Niğde’de anne, baba ve kardeşinin hayatını kaybettiği trafik kazasından yaralı olarak kurtulan 33 günlük bebeğe, hastanedeki doktor süt annelik yaptı.

 

Sude bebek, babaannesi ve kuzeni ile Niğde Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada bebeğe ilk müdahaleyi yapan uzman doktor Filiz Demir, kontrolünü ve bakımını yaptığı bebeğin karnının aç olduğunu fark etti. Bir süre mama yedirilmeye çalışılan bebek, daha sonra 21 aylık bebeği bulunan Dr. Demir tarafından emzirildi.

– “Emzirdikten sonra uyudu

4 yıldır Niğde Devlet Hastanesi acil servisinde görev yapan ve 15 yıllık hekim Filiz Demir, bebeğin hastaneye geldiğinde sürekli ağladığını anlattı.

Aç olduğunu düşündüğü bebeği annelik içgüdüsüyle emzirdiğini belirten Demir, şöyle devam etti:

kazadan-kurtulan-bebege-doktor-annelik-yapti-8487436_x_o

“Bebek geldiğinde belki de anne babasını kaybettiğini hissettiği için ağlıyordu ya da aç olduğu için. Hemşire arkadaşlar müdahale etmeye çalıştılar. Ben de bu arada muayenesiyle ilgilenmeye çalışıyordum. Aç olabileceğini düşünerek biberon ve mama bulunmaya çalışıldı. Sonrasında tamamen bir annelik içgüdüsüyle bebeği benim emzirebileceğimi düşündüm. Kucağıma alıp doktor odasına geçtim, kucağıma alır almaz sakinleşti ve emmeye başladı. Emzirdikten sonra uyudu. Sonra acil servise tekrar getirdim, tektik ve tedavilerine devam ettik.”

– “Ağlaya ağlaya emzirdim”

Yaşananların hastanedeki herkesi duygulandırdığını ifade eden Demir, “Çok duygulu bir andı benim için. Kazanın oluşuna mı üzülelim, anne babanın kaybolduğuna mı üzülelim, orada ağlayan daha 33 günlük bir bebeğe mi üzülelim? Ben emzirdim tamamen bir annelik içgüdüsüyle ama bir anne olarak da ağlaya ağlaya emzirdim. Çok zor bir durum, Allah hiç bir evladı annesiz babasız bırakmasın.” diye konuştu.

Demir, acil servis hekimliğinin özveri ve şefkat gerektirdiğini, hem soğukkanlı hem şefkatli olmak gerektiğini dile getirdi.

– “Ömür boyu Sude bebeğin yanında olacağız”

nigde-de-iki-otomobil-carpisti-3-olu-3-yarali-2-8486418_o

Kendisinin yerinde kim olsa aynı şeyi yapacağına inandığını vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

“Ben bugün hekimim, acil tıp uzmanıyım ama onun ötesinde bir insanım. Benim de çocuklarım, bir ailem var, herşeyi bir yana bıraktığımda ben bir anneyim. Tabii ki annelik içgüdüsüyle bu bebeği emzirmem çok doğal. Onun süt annesi oldum. Bundan daha güzel bir şey olamaz. O bugün annesini, babasını kaybetti ama süt annesi olarak beni buldu. Böyle bir günde olmasaydı da daha farklı bir ortamda süt annesi olsaydım ama böyle bir ortamda denk geldi süt annesi oldum, bu anlamda çok şanslı hissediyorum. Umarım bahtı, kaderi çok güzel olur Sude bebeğin. Ben sadece bu camiadaki bir kişiyim ama eminim benim gibi olacak bir sürü sağlık çalışanı arkadaşım vardır. Benim 2 çocuğum var. Birisi 7 yaşında Doruk, diğeri 21 aylık bir kız çocuğu Duru. Sude bebek onların süt kardeşi oldu. Artık ömür boyu biz Sude bebeğin yanında olacağız ben irtibat numaralarını alıp hep onun destekçisi olacağım. Çocuklarım da çok şanslılar yeni bir kardeşleri oldu, Sude bebeği seveceklerdir.”

Öte yandan hastanenin yenidoğan servisinde tedaviye alınan Sude bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

“O” Doktora Hastane Yönetiminden Teşekkür

Altunhisar Karakapı Kasabası yakınlarında  yaşanan trafik kazası sonucu ölen anne ve babanın sağ kurtulan bebeğine Niğde Devlet Hastanesinde büyük özveri ile annesi gibi emzirip ilgilenen  Uzm. Dr. Filiz Demir’e, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri  Uzm. Dr. Fatih Balcı  ve Devlet Hastanesi Yönetici/Başhekim Uzm.Dr. Necati Sarı  tarafından Teşekkür belgesi verildi. Niğde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Fatih Balcı, dün yaşanan olumsuz olayın ardından yaşananların çok önemli olduğunu vurgulayarak “Hastanemiz acil servise getirilen Sude bebeğe hekimimiz Dr Filiz Hanımın yaptığı hem hekimlik hem annelik olayının tüm insanlığa örnek bir hareket. Filiz hanım mesleğinin tecrübesini çok güzel gösterdi.  Kendisini bu güzel hareketinden dolayı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim “dedi.

Acil Tıp Uzmanı Dr. Filiz Demir ise, “Dün yaşananlar gerçekten üzüntü verici bir olaydı. Annesini babasını kaybetmiş bir bebek kucağımda devamlı ağlıyordu. Mesleğim hayatımda ender olacak olaylardan biri. Yaptığım için çok muyluyum. Desteklerinden dolayı Genel sekreterimiz Dr. Fatih bey’e ve Başhekimimiz Dr. Necati Bey’e çok teşekkür ediyorum”dedi.

Bir Cevap Yazın