Diyeceksiniz ki hangi 12 fark ben sana 100 tane sayarım! Siz de haklısınız, biz sadece kabaca 12 tanesini anlatmaya çalışacağız. Hastalarımıza bir hatırlatma yapalım, dizilerdeki doktorlar ve hastane ortamı ile sadece dizilerde karşılaşırsınız!

1- Dizi doktorları hastalardan hiç enfeksiyon kapıp hastalanmaz, bölümlere ara vermez mesela. Ama gerçekte hastadan kaptığı enfeksiyon ile ölen doktorlar vardır. 


2- Dizi doktorları 33 saat çalışmaz mesela, o nedenle her zaman dinç, bakımlı ve mesaiye daha yeni gelmiş kıvamda görünür, bu yüzden asla gerçek doktorları yansıtamaz.


3- Dizi doktorları sürekli aşk meşk peşindedir mesela. Hep aynı hastanedeki doktorlar birbirlerinin peşinden koşarlar.

hastanede aşk

 


4- Dizi doktorları ipini koparmışlar tarafından darp edilmez mesela. 


5- Dizi doktorlarının bazı tıbbi hataları ve tıbbi terimleri kullanırkenki telafuz çabaları görülmeye değerdir.

nobeli hak eden dizi


6- Dizideki doktorları hastane içinde Taekwondo yaparken pek göremezsiniz.

image


7 – Dizi doktorlarını bazen hastane içinde uyurken görebilirsiniz, gerçektekiler tuvalete gitmeye vakit bulursa şükreder, bazen tuvalete gider hasta da peşinden idareye şikayet etmeye gider.


8- Dizideki acil doktorları gereksiz acil hastalarla uğraşmaz mesela, gerçekten acil süsü verilmiş olan hastalara rastlarsınız. Ki gerçekte acile gelen hastaların %90’ı gereksiz, poliklinik hastası olup acil süsü vermeye de müsaittir.

gerçek acil hasta

 


9- Dizi doktorlarını hiç eylemde göremezsiniz mesela, onlar için her şey dört dörtlüktür, hiç sorunları yoktur. Sağlık sistemi tıkır tıkır işlemektedir. Onların en büyük sorunu sevgilisi tarafından terk edilmektir.

doktorlar eylemde

 


10- Dizideki doktorlar muayene sırasında suratına aksıran tükrük saçan, ayağını kaldırıp doktor masasına koyan bir hasta ile karşılaşmaz mesela. 


11- Dizilerdeki doktorlar sadece hasta ile taş çatlasa 1-2 hasta yakını ile uğraşır, gerçekte hastanın 7 sülalesi de beraberinde geldiği için her biri ile uğraşılır her birine ayrı ayrı laf anlatmaya çalışılır. Hasta ve yakını yoğunluğu açısından diziler ile gerçek hayat arasında dağlar kadar fark vardır.

hasta yakınları akın etti

 


12- Dizideki doktorlar hastaya hangi tahlillerin yapılacağını, hangi filmlerin çekileceğini vs. anlatır mesela, gerçekte ise hasta doktora hangi tahlilleri yaptırmak istediğini ve hangi filmlerin çekilmesi, hangi ilacın kendisine yazılması lazım tek tek anlatır. Çünkü kendisi google tıp fakültesinden mezun olmuş, doktorlar dizisini tekrarları ile en az 3 kere seyretmiş bilgi ve birikime sahiptir bu yüzden her şeyi doktordan çok daha iyi bilir.

istedigi-ilaci-alamayinca-olanlar-oldu-15009

 


ÖZET: Gerçek bir doktoru dizideki oyuncu doktor ile anlatamazsınız, anlayamazsınız.

doktorlarsitesi tarafından hazırlanmıştır. 12’yi artırmak adına katkılarınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz…

14 YORUMLAR

  1. Ya şimdi dr house’u aynı kefeye koymamak lazım adam poliklinik yapmaktan nefret eder ve evet hastalanmaz, çünkü o akıllıdır 😀 Hastalar doktorunu bile görmezler ki ayrıca o şekerini yerken her işe ekibi bakar onlarında başına her iş geliyor ayrıca 😀 House bu 😉

  2. ben gerçek doktorların36 saat çlıştıklarına şahit oldum hakları ödenmez birde başka şey öğrendim ben o kadarından anlamam stajyermi asistanmı ama uzman olana kadar uzmanlar onlara nefes almalarına bile izin vermiyor ail klinik arasında haşatları çıkıyor uzman olunca sizi sadece ayakta dinliyorlar muayeneye çok gerek duymadanbelki sorulan sorulardan birşey yakaladıklarında tahlil istiyorlar neyse ilaç yazıp yolluyorlar

  3. Doktorlar aldığı parayı sonuna kadar hakediyorlar helal olsun. Ama öğretmenler olmazsa ne doktor ne avukat ne mühendis olamaz kimse.özelliklede ilkokul sınıf Öğretmenleri ve onların aldığı maaşa bakın:) komik bir para… Doktorlar çalışırken hakettiklerini alıyorlar ama emekli maaşları komik.öğretmenlerinse çalışırkende emekli oluncada aldıkları çok daha komik. O insanlar bizim Çocuklarımızı eğitmek için yeri geliyor kendi çocuklarını ihmal ediyorlar…bu yazdıklarım tabii ki işini mesleğini severek hakkıyla yapanlar için geçerli…ÖNEMLİ NOT: ben doktor veya öğretmen değilim.

    • hee ders kitabını açıp masasında oturarak okuyan, hele ki sınıf öğretmeniyse sabah gelip öğlen evine giden, bir de haftada 15 saatten sonraki derslere ek ders ücreti alan ve 3000 liraya yakın para alan öğretmenlerin maaşı düşük. o kadar zamanları dolu ki ek derse de gidemiyorlar 3000 liranın üstüne nasıl ek gelir kazanacak bu adam yahu. ne yapıyorlar da neyi beğenmiyor bu öğretmenler anlaşılmaz. bu neyin nankörlüğü. neymiş efendim ben mühendisler yetiştirdim doktorlar yetiştirdim. nah yetiştirdin efendim. sen bu ezberci eğitime dayalı sistemde çocukları öss ye hazırladın ki hazırlamadın bile yattın! dershaneye gitti o bebeler. gitti de üniversite de bilim nedir sayısalcı ise matematik nedir fizik nedir öğrendi ki üniversite eğitim sisteminin bir cacık olmadığı bu ülkede onu bile tam öğrenemedi. bak bak çocuklarını ihmal ediyormuş bunlar, çocuğunu okuldan almak için anlattığı deneyi oldu bittiye getiren proflar var bu ülkede. doktorlar aldığı paranın kat be katını hak ederken öğretmenler aldıklarının zerresini hak etmiyor. bir maaşı komik bulacaksanız gidin 900 lira 1000 lira ile aile geçindiren, evladını 3000 lirayı beğenmeyen öğretmenlere ayda 1000 liradan ne kadar ayırabiliyorsa ayırıp gönderen ve okutan insanların maaşını komik bulun.

      ÇOK PİS ÖNEMLİ NOT: Üniversite dahil 30’a yakın öğretmen görmüşümdür aldığı parayı hak eden 5 kişi anca çıkar.

Bir Cevap Yazın