epsom_salt_bath

Ağır metallerin başta otizm spektrum bozuklukları olmak üzere pek çok hastalıkla ilişkisi tanımlandı. Ağır metallere pek çok şekilde maruz kalıyoruz. Egzos gazları, piller, talk pudrası, floresan lambalar, denizürünlerinden CİVA, pişirme kapları, folyo, rujlar, deodarantlardan ALÜMİNYUM, oyuncaklar, piller, rujlar, vinil okul çantaları, sigara dumanından KURŞUN, içme suyu, balıklar, ahşap koruyuculardan ARSENİK, böcek öldürücüler, boyalar, karayollarındaki tozlardan KADMİYUM, elektrik düğmeleri, bazı çikolatalar, süs eşyaları, kakao, şampuanlar, fermuarlardan NİKEL … Burada sıralananlar ve daha pek çoğu.  Yani günlük hayatta her an elimizin altındaki pek çok şey ağır metal kaynağı. Bu maruziyeti en aza indirmek istesek de etrafımız bu kadar kuşatılmışken çok da başarılı olamıyoruz. Ancak ağır metallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayabiliriz. Hem de evde, ucuz bir yöntemle.

Belki duydunuz belki de ilk kez duyacaksınız: İNGİLİZ TUZU yani MAGNEZYUM SÜLFAT! Magnezyum sülfat banyosu otizmli ve ağır metal düzeyleri yüksek saptanan çocuklarda kullanılan bir tedavi yöntemi.

ETKİSİ

Sülfatlar ağır metal temizliğine yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir.  Otistik çocukların çoğunda hem magnezyum hem de sülfatlar düşüktür. Magnezyum sülfat suya koyulduğunda magnezyum ve sülfata ayrışır. Her iki molekül de deriden emilir. Sülfatın etkisi 7-8 saat kadar sürer.

Magnezyum sülfat ayrıca kan dolaşımını hızlandırır, pıhtılaşmayı azaltır, tansiyonun düşürülmesine yardımcıdır. Vücudun insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak diyabet gelişmemesi yönünde fayda sağlar. Vücuttan ağır metallerin atılması kas ağrılarını azaltır. (akşamları işten geldiğinizde magnezyum sülfat ile ayak banyosu yapabilirsiniz). Sinir sistemi içim gerekli olan kalsiyum seviyelerinin dengede kalmasını sağlar. Migren başağrılarını azaltır. Rahatlatıcı özelliği ile stresi azaltır.

NASIL UYGULANIR?

Magnezyum sülfat tozunu kaynar suda iyice eritin.  Küvetin içine dayanılabilecek kadar sıcak su koyun ve içine magnezyum sülfatlı suyu ilave edin.  Başlangıçta yarım çay bardağı magnezyum sülfat tozu kullanın ve daha sonra tolere ettikçe 1-2 çay bardağına kadar çıkın.  6 yaşın altında 1 bardak, üstünde 1.5-2 bardak kullanın. Küvet içinde en az 20 dakika kadar kalın. Banyodan sonra durulama ya da kurulama yapmayabilirsiniz. Magnezyum sülfat deride beyaz toz şeklinde kalır ve etkisi devam eder. Önce haftada 1 kez banyo yapılır. Alıştıkça haftada 2-3 sefere çıkılabilir.   Magnezyum sülfat kimya ve ecza depolarında kilo ile satılır.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Huzursuzluk ve hiperaktivite olursa dozu azaltın. Banyo suyu yutulursa ishal yapar.  Önce haftada 1 kez banyo yapılır. Alıştıkça haftada 2-3 sefere çıkılabilir.

Bu konuda kaynaklarını kullandığım değerli hocamız Prof. Dr. Ahmet Aydın’ı saygıyla anıyorum.

Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Çocuk sağlığı ile ilgili daha fazla bilgi için: Doktorumla Büyüyorum Facebook Sayfası

4 YORUMLAR

  1. Benim oğlum 12 yaşında otizm hastası,magnezyum sülfatı kullanmak istiyorum emin olmak istiyorum inşallah çocuğuma zararı olmaz,sizinle iletişime geçmek isterim,iletişim adresinizi istiyorum….

Bir Cevap Yazın