İzmir’de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisi’nde biri hemşire 2 sağlık personelinin, hasta yakınları tarafından dövülmesini, meslektaşları alkışlarla protesto etti. Basın açıklamasının ardından sağlık çalışanları, olayın meydana geldiği servise kadar yürüyüp, buradaki personele çiçek verdi. 
Bornova İlçesi’ndeki Ege Üniversitesi Hastanesi Poliklinik önünde toplanan yaklaşık 100 kişi, ellerinde ‘Sağlıkta şiddet istemiyoruz’, ‘Ölmemiz mi lazım’ yazılı pankartlar açtı. Grup adına ilk açıklamayı Dr. Yiğit Türk yaptı. Türk, olayın olduğu klinikte çalıştığını, geçtiğimiz cuma günü, personelin ziyaretçi saati dışında başka hastaların yataklarında yatan hasta yakınlarını uyardığını, ardından 20 kişinin saldırısına uğrayıp dövüldüğünü, yoğun bakımdaki hasta odalarına kendilerini kilitleyerek canlarını kurtardıklarını söyledi.
Yiğit Türk, “Can güvenliğimizi korumakla görevli özel güvenlik çalışanları olaya seyirci kaldı. Her zaman kullandıkları ‘bizim olaya müdahale etmeye yetkimiz yok’ gerekçesiyle bu olayın gerçekleşmesine göz yummuşlardır. Olay polis müdahalesi sonrası sona erdi. Daha iki yıl önce Dr. Ersin Aslan ve iki ay öncede Dr. Kamil Furtun öldürüldü. Bu olaylardan sonra hastanelerde güvenlik açısından bir değişiklik olmadı. Bu olaydan 2 gün önce başhekime gidip can güvenliğimizin olmadığını dile getirdik. Hastaneye herkes elini kolunu sallayarak rahatça giriyor. Güvenlik görevlilerinin bizi koruyamadıkları ortada. Bu hastanede can güvenliğimiz yoktur. Darp edilen iki arkadaşımız için üzgünüz öfkeliyiz” dedi. 
SES Ege Üniversitesi Hastanesi İşyeri Temsilcisi Melika Sarıtepe de, “Çalışan iki arkadaşımız şiddete uğradı. Kalabalık grup klinikte herkesi tehdit etmiştir. Yatan diğer hastaların tedavilerinin bir süre aksamasına neden olmuşlardır” dedi. 
Grup basın açıklamasının ardından zemin kattan olayın olduğu Genel Cerrahi Servisi’nin 3’üncü katına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında sürekli slogan atan ve hastalar tarafından da alkışlarla desteklenen sağlık çalışanları, şiddete uğrayan meslektaşlarının servisinde çalışan personele çiçek verdi. Sendika üyeleri, basın açıklamasını baştan aşağıya görüntüleyen hastanenin özel güvenlik görevlisi ile kısa bir tartışma yaşadı. 

TÜRK SAĞLIK SEN DE KINADI 
Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şubesi de aynı olayı kendi üyeleriyle kınadı. Hastane önünde toplanan Türk Sağlık Sen adına konuşan Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, “Şifa veren eller ne yazık ki kendi hayatlarından her gün endişe eder hale geldi. Buradan şunu da sormak lazım. Çalışanların can güvenliğini sağlayamayan Sağlık Bakanlığı ne işe yarar acaba? Kimseden lütuf değil, insan olarak, çalışan olarak hakkımız istiyoruz” dedi.

Kaynak: Haberler.COM

Bir Cevap Yazın