GEBELİK BULANTI VE KUSMALARI TEDAVİSİ GÜNCELLENDİ;

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) 19 AĞUSTOS 2015 TE GEBELİK BULANTI VE KUSMALARIYLA İLGİLİ 2004 TEN BU YANA GEÇERLİ OLAN KILAVUZUNU KANITA DAYALI BİLGİLER EŞLİĞİNDE GÜNCELLEDİ.

1983 TE PİYASADAN ÇEKİLMİŞ OLAN doxylamine VE vitamin B6 KOMBİNASYONUNUN 30 YIL SONRA TEKRAR GÜNDEME GELDİĞİ GEBELİK BULANTI VE KUSMALARINDA ETKİN VE GÜVENLİ OLDUĞUNU VE İLAÇ TEDAVİSİNDE BİRİNCİ SEÇENEK OLABİLECEĞİ BELİRTİLDİ.

( ÜLKEMİZDE DOKSİLAMİN , UNISOM 25 MG , VİTAMİN B6 (PYRİDOKSİN ) İSE B6 VİGEN , NATURAL WEALTH VİTAMİN B6 OLARAK MEVCUT.)

ANCAK ONDENSATRON (ÜLKEMİZDE ZOFRAN) BAZI ÇALIŞMALARDA DOĞUMSAL DEFEKTLERİ ARTTIRDIĞI İÇİN KAÇINILMASI GEREKEN İLAÇLAR ARASINDA YER ALIYOR.

GEBELERİN %50 SİNDE BULANTI VE KUSMA YAKINMALARI OLUYOR.
%25 İNDE SADECE BULANTI OLURKEN %25 İNDE YAKINMALAR OLMUYOR.

BULANTI VE KUSMALARIN BİR SONRAKİ GEBELİKLERİNDE TEKRAR ORTAYA ÇIKMA ORANI %15.2 İLE 81 ARASINDA DEĞİŞİYOR.

GEBELİK BULANTI VE KUSMALARI GENELLİKLE 9 HAFTADAN ÖNCE ORTAYA ÇIKIYOR , 9 HAFTADAN SONRA ORTAYA ÇIKANLARDA DİĞER PATOLOJİK DURUMLARIN DA ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR.

KANIT DÜZEYİ A OLAN DİĞER BİR ÖNERİYE GÖRE GEBE KALMADAN 3 AY ÖNCEDEN İTİBAREN PRENATAL VİTAMİN KULLANIMI GEBELİK BULANTI VE KUSMALARININ SIKLIĞINI VE ŞİDDETİNİ AZALTIYOR.

HİPEREMEZİS GRAVİDARUMLU TSH DÜZEYİ BASKILANMIŞ GEBELERDE GUATR VEYA ANTİTROİDANTİKORLARIYLA TROİD HASTALIĞI KANITLANMADAN HİPERTROİDİ TEDAVİSİ BAŞLANMAMASI ÖNERİLİYOR..

SINIRLI BİLGİLER EŞLİĞİNDE KANIT DÜZEYİ B OLAN DİĞER ÖNERİLERE GÖRE İSE;

ZENCEFİLİN BULANTIYI AZALTABİLECEĞİ BELİRTİLİYOR.

ŞİDDETLİ BULANTI VE KUSMALARDA SON SEÇENEK OLARAK RİSKLERİNİ DE GÖZÖNÜNDE BULUNDURARAK methylprednisolone KULLANILABİLECEĞİ İFADE EDİLİYOR.

KONUYLA İLGİLİ MEDSCAPE 20 AĞUSTOS 2015 DERLEMESİ LİNKİNİ İLGİNİZE SUNUYORUM;

http://www.medscape.com/viewarticle/849872?nlid=87384_2043

EYLÜL 2014 TE YAYINLANACAK DERGİ ABSTRACT LİNKİ ;

http://journals.lww.com/…/Practice_Bulletin_Summary_No__153…

Bize bu güzel bilgiyi ulaştıran;
Op. Dr. Kenan ERTOPÇU

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Bir Cevap Yazın