Bebek İstiyorum Derneği (BEBİSDER) tarafından kanser hastalarının üreme sağlığını korumak için hazırlanan Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, kanser hastalarına üremenin korunması konusunda bilinçlendirme eğitimleri verilecek.

Projenin tanıtımı için düzenlenen, “Kanser Hastalarında Üremenin Korunması” toplantısında konuşan BEBİSDER Başkanı Mukadder Bozkaya, derneğin kurulma amacı ve görevlerini anlattı.

Derneği, umuda inanan ve anne baba olmak için yola çıkan çiftlerin yol arkadaşı olmak adına kurduklarını kaydeden Bozkaya, halkın üreme sağlığı konusunda bilgilenmeye ihtiyacı bulunduğunu, kadınların üreme sağlığının korunmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Kadınların anne olma dürtüsünü yoğun yaşadığı dönemler bulunduğunu, istenilen zamanda çocuk sahibi olunamadığında insanların sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını anlatan Bozkaya, kendisinin de bir tüp bebek annesi olduğunu söyledi.

Kısırlığın sadece çiftlerin çözmesi gereken bir sağlık sorunu olmadığını, Dünya Sağlık Örgütünün çocuk sahibi olamamayı dünyanın en büyük 3. sağlık sorunu olarak nitelediğini dile getiren Bozkaya, dünyada 90 milyon çiftin bu sağlık sorununu yaşadığını bildirdi.

Gelecekte yardımcı üreme tekniklerine daha çok ihtiyaç duyulacağını anlatan Bozkaya, doğurganlık çağındaki kadınların birçoğunun kariyer planı nedeniyle evlilik ya da annelik sürecini ertelediklerini aktardı.

 ”Yumurta hücresi artık dondurulur hale geldi”

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, kanser hastalarında en önemli şeyin kanser tedavisi sırasında kemoterapi veya ışın tedavisinin yumurta hücrelerini öldürmesi olduğunu söyledi.

Özörnek, “Buna karşı eskiden elimizde bir tedavi yöntemi yoktu. Son yıllarda tüm dünyada yumurta hücresi artık dondurulabilir hale geldi. Bunun avantajı, siz kanser tedavisine başlamadan önce yumurta hücrelerinizi dondurduğunuzda ileride anne olmak istediğinizde, o yumurta hücreleriyle anne olabiliyorsunuz” diye konuştu.

AA

Bir Cevap Yazın