Her şey çocuklarımın yüzüme bakıp ‘ıııyyy!’ diye kaçışmalarıyla son buldu. En son duyduğum da odalarının hızla kapanan kapıları oldu. Oturup düşünmeye başladım. Ben nerde yanlış yaptım?
  
Anneyim her şeyden önce, elbet dikkat etmeliydim ne yedireceğime. Ne zaman ekranda görsem o iki tontonu (İbrahim Saraçoğlu & Canan Karatay) oturup izlerim profesör ne de olsa, boru mu?
Vazgeçilmezimiz süt! Eve inek bağlasak bildiğin kârdaydık bugüne kadar. Astıma davetiye çıkarıyor dediler diye gece sütlerini kestim önce. Saraçoğlu dedi ki: süt kemik erimesi yapar, Maranki konuştu: çocuklarda morfin etkisi yapar, Karatay bağırdı birden süt de neymiş kebap yiyin kebap! Aman Allah’ım dedim ben ne yaptım derken yüzlerce bilim adamının ortak tekzipini okudum. Sütün kötü olduğunu söyleyen bilim insanı değildir! Yüreğime su serpildi. Haydi herkesin gönlü olsun dedim azalttım, çocuklar isyan bayrağını çekti.
Günde 1 tane maden suyu için biraz da çocuklara içirin dedi birileri, maden suyu gaz basılmış kaynak suyudur ve resmen cinayettir dedi diğerleri…
Her akşam adına meyve partisi dediğimiz cümbüş yapardık. Karatay’a yakalandık! Her meyve zehir de içerir, günde 5km yürümüyorsan çek elini meyve tabağından dedi boncuk gözlerini ayıra ayıra. Tabağı masanın altına sakladım şaşkınlıkla.
Kış günlerinin vazgeçilmezi portakal suyu dedik, yine enselendik. C vitamini değil o şeker, şeker! Çok seviyorsan çocuğunu kelle paça ver!
İşte dedim, sonunda buldum hepsinin ortak dili ‘tuzdan uzak durun!’ Ona da tamam da yıllarca ben mi oynadım iyotlu rafine tuz reklamında. “Billur tuz. Akar. Akar. Akar.” Müziği bile aklımda. İyot miyot derken en sağlıklısı koyunların yaladığı kaya tuzu çıktı. Olsun dedim eşime bul getir bari, Yalayalım canımız tuz istedikçe…
Valla ne yalan söyleyeyim açık açık demiyor ama eşim bayılıyor bu 71 yaşında ekranlara peyda olmuş kadına. Çiğ köfte serbest, içli köfte serbest, lahmacun, kebap derken kırmızı et tere yağ gırla… Bir de tatlıyı serbest bıraksa, dadından yenmeyecek valla. (tatlıyı kastediyorum)
İncir yiyoruz bir gün oğlum kanal değiştirirken yakalandık yine hanım teyzeye. İnciri sadece hamile kalmak isteyenler yesin diye bağırmasın mı? Ben hemen elimden attım da eşim niye attı onu anlamadım.
Yumurtayı katı yiyin der biri hayır saçmalamayın kayısı kıvamında olacak der diğeri.

Sıcak süte bal karışmazmış, ıspanak yoğurtla yenmezmiş, et yemekleriyle ayran içilmezmiş. 

Balda pekmezde bir de alkolde flüktoz yüksekmiş, bağımlılık yapmakla kalmayıp karaciğeri yağlandırırmış.
Çok karıştı kafam haliyle, koca bilim döndü göreceli felsefeye…
Bir elimde tere yağ, bir elimde bal. Sesleri yankılanıyor beynimde. Tereyağı eksik etmeyin, bal da neymiş aptallık etmeyin! İkisini karıştır uyumadan önce yut, en etkili öksürük şurubu bu sözümü tut! Yeme onları sakın sadece yüzüne sür, cilt bakımı için mükemmeldir bu kür! 
Gerisini ben de hatırlamıyorum sürdüm yüzüme, çocuklara yakalandım bu kez de…

Sağlıklarını düşüneyim derken psikolojilerini bozdum birden

Ulan topunuzu gönderiyorum geldiğiniz yere, anamın bol domatesli bulgur pilavıymış en iyisi meğerse…
NOT: 

Yazdığım her bir kelam, uzun bir araştırma sonucudur vesselam… 

Kaynak: Ayşegül Gökgül

Bir Cevap Yazın