Kadının kemik iliğinden sperm üretildi. Böylece erkeğe ihtiyaç olmadan kadınların doğum yapabilecekleri belirtildi.  Ancak bu yöntemle doğan tüm çocukların kız olacağı iddia edildi.

New Scientist’in haberine göre; İngiliz bilim insanları, kadının kemik iliğinde bulunan bir kök hücreden sperm yaratmayı başardı. Lezbiyen çiftler ya da babasız doğum yapmak isteyen kadınlar, biyolojik olarak kendi çocuklarını dünyaya getirebilecek. Tyne Üniversitesi uzmanları iki ay içinde uygulanmaya başlanabilecek olan bu yeni tekniğin aynı zamanda kısırlık tedavisinde de çığır açacağını söyledi.

Profesör Kerim Nayernia kontrolündeki ekibin yöntemine göre, kadının kemik iliğinden kök hücreler alınıyor, daha sonra bu kök hücreler kimyasal madde ve vitaminler bir karışıma konularak dişi sperm hücreleri haline getiriliyor. Bu sperm hücreleri ise tüp bebek tedavi tekniğiyle yumurtayı döllemeye yarıyor. Geçen yıl bu konuyla ilgili ilk bilimsel veriler elde edilmiş ve kemik iliğinden alınan kök hücrelerle olgunlaşmamış sperm üretilmişti.

Dini çevrelerden anında tepki geldi

Bilim insanlarının bu buluşu, etik bir tartışmaya da yol açtı. Çünkü bu yöntem, gelecekte kadınların erkekten alınan sperme gerek duymadan hamile kalmasını mümkün kılabilecek, erkekleri çocuk yapmada devre dışı bırakabilecek. Ancak, bu hücrelerde sadece erkekte bulunan ‘Y’ kromozomu olmadığından kadınlar, sadece kız çocuk sahibi olabilecek. İngiltere’de dini çevreler, bir çocuğun sadece anne ve babadan meydana gelebileceğini ve çocuğun da ailede her iki rolü de görmesi gerektiğini düşünerek, böyle bir yöntemin ahlak dışı olabileceğini öne sürüyor.

kaynak SiyasiHaber

1 YORUM

 1. Kisacasi klonlama yani….
  Aslında bir bakıma taktirde sayan bir bulus ama değişik bu şekilde turlerimizde farklılaşma ortadan kalkacak .. ya sonra .. erkek irkinin azalması giderek belki yok olması.. lezbiyen halkın tedavisi olunabilecek bir durum ken ki psikolojik olarak bunu reddediyorlar biliyorum ama o zaman neden çaba gösteriyoruz gerçekten amaç onlara yardım etmek mi .. Hayır amac buluşlar ve bunlar benim saheserim diyebilmek ..
  Günahlık sevaplik boyutunda değilim ama biz insanlar baba ve anne sefkatiyle var olmalıyız . O lezbiyen aileden doğacak çocuk lezbiyen mi olacak peki onun psikolojisi ne olacak ? Amac ne iç savaş politikası mi.
  Aslında Hayır güzel strateji kabul ediyorum.
  Siz insanların artık bir odakta kukla gibi oynatmaya adadiniz. Bunları yapabilmek için kaç ölü canın bedenine saygısızlık ettiniz. Bilim ve ilim benim en çok destek çıktığım şey olmuştur . Ama bu olaya şiddetle karşıyım herkese saygım var ama bu olay insanların saygısıni kaldıracak. Klonlama ile kişinin organları bile eşdeğer olup olumsuzluğé kadar gidebilecek bir durum belki .. ya sonra bu olaylar zengin fakir e dönecek .. durumu anlasilamaz bir kaos ..
  Dünyanın sonundan korkuyorum.

Bir Cevap Yazın