yanlış ilaç silah

Bugün polikliniğe gelen bir hasta glukoz ölçüm çubuğu, klopidogrel raporu gösterip ilaçlarını yazmamı istedi.
İlaçlarını yazıp gönderdim. 1 saat sonra geri geldi. Muadilleri Yanlış ilaç yazdığımı belirtip benimle tartıştı. Durumu izah etmeye çalıştım ama nafile! Israrla ilaç firması ile anlaştığımı, bu nedenle ilaçlarını değiştirdiğimi soyledi. Baktım anlamıyor, “Amca beni bakanlığa şikayet et.” deyip odadan ayrıldım. Diğer doktor arkadaşın odasına geçtim. Oraya da gelip aynı tavrı sürdürdü. Doktor arkadaşlar durumu anlatıp amcayı dışarı götürdüler. Amcamız giderken bu akşam, yarın, bayramdan sonra yine geleceğini bana cezamı vereceğini söyledi.

Dürüst adammış! Sen eve git tabancayı kap gel! Yarım saat sonra polikliniğe girdi. Allah’tan hizmetli personel de peşi sıra girdi! Önce nasihatler tehditler! “Siz doktorlar bunu hak ediyorsunuz! Bak kapıda Samsun’daki doktorun resmine! Onun yerinde senin resmin olacak! Senin için acımız büyük diyecekler!” deyip çekti silahı doldur boşalt yapıp bana doğrulttu! “Vurayım mı seni?” diye medenice sordu! Bendeki cevap “Yapma amca gençliğine yazık.”

Hayatım bir film gibi geçmedi önümden, oruçlu idim, okuduğum hatim bitmemişti, okurdu kardeşlerim, ama daha 4 aylık Esma sultanım geldi gözümün önüne… Bir de 3 yaşındaki Zeynep ile 12 yaşındaki Alperen! Neyse ki hizmetli personel benden çok yalvardı da silahı beline koyup gitti. Giderken yine tehditler!

Evet ya vursa idi beni! Yanlış ameliyat değildi sebebi, on-call yerine im-dc strip, karum yerine plavix yazmamdı sebebi! Aman ha dikkat edin, asla yanlış yapmayın, ne ameliyatı, ne de ilaç yazımını!

Bu gecelik ben evimdeyim, o karakolda! Yarın mı? Adalet yok ki bu ülkede, bende cevap vereyim!

Dr. Edip Zorlu
Görsel: Brian Stauffer


Editör Notu: Hekimin yazdığı ilaçlarda yanlışlık olmayıp sadece kutu isimlerinin farklı olduğunu yazılan ilaçların aynı işe yarayan birebir muadil ilaçlar olduğunu belirtmek isteriz.

Arıca bu yazı üzerine Twitter’da #YasaYokSilahVar etiketi ile twitler atılmaya başlanmıştır.

yasayoksilahvar

1 YORUM

  1. aynı sıkıntıyı biz gün içinde milyon defa yaşıyoruz eczacılar olarak..malesef çoğu kavganın nedeni aynı yaşanan bu durumudaki gibi , doktor tarafından hastaya ” bu yan sanayi..ben bunu kabul etmiyorum..bu yanlış ilaç” diyerek başlarından savmaları neden oluyor çok geçmiş olsun..memleket psikopat kaynıyor..yüzdelik dilim olarak bu psikopatlara denk gelme şansı en fazla olan sektör sağlık sektörü..siz tehdidi ciddiye alın ve koruma talep edin..

Bir Cevap Yazın