İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, şeker testleriyle ilgili açıklaması sebebiyle Prof. Dr. Canan Karatay’a geçici olarak meslekten men cezası verilmesine karar verdi.

TÜRK Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Prof. Dr. Canan Karatay’ı tıbben geçerli bir yöntem olarak uygulanan gebelikte şeker yükleme testinin hastaları zehirlediğini söyleyerek hastaları kaosa sürüklediği ve hekimleri küçük düşürdüğü gerekçesiyle şikâyet etmişti. Dernek şikâyetinde Karatay’ın uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yaptığı, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar verdiği, kendi reklamını yaptığı, tıbbi bir konuyla ilgili ihtilafında kendisiyle farklı düşünen hekimlerle etik olmayan tartışma yöntemlerini kullandığı iddialarında da bulunmuştu.

OY BİRLİĞİYLE KARAR

5 doktorun oluşturduğu İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, 6 Ekim tarihli son toplantısında, Karatay’ın Tıbbi Deontoloji Tüzüğü, Hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği, bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını kötülemeye ısrarla devam ettiği gerekçesiyle geçici olarak meslekten alıkoyma cezasıyla cezalandırılmasına oybirliğiyle karar verdi. Karar bir yandan Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu’na, diğer yandan iadeli taahhütlü olarak Karatay’a yollandı. Karatay’ın yazıyı almasından itibaren 15 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Karatay’ın cezası Yüksek Onur Kurulu’nda da görüşülecek. Eğer onanırsa uygulamaya geçilecek.

NE DEMİŞTİ

PROF. Dr. Karatay katıldığı televizyon programında gebelikte uygulanan testlerle ilgili “Bir kerede anneye yüklenen 100 gram şekerin plasentayı ve bebeği bozduğu biliniyor. Bizde bazı anne adaylarına 4 kere, 10 kere yapılıyor” şeklinde konuşmuştu. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, bu açıklama üzerine suç duyurusunda bulunmuştu.

Hürriyet
canan karatay

1 YORUM

  1. Neden bilmiyorum ama, Canan hocanın bazı yönlendirmelerini ben de doğru bulmuyorum.Bir süre önce buna benzer bir habere yaptığım yoruma,bir arkadaşımız,”Detayları bilmeden infaz yapıyorsunuz “demişti. Gebelerde şeker yüklemesi dışında, bir bilim insanı olarak , “Kolesterol yararlıdır,seks hormonları kolesterolden yapılır,Kolesterol ilaçları firma tuzağıdır” şeklindeki Konuşması eşimin bu ilaçları bırakmasına neden oldu.1 ay kadar sonra da ani bir Mİ ile maalesef kaybettim.Tabii ki kilolu olan,diyet yapmayan eşimin de hatası var.Ama bir profesör böyle konuşunca etkili oldu ne yazık ki..Halbuki ,kolesterolün hem faydalı hem de zararlı şekli vardır,faydalı olanı yükseltmeniz için şunları yapın. demesi gerekmez miydi?..Bu nedenle benim Canan hocaya çok kırgınlığım var…

Bir Cevap Yazın