Kaynak


Soğuk Duş Almanın Şaşırtıcı 7 Faydası

Banyoya soğuk duş alma niyetiyle girmesek de çoğumuz muhakkak ki bunu yaşamışızdır; duşa girersiniz tam çıkmaya yaklaşmışsınızdır ki bir anda mutfakta yada lavaboda biri sıcak su hazneli musluğu açar ve birden  tüyler ürpertici soğuk suyla tüm vücudunuz kaplanır. ilk şoku atlattıktan sonra suyu kim açtı diye seslenişiniz peşi sıra gelir. Peki aslında soğuk duş almanın bir çok faydasının olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için bir kaçından bahsedelim.


1. Uyanıklığı Arttırır

Vücudu yatıştırmak için sabahları soğuk duş almak ve o soğuk suyu vücudumuzdan dökülürken ki his ne kadar korkunç gibi gelse de aslında bizim derin nefes almamızı sağlar. Vücudumuzda yaşadığımız bu şok tepki vücut sıcaklığımızı korur. Derin bir nefes alırız böylelikle daha çok oksijen alınımı olur. Kalp hızımız artar ve vücuda daha fazla kan pompalanır. İşte bu bize gün için yeterli doğal bir enerji dozu verir.

New York Times, Hollywood aktristi Katherine Hepburn’ün soğuk duş hayranı olduğunu bildirdi. Katherine güne soğuk su banyosuyla başladığını, çocukluk döneminde ve hayatının geri kalanı için buz banyosu veya soğuk duş alacağını hatta o kadar ki başkalarına da tavsiye ettiğini söyledi.


2. Cilt ve Saçı Temizler

Canlı, sıkı bir cilt ve saç görünümünü sağlamak için en doğal yollardan biridir soğuk duş. Sıcak su cildin kurumasına eğilimi arttırır, bu yüzden kuruyan deri gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. Ayrıca cildimizdeki gözenekleri sıkmak için soğuk su kullanmak en iyisidir.

Kurul sertifikalı dermatolog Dr.Jessica Krat, Huffington Post dergisine buz gibi soğuk ya da ılık suyla duş almanın cildimize yardımcı olduğunu ve sağlıklı doğal yağların  hızlı bir şekilde emilmesini engelleyerek cildin kurumasını önlediğini söyledi. Saç bakımına gelince, soğuk duş saç derisi ve saç köklerinin düzleştirme ve kavrama yeteneğini artırarak, daha parlak, daha güçlü ve daha sağlıklı görünmesini sağlar dedi.


3. Bağışıklığı Güçlendirir ve Kan Dolaşımını Arttırır

Soğuk su bazı kalp sorunlarıyla mücadele de yardımcı olabilir, kan dolaşımını teşvik ederek sirkülasyonu artırır. Doğal sağlık uzmanı Dr Joseph Mercola göre soğuk su daha verimli kan pompalaması için arterleri açtığını aynı zamanda daha düşük kan basıncı oluşturarak, bloke olmuş arterleri açarak genel kalp sağlığını ve bağışıklık sistemimizi geliştirdiğini bildirdi.


4. Kilo Kaybını Uyarır ve Metabolizmayı Hızlandırır

Soğuk duş beklenmedik bir şekilde kilo kaybına yardımcı olabilir. İnsan vücudu yağ dokusu, beyaz yağ ve kahverengi yağ olmak üzere iki tür yağ içerir. Beyaz yağ birikimi ne zaman ki vücudumuzun ihtiyacı olanından daha fazla kalori tüketmiş ve bunu enerji olarak yakmadığımızda birikir. Bu vücut yağı göbek, alt sırt , bel çevresi, boyun ve kalça etrafında en çok birikir. Kahverengi yağ ise iyi yağdır. Kahverengi yağ hücreleri, beyaz yağ hücrelerinin tersine enerji üretiminde sıkça kullanılır.

Soğuk suyla temas kahverengi yağ hücrelerinin üretilmesini sağlar. Vücudumuzun sıcaklığını korumayı sağlar bu iyi yağ. Joslin Diyabet Merkeziyle, Harvard Tıp fakültesinin ortak çalışmasına göre, aşırı soğuğa maruz kaldığında bu yağ devreye girer. Böylece, soğuk duş kahverengi yağ aktivitesini teşvik edebilir.


5. Kas Ağrılarını Giderir

Sporcuların eğitimden sonra kas ağrılarını azaltmak için buz banyoları yaptıklarını hep görmüşüzdür. 2009 yılında yapılan çalışmaya göre spor dan sonra soğuk duş alan kişilerin sıcak duş alan kişilere nazaran daha az kas ağrısı çektiği ortaya çıktı.


6. Lenf Sistemini Güçlendirir

Lenf sistemi atık maddeleri vücuttan dışarı çıkararak patojenler (hastalıklara neden olan organizma – mikrop) ile savaşır. Atık maddelerin taşınması lenf sıvısı ile sağlanır. Lenf sıvısının hareketi kasların kasılması ile olur. Soğuk duş bütün vücuttaki kasların kasılmasını sağladığı için lenf sistemi de daha iyi çalışır. Böylece atık maddeler vücuttan daha hızlı atılır. Eğer lenf sistemi iyi çalışmazsa atık maddeler vücudun uç noktalarında toplanır. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.


7. Stress ve Depresyonu Hafifletir

Soğuk duş depresyona yardım etmede ve önlemede de yardımcı olur. Virginia Common Wealth Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre soğuk su beynin mavi noktalarını uyarıyor. Mavi noktalar beynin noradrenalin üretim bölgesi. Noradrenalin ise depresyonu önlemede kullanılan bir hormon.


1 YORUM

Bir Cevap Yazın