Kara delikler ve nötron yıldızlarına ilişkin ‘çığır açan’ çalışmalara imza atan Prof. Feryal Özel,  üstün sanatçı ve biliminsanlarına verilen ‘Guggenheim Fellow’ unvanına layık görüldü.

Özel, Albert Einstein ve John Nash gibi isimlerin de bulunduğu‘Büyük Fikirler’ listesine katılmaya 28 yaşında hak kazanmıştı. Dünyanın en zeki kadınları arasında sayılan Prof. Özel, aynı zamanda NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk biliminsanı.

‘Benim için büyük onur’

feryal ozel‘Guggenheim Fellow’ unvanına değer görülmesi hakkında görüşünü aldığımız Prof. Özel, “Çalışmalarımın ödüllerle takdir edilmesi her zaman çok güzel bir duygu, ayrıca 1925 yılından bu yana başarılarıyla ve topluma katkılarıyla isimlerini duyurmuş bilim insanları, yazarlar ve sanatçıların arasına katılmış olmak büyük bir onur benim için. Şimdi bu motivasyonla çalışmalara devam”dedi.

Prestijli ödül

John Simon Guggenheim Vakfı’nın ‘Guggenheim Fellow’ unvanı 1925’ten beri üstün performans gösteren sanatçılara ve benzersiz çalışmalarda bulunan biliminsanlarına veriliyor.

1971 yılında müzik alanındaki çalışmalarıyla İlhan Mimaroğlu da unvan almıştı. Prof. Özel, Mimaroğlu’nun ardından bu ödülü alan ikinci, ödülü pozitif bilimler alanında alan ilk Türk oldu.

Nobel’e yürüyor

2017 yılı içerisinde galaksimizin merkezindeki kara deliği, ‘Olay Ufku Teleskobu’yla görüntülemeyi planlayan Feryal Özel’in önümüzdeki yıllarda NOBEL ödülü almasına da bilim çevrelerince kesin gözüyle bakılıyor.

Feryal Özel kimdir?

Çalışmaları sayısız kez ödüllendirilen Özel, 1975 yılında İstanbul’da doğdu, Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Colombia Üniversitesi’nde Fizik Bölümü’ne girdi. CERN, Niehl Bohr, Harvard gibi önemli kurumlarda çalışmalar yapan Prof. Özel, akademik çalışmalarına Arizona Üniversitesi Astronomi Bölümü’nde sürdürüyor.

Kaynak: DİKEN

Bir Cevap Yazın