URAP üniversiteleri alanlarına göre sıraladı. İşte Tıp alanında en iyi üniversiteler.

(URAP (University ranking by academic performance) Araştırma Laboratuarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. URAP’ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metotlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır)

2016-2017 –  Tıp Fakültesi Olan Üniversiteler Genel Sıralaması

1 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ 700 – 749
2 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
3 ANKARA ÜNİVERSİTESİ 650 – 699
4 GAZİ ÜNİVERSİTESİ
5 EGE ÜNİVERSİTESİ
6 KOÇ ÜNİVERSİTESİ 600 – 649
7 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
8 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
9 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ 550 – 599
10 MARMARA ÜNİVERSİTESİ
11 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
12 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
13 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
14 FIRAT ÜNİVERSİTESİ
15 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 500 – 549
16 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
17 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
18 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ
19 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
20 DİCLE ÜNİVERSİTESİ
21 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
22 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
23 İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ
24 GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ
25 YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ 450 – 499
26 ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ
27 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ
28 PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ
29 FATİH ÜNİVERSİTESİ
30 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

9 YORUMLAR

  1. Bence bu sıralama da Marmara Ünv. daha yukarılarda olmalı.Çünki devlet hastanesi bünyesinde çalıştıkları için o listedeki bir çok ünv.teye nazaran daha avantajlı.kullanılan tıbbi cihaz ve sarf malzeme konusunda devlet destekli oluşu onun tam randımanla çalışmasına ve daha faydalı araştırmalar yapılmasına imkan sağlamatıdır.Tabiki öğretim üye kadrosunun da bu nedenle çalışmalarını zevkle yapmasına olanak sağladığından hastalar diğer üniversitelere nazaran daha avantajlıdırlar.Benim hükümetten naçizane önerim şu tam gün yasasını kaldırsınlar ve var olan kaliteli hocalarımızın yanına takviyeleri dönmesi ve gerçekten özel hayatı yok denecek kadar az olan şu an ki hocaların da bir nebze nefes almaları da sağlanmış olacaktır.

    • Türkiyede en iyi pratik ve hasta potansiyeli Doğu anadolu hastaneleridir batıda anatomiye kadavra bulamazken 5-6 kişiye kadavra düşen Erzurum tıp fakültesinde öğrencilik yıllarımda tetanoz ve kuduz vakalarıla karşılaşmış olmamız şanstır..Ankara istanbul ve izmirden sonra 1971 yılında başka illerde tıp yoktu önceleri oraya gitmeğe üzüldüysem de sonraları yüzde 80 ihtisasa girme oranımız bizleri ziyadesiyle sevindirmiştir..Doktor olmak isteyen evlatlarımıza tavsiyem o dur ki vaka görme imkanı olan fakülte mezunları çok başarılıdırlar Evet büyük şehirde okumanı artıları vardır ama meslek sahibi olabilmek çok daha önemli

    • Arkadaşım burada bu en yüksekte olmalı diye birşey yok.Sıralama yapılmış ve araştırma yoluyla.Sen kendi görüşünle buna karar veremezsin.

  2. Bunlar üniversitelerin alımlarına göre sıralanmış.Hacettepe 700 yani en az aldığı için o üniversite türkiyenin girilmesi em zor tip fakültesi oluyor ve gıda onu istatilikte 1. Sıraya getiriyor.Kasabaya gelince eş et doğu daha şanslı ama malzeme öğrenim açısından en iyisi bu sıralamaya uyar

Bir Cevap Yazın