Samsun’da uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Op. Dr. Kamil Furtun’u hatırlatan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “İçimiz yanıyor, yüreğimiz kanıyor. Ne yazık ki bütün başarılar zaman zaman acı ödüllerle, yüreğimizi kanatan ödüllerle bize dönüyor. Dün de Samsun’da göğüs hastalıkları uzmanı arkadaşımız Op. Dr. Kamil Furtun kardeşimizi bir caninin, bir katilin kurşunlanması sonucu kaybettik, toprağa defnettik. Bu aşamada milletimize bir mesajımız var. Şifa veren ellere vefa bekliyoruz. Gerçekten bu eller 24 saat, evim barkım demeden, çoluğum çocuğum, eşim, annem babam demeden hastalarına hizmet sunuyor. Onlara vefasızlık bu milletin fıtratıyla uymaz, bu milletin değerleriyle uyuşmaz. Ama ne yazık ki zaman zaman sağlık çalışanlarımıza yüksek sesle konuşan, hakaret eden, el kaldıran, hatta silah çeken bazı densizler ve katillerin veya insanlık dışı yanlışları yapanların muhatabı oluyoruz. Bu içimizi kanatıyor” dedi.

Yapılan saldırıyı kınamak amacıyla yarın ülke genelinde yapılacak eylem hakkında bilgi veren Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “1 Haziran Sabah itibariyle 09.00- 09.15 saatleri arasında ‘Şifa veren ele vefa organizasyonu’ yapıyoruz. 15 dakika boyunca hasta bakımına aciller dışında ara vereceğiz. Kamuoyundan şunu bekliyorum. Bu yürekler sizin için atıyor. Bu fedakarlıkları, insanımızın sağlıklı ve güvenle bakacağı yarınları hazırlamak için yapıyoruz. Teknolojilerin bu milletin hakkı olduğuna inanıyoruz. Dünyayı örnek gösteren değil, dünyanın örnek aldığı bir sağlık hizmeti sunumunu 78 milyon ülke insanımıza yapmaya hazırlanırken; bu tür haksızlıklara bu tür saldırılara maruz kalmak bizi üzüyor. Bunu asla ve asla hak etmiyoruz. Sağlık çalışanlarımıza insanlık dışı muamele yapmak hiç kimsenin hakkı değil, haddi değil. Yasal düzenlemeler yaptık. Savcılıklarımıza şiddet uygulayanlara tutuklama yetkisi verdik. İç güvenlik yasasında polislere 24 saatten 48 saate uzayacak gözaltı süresi verdik. Daha ileri yasal düzenlemeler gerekirse bunları da yapacağız. İstiyoruz ki hasta ile sağlıkçı arasında duvarlar örülmesin. Milletimizin bu sağlık ordusuna sahip çıkmasını istiyoruz. Daha iyilerini güzellerini yapacak hedefimiz ve dinamiklerimiz var” diye konuştu.

Haber

11 YORUMLAR

  1. Çakala geç, beyefendiye dur/hesap ver dersen varacağınız nokta burası olur. Her türlü hır/gür’ün olduğu mahallede polis/kamu otoritesi görüyor musunuz? Binde bir! Orada her türlü “şey” neredeyse serbest. Düzgün temiz mahallelere gidin bir sokakta yoksa öbür sokakta muhakkak polis/maliyeci vs vardır. Çünkü orada yaşayan insanlar beyefendi, hukuka/görevliye ve insana saygılı, polis/kamu görevlisi ne derse ne yaparsa itiraz etmezler, mecbur kalırlarsa da uygar şekilde kibar bir dille yaparlar. Dolmuş güzergahlarında sıklıkla polis/trafik kontrolü göremezsiniz ama özel otomobillerin güzergahında düzenli olarak yapılan radar uygulamasından gına geçirebilirsiniz. Neden mi, beyefendiler saygılı ve hürmetliler de ondan. Bütün aciller, hastaneler psikopat kaynıyor, hangisinin kolundan tutulup götürüldüğünü gördünüz! İlla birine girişecekler de ondan sonra. Eskiden böyle değildi. Sorun Hükümetin “personel alım” politikasında gizlidir. Devleti yetersiz, gereksiz, lüzumsuz ve mantıksızlarla doldurursan sonuç buralara gelir. Dün doktor yarın başka biri öbürgün bir hükümet yakını, belli mi olur! O nedenle tez elden personel rejimi düzeltilip eski ve adil haline dönüştürülmeli yoksa kör tuttuğuna… sürer gider!..

  2. Gerçekten çok komik 15 dk değil 15 gün olmalı.bu ne ciddiyetitsizlik ya!hayatının 12 13 yılını insana hizmet etmek için vey _ 36 sa aralıksız nöbet Tut sen ölünce birileri arkandan 15 dk seni alsın sonra dünya dönüyorum. .yazık bize çok yazık bu millete hersey revaaa

  3. Sanırım burada yorum yapanlar Dr .15 dakika yetmez, tüm gün iş bırakma , dalga geçiliyor, çok komik gibi yorumlar yapılmış. Bir kişi az kaldı gideceksiniz demiş. Peki doktor ve sağlık çalışanlarının ihmali sonucu kaç can gitti .1 dakika fazla calistinmi ? Hasta ve yakınları tarafından öldürülen doktor mu çok ?doktor tarafından hata sonucu ölen yada sakat kalan insan mı? Az kaldı gideceksiniz diyen arkadaş gitmeleri için ne yapıyorsun ölen doktorumuza Allah tan rahmet ailesine sabır diliyorum mekanı cennet olsun

Bir Cevap Yazın