Bilim insanları, farelerin uyudukları esnada hafızalarını silmeyi başardıklarını öne sürdü. Araştırmacılar, elde edilen başarıyla uyku esnasında kötü anıları beyinde yok edebileceklerini, böylece travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) tedavisinde önemli bir adım atılabileceğini belirtti.

ABD’nin Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farelerin uyku esnasında PTSD anılarını silmeyi başaran bir ilaç geliştirdiklerini iddia etti. Kesin başarıya ulaşılması halinde, insanlar için aynı tedavinin gelecekte mümkün olabileceği ifade edildi.

Son derece külfetli olabilen stres ve gerginlik tedavisini fazlasıyla kolaylaştırabilecek ilaç sayesinde, insanların geçmişte yaşadığı travmalara ait anıları sürekli hatırlamaları engellenebilir. Geleneksel tedaviler, insanları acı ve korku dolu anılarından uzaklaştırmayı başarabilse de, bu anıların geri gelmeyeceğini kimse garanti edemiyor.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uyuyan fareler üzerinde yaptıkları deneyde PTSD’yi ortadan kaldıracak bir terapi geliştirdi. İlk olarak, fareler yasemin kokusuna maruz bırakılarak bu kokudan korkacak noktaya getirildi. Daha sonra deney hayanlarına elektril verildi. Farelerin travma yaşadıkları kesinleşince, ikinci aşamaya geçildi.

UYKUDA TEDAVİ
Terapinin ikinci aşaması, travma yaşayan farelerin uyku esnasında eski hallerine geri dönmelerini sağlamaktı. Travma kurbanı fareler iki gruba ayrıldı. İlk gruba geleneksel tedavi uygulandı. Fareler uyurken tekrar yasemin kokusuna maruz bırakıdı ama elektrik verilmedi. Fareler geçici olarak iyileşse de, daha sonra insanlarda olduğu gibi korkularının geri geldiği tespit edildi.

İkinci gruba yapılan terapi beyindeki kimyasal faaliyetlere odaklanarak gerçekleştirildi: Farelere, beynin korku dolu anıları depolayan bazolateral amigdala bölgesindeki protein üretimini durduracak bir ilaç verildi. Uykuya dalmadan hemen önce ilaç verilen fareler, uyku esnasında belli aralıklarla yasemin kokusuna maruz bırakıldı. Fareler, uyandıktan sonra yasemin kokusunun bulunduğu farklı ortamlarda çok daha az korku tepkisi gösterdi.

Bilim insanları, deneyde kullanılan ilacın henüz insanlar için güvenli olmadığını, ancak günümüzde kullanılan ilaçların aynı şekilde kullanılabileceğini ifade etti.

Kaynak:http://www.ntv.com.tr/arsiv/id/25391146/

Bir Cevap Yazın