İlgi : 09.02.2105 tarihinde gazeteniz haber portalında yayınlanan “Acil Doktoru Fotoğraf Çekerek Uzmandan Konsültasyon İstedi” haberi

Sn Editör; yazınızdaki bilgiler gerçeği yansıtmamakta olup, olayın basına yansıtılması ve akabinde Acil Servis girişi ve içindeki kamera kayıtlarının mükerrer defalar incelenmesi ve yapılan tahkikat sonucu olarak;     
1-Olay yerine giden 112 ekipleri, ön tanı olarak Tibia kırığı olduğu düşündükleri ve genel durumu stabil olan ve damar yolu açık olarak,  hastayı en yakın hastane olan hastanemize 20:38’de getirmişlerdir.
2- Acil Serviste görevli Pratisyen Hekim tarafından ilk muayenesi ve akabinde müdahalesini yaparken ayrıca direkt grafiler istenmiş ve hastanın direkt grafileri PACS sistemi ile 20:55’te sisteme ve hemen hemen bütün hastanelerde olduğu gibi, Ortopedi Uzmanının Cep telefonuna görüntü olarak düşmüştür. Açık Tibia-fibula kırığı olarak değerlendirilen hasta için Ortopedi Uzmanı: “Hastanın müşahadeye alınmasını ve yaklaşık 15 dakika içinde Hastanede olacağını beyan etmiş ve yola çıktığını” belirtmiştir.
3-Hasta yakınları, Ortopedi Uzmanının niçin Hastanede hazır bulunmadığını sorun ederek, münakaşa etmeye başlamış ve ortalığı velveleye vererek başka bir hastaneye sevklerini istemişlerdir.
4-Acil Hastaların sevk işlemleri ASKOM kararları ile 112 aracılığı ile ayrıca gidecek Hastane ayarlandıktan sonra gönderilebilmektedir.
5-Olay esnasında farklı bir nedenle Hastanemizde bulunan Polis ekiplerince ve Polis aracı ile Hastaneye ait sedye ile apar-topar AÜ Tıp Fakültesi Hastanesine kendi isteği ile gitmiştir.
6-Olayı basına yansıttığı belirtilen kişi MD ise Hastaneye hiç gelmemiştir.

7-Sedyemizin çalındığına dair ifademiz olmamış, aksine geri getirmeleri istenmiştir. Bu konu ile ilgili hiçbir kuruma da şikayetimiz bulunmamaktadır.
Sonuç olarak ilgili olayın yansıtılış ve özellikle yerel medyada yayınlanış tarzı ile ilgili olarak ilgililer hakkında yasal işlemler başlatılmıştır.
Saygılarımla.

Uzm. Dr. Seyfettin YAHŞİ
Mesul Müdür

2 YORUMLAR

  1. Seyfettin bey birincisi hiçbi kurumda doktorların telefonuna o özellikle istemedikçe her hastanın filmleri düşmez, ikincisi hastanenizde radyoloji uzmanı yokmu bu filmleri ortopedi uzmanımı degerlendiriyo hastanenizde

    • Direk grafiyi radyoloji uzmanımı değerlendirecek :))) dünyanın hiçbiryerinde direk grafiyi değenlendirebilecek kadar çok radyoloji uzmanı olduğunu zannetmiyorum..sırf muhalefet olmak için yazılmış bir yorum..ha birde Türkiye’deki üni ve eğitim araştırmalar hariç(onlarda icapçı değil nöbetçi uzm veya asistan doktor olur çünkü) tüm hastanelerde icapçı doktor tel aracılığı ile bilgilendirilir…

Bir Cevap Yazın