Toplumsal ve siyasal hayatın her alanında dinselleşme ve dinsel referanslı düzenleme operasyonları hızla devam ederken, şimdi de Ankara Numune Hastanesi’ne “Manevi Bakım Birimi” açıldığı, birimde “din psikoloğu” görevlendirildiği ortaya çıktı. 6 ildeki hastanelerde açılan “Manevi Destek Birimi”nde 20 “uzman”ın görev yaptığı öğrenildi.

sa_1460125408Cfd9LrAWcAAQxzo

Dinselleşme ve toplumsal hayatı dinsel referanslarla düzenleme, sevk ve idare etme uygulamalarına her gün bir yenisi ekleniyor.

Ankara Numuna Hastanesi’nde açılan “Manevi Bakım Birimi”ne manevi destek uzmanı atandı. “Din psikoloğu” sıfatıyla atanan Zehra Yıldız, yaklaşık 8 aydır Ankara Numune Hastanesi’nde hasta, hasta yakınları ve personelle görüşüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan aldıkları eğitim sonrasında atanan Zehra Yıldız, “Hastalara, hastalığın yarattığı olumsuz duygulardan uzaklaşma, farkındalık, moral ve motivasyon desteği sağladığını” iddia ederek, “hastaların, hastalıktan kaynaklanan sıkıntılı sürecinde onları dinleyip paylaşımlarda bulunduğunu” öne sürdü.

“Din Psikoloğu” Zehra Yıldız, verdiği hizmeti şu sözlerle anlattı: “Hastanelerin teknik hizmetleriyle hastalar, fiziksel olarak iyileştirilirken, manevi destekle de hastalar aradıkları ilgi ve şefkati bulmuş oluyorlar. Suruç, Ankara Garı, Merasim Sokak ve Kızılay’da meydana gelen terör saldırılarında yaralananlarla da birebir ilgilendik. Mağdur ve yakınlarımızı hastalık ve kriz süreci bitene kadar her gün odalarında ziyaret ve takip ettik.”

6 İLDE 20 “UZMAN” 

İstanbul, Ankara, Kayseri, Ordu, Samsun ve Erzurum’da pilot uygulama olarak başlatılan hastanelerdeki “Manevi Destek Birimleri”nde toplamda 20 “uzman” çalışıyor. Uzmanlar, din psikolojisi ve çeşitli sosyal bilim alanlarında yüksek lisans ve doktora mezunu isimlerden oluşuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu 20 isim, yaklaşık 40 profesörün eğitiminden geçerek göreve başladı. “Uzman”lar Ankara’da Numune, Demetevler Onkoloji, Ulus ve Etimesgut Devlet Hasteneleri’nde; İstanbul Başakşehir, Kayseri, Ordu, Samsun, Erzurum Devlet Hastaneleri’nde görev yapıyor.

Kaynak: haber sol

Bir Cevap Yazın