıllar boyunca sağlık alanındaki gelişmelerle birlikte ilerlemiş olan ebelik; günümüzde bilimsel ve ahlaki değerlere sahip profesyonel bir sağlık disiplini olarak önemini korumaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev üstlenerek, her çeşit zor koşulda fedakârlık içerisinde sorumluluklarını yerine getiren ebelerimiz sağlık sistemimizin vazgeçilmez yapı taşlarıdır.

Her yıl Uluslararası Ebelik Konfederasyonu (ICM) tarafından açıklanan ebeler günü ana teması, 2015 yılına kadar “Dünyanın ebelere şimdi her zaman olduğundan daha fazla gereksinimi var” olarak belirlenmiştir. Dünyanın pek çok ülkesinde üstlendiği sorumluluğun farkında olarak çalışan meslektaşlarımız, çok iyi bir sosyal statü ile mesleklerini yürütmektedir. Ülkemizin ebeleri yasal düzenlemeden kaynaklanan boşluklar nedeni ile görev yetki ve sorumlulukların belirsizliği, ebe eksikliği, mobing, şiddet, yönetici pozisyonunda görevlendirilmeme, sağlık teşkilatı içinde hak ettiği değeri görememe gibi malesef pek çok sorunla kusursuzca hizmetlerini sunmaktadırlar.

Bu duygu ve düşüncelerle, kadın sağlığının koruyucusu olarak özveriyle çalışan tüm ebelerimizin 5 Mayıs Ebeler Gününü kutlar; başarılarınızın devamını dileriz.

EBELER GÜNÜ

Bir Cevap Yazın