Aile hekimleri, sağlık bakanlığı yetkilileriyle ilk kez bir araya geldi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, güçlendirilmiş aile sağlığı merkezlerinin yakın zamanda hizmete gireceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile birçok konuda karşı karşıya gelen aile hekimleri, bakanlık yetkilileriyle ilk kez bir araya geldi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Eyüp Gümüş, aile hekimlerinin taleplerini dinledi, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile buluşma sözü verdi.

Gümeş, “Böyle bir talep geldi. 7 kişilik bir ekiple buradan çıkan raporları sayın bakanımızla bir çay içerek değerlendireceğiz. Sahadan da beklentileri almak istiyoruz” dedi.

DONANIMLI AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ GELİYOR

Sağlık Bakanlığı yakın zamanda güçlendirilmiş aile sağlığı merkezleri açmayı planlıyor.

Eyüp gümüş, bu merkezler açıldığında aile hekimlerinin tutması gereken nöbetlerin azalabileceğini .elirterek, “İçinde radyoloji olan, sosyal çalışmacısı olan, diş hekimi olan bir merkezi yapıyı 55 bin nüfusa yani 7-8 aile sağlığı merkezinn bir tanesini daha kuvvetli hale getirmeyi düşünüyoruz. Nöbetler muhtemelen daha da azalabilir” şeklinde konuştu.

Gümüş, kamu hastanelerinden 2 bin doktorun aile hekimi olmak için başvurduğunu da açıkladı.

TÜRKİYE’DE 22 BİN AİLE HEKİMİ VAR

Aile hekimleri toplantıdan memnun ayrıldı. Aile Hekimler Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Gürsel Özer, “Bizim talebimiz şuydu; birlikte üretelim, birlikte çalışalım ve bizim önerilerimiz dikkate alınsın. Ben buradan çok şey çıkacağını düşünüyorum ve bunun bakanlık tarafından da kabul göreceğine inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye’de 22 bin aile hekimi var. Bu yıl 4 bin yeni doktorun daha sisteme katılması planlanıyor.

kaynak:NTV

 

Bir Cevap Yazın