Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 13 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen 2015- Sonbahar Dönemi Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Sınavı (YDUS)’nda İç Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Testleri’ndeki bazı soruların hatalı olduğunun düşünülmesi nedeni ile dava talebinde bulunulmuş ve İç Hastalıkları Alanı’nda yeniden değerlendirme isteminde bulunulan sorularda hata bulunmaması nedeni ile davanın reddine karar verilmişti.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Testleri ile ilgili davalar ise devam ediyor.

ASİSTANLIĞI BİTEN ADAY MECBURİ HİZMETE GİTMEK ZORUNDA

Adaylar arasında asistanlıkları biten ve mecburi hizmete gitmek zorunda olanlar da var. Adaylara göre mecburi hizmete gitmek sorun değil. Ancak, atamaları mecburi hizmete başladıktan sonra gerçekleştiği takdirde tekrar şehir değiştirmek zorunda kalacaklarından ve gelecek planı yapamadıklarından şikâyetçiler.

ADAYLAR: ÖSYM BİZİ MAĞDUR EDİYOR

Adaylar, dört aydır bu zorlu süreç ile mücadele ettiklerini ve aile yaşantılarının bu durumdan etkilendiğini belirtti. Çocuklarının okul seçimleri ve eşlerinin iş durumlarının bu atamalara göre şekilleneceğini söyleyen adaylar, aile düzenini kurmakta zorlandıklarını ifade etti. Bazı adaylar ise ailelerinden ve çocuklarından uzakta atama sonucunu bekliyor.

DoktorlarSitesi.NET soruyor;

  • Günü kurtarma amaçlı mecburi hizmet kadrolarının geç boşalması amacıyla Sağlık Bakanlığı sınav açıklanması sürecini etkilemekte midir?
  • Yeni yargı sistemi ile TEOG sınavının davasının 45 günde tamamlanmasının örneğinde de görüldüğü gibi, sınav davaları hızlı sonuçlanması emsalleri ve kararları varken, mahkemede olan davaların sonuçlanması sınav olalı 4 ay olmasına rağmen neden sonuçlanmıyor?
  • OSYM uzaktan bu olan biteni izlerken bir sonraki sınavda daha doğru sorular hazırlamayı düşünecek mi acaba?

Bir Cevap Yazın