Balıkesir’in Susurluk ilçesinde trafik kazasında yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Mustafa Kızılca’nın iki böbreği, iki korneası ve karaciğeri, organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere alındı.

Bir akaryakıt istasyonunda kamyonun çarpması sonucu yaralanan ve Balıkesir Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Mustafa Kızılca’nın beyin ölümü gerçekleşti.

Balıkesir Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Suluoğlu ve Koordinatör Yardımcısı Hemşire Emine Ekinci’nin görüştüğü Kızılca’nın ailesi, organ nakline onay verdi. Bunun üzerine Kızılca’nın organları alınarak özel kutulara konuldu.

Ekip, bağışlanan organları alarak Bursa’ya götürdü. Böbrekler, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, kornealar ve karaciğer ise Acıbadem Bursa Hastanesinde kısa sürede belirlenecek uygun hastalara nakledilecek.

“HERKES ORGAN BAĞIŞINA ‘EVET’ DESİN”

Hemşire Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, duyarlı davranışlarından dolayı Kızılca’nın ailesine teşekkür etti.

Ailenin ulvi bir iş yaptığını belirten Ekinci, “Herkesi, yaşarken organ bağışı ile ilgili fikirlerini aileleriyle paylaşmaya davet ediyorum. İnsanların beyin ölümü gerçekleştikten sonra aile görüşmesi esnasındaki en büyük sıkıntıları, ‘Acaba yaşarken ister miydi?’ sorusuna cevap aramak oluyor. Birçoğu bu yüzden organ bağışını kabul etmeyebiliyor. Herkes organ bağışına ‘evet’ desin.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın