Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde mecburi hizmetini yapmakta olan Dr. Abdullah Biroğul’un katledilmesi sonrası bir açıklama yayınlayan TTB, açıklamasında PKK ve terör kelimelerine hiç vurgu yapmadan ‘silahlı saldırı’ gibi olayı değerlendirmişti. TTB’nin bu tutumu ise özellikle hekim kamuoyundan büyük tepkilere neden olmuştu. Hekimler özellikle twitterda bu açıklamaya büyük tepki gösterdi. 

Ekran Resmi 2015-09-02 22.34.54 Ekran Resmi 2015-09-02 22.34.40 Ekran Resmi 2015-09-02 22.34.29

#ŞehidimizVarTTBTeröreTepkiGöster etiketiyle binlerce tweet atan hekimlerin ardında Türk Tabipleri Birliği bugün bir açıklama daha yaptı!

TTB sayfasında yayımladığı açıklamasında ise bu kez PKK ismini kullandı.

Açıklama Demirtaş’tan hemen sonra geldi

TTB’nin bu açıklamasının HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın PKK’yı hedef alan açıklamasından hemen sonra yapılması dikkat çekti. Demirtaş, PKK’nın Diyarbakır’da bir doktoru öldürmesiyle ilgili olarak, “En ahlaksız savaş koşullarında bile kabul edilemez. Kimse sağlık çalışanlarına ne elini ne de dilini uzatmalı” demişti.

TTB tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde mecburi hizmetini yapmakta olan ve Diyarbakır Valiliği tarafından verilen bilgiye göre önceki gün yolunu kesen PKK militanları tarafından aracı silahla taranarak katledilen meslektaşımız Dr. Abdullah Biroğul dün Diyarbakır’da toprağa verilmiştir.

Cenaze törenine Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp ile Diyarbakır Tabip Odası’yla bölgedeki tabip odalarının temsilcileri de katılmışlardır.
Edinilen bilgiye göre; meslektaşımız başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden vurulmuş, 112 ambulanslarının halkımızın sağlığı için gecesini gündüzüne katan meslektaşımıza erişimi de engellenmiştir.
Böyle bir eylemi hiçbir gerekçe meşru gösteremez.
Türk Tabipleri Birliği olarak kimden gelirse gelsin, başta meslektaşımız Dr. Abdullah Biroğul  olmak üzere sağlık çalışanlarına ve sivillere yönelik tüm saldırıları ve cinayetleri, şiddeti faillerine bakmaksızın, amasız, ancaksız  dün olduğu gibi bugün de hiç tereddüt etmeksizin nefretle kınıyoruz.
Bu terör eylemiyle yaşamdan koparılan Dr. Abdullah Biroğul’un ailesi, sevenleri ve çalışma arkadaşları başta olmak üzere, tüm halkımıza baş sağlığı diliyoruz. Acımız derin, öfkemiz büyüktür.
Bu ortamda Türk Tabipleri Birliği olarak defalarca yaptığımız çağrıyı bir kez daha tekrarlıyoruz. Bütün çatışmalar bir an önce sonlandırılmalıdır. Yaşam hakkı, en önde gelen insan hakkıdır.
Barışı isteyen, özleyen herkes adına haykırıyoruz: Parmağınızı tetikten çekin! Barış katliamlarla gelmez!
Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi

Bir Cevap Yazın