Doğum sırasında bebeğe ilk müdahale önemli. Özellikle sorunlu doğumlarda yanlış bir müdahale bebeğin ölümüyle sonuçlanabiliyor. İskoç doktorlar, bunu dikkate alarak ameliyat masasında hız ve koordinasyonlarını artırmak için yeni bir yöntem buldu. Doktorlar, Formula 1 yarış ekiplerinden tiyo almaya başladı.

15 teknisyen, 4 lastiği değiştiriyor. Bu sadece 2 saniyede tamamlanması gereken bir görev. Yarışın kaderi, bu değişimin hızına bağlı. Formula 1, Pit Stop’ta kazanılan veya kaybedilebilen bir yarış.

Formula 1 Williams ekibi de, yarış otomobiline lastik değişimi ve yakıt dolumu yapılan o anlarda gerekli hıza ulaşabilmek için her gün bıkıp usanmadan antreman yapıyor. Bu antremanları sırasında onları izleyenler arasında İskoçya’daki bir hastaneden doktorlar ve hemşireler de var. Onlar Formula 1 ekibinin hızından ilham alabilmek için oradalar. Sağlık ekibi, koordinasyon ve hız konusunda Formula 1 ekibinden öğrendiklerini ameliyat masasında tatbik etmeyi planlıyor. Zira doğum sırasında hız ve koordinasyon Formula 1’in Pit Stop’larındaki gibi kritik önemde.

Doğum ekibinin, ilk birkaç dakika içerisindeki doğru ve hızlı müdahalesi bebeklerin yaşamlarınının kurtarılması anlamına geliyor.

Formula 1 ekibi’nin antramanlarına katılmaya devam eden İskoç doktorlar, görev dağılımına gitti ve kullanacakları ekipmanları ona göre organize etti. Doktorlar, bu sayede işlerinin kolaylaştığını söylüyor.

@medimagazin

Bir Cevap Yazın