Babalar Günü…
Acaba Anneler Günü’ne karşı bir gün olarak mı ortaya çıktı. Bir çok kişi belki de Babalar Günü’nün de bir tarihçesi olduğunu bilmiyor.
Aslında Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü’nün de 91 yıllık bir geçmişi var.
Ama bazı tarihçiler, Babalar Günü’nün Antik Roma’da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar. Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar günü’nün bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunmaktadırlar. Bu araştırmacılar Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylemektedirler. Yine bazı araştırmacılara göre ise 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtmektedirler.
Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd’u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar günü’nün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş . Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.
Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlanmıştır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınlamıştır. Katoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklıdır. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti isa’nın babası anısına, Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmişlerdir.

Her ne olursa olsun,iyiki babalar günü de var. Tüm babaların ve baba adaylarının babalar günü kutlu olsun.Babalarını kaybetmiş olanların da babalarına Allah’tan rahmet diliyorum… Mekanları cennet olsun..

Babalarınıza iyilik ediniz ki; oğullarınız da size iyilik etsin.

Hz. Muhammed (s.a.v)

Bir Cevap Yazın