Genç bir kadını kurtarmak için yanan eve dalan ve bütün kafa derisi, göz kapakları, kulak ve boynu yanan itfaiyeciye bütün bu dokular ABD’de dünyanın en kapsamlı yüz nakli ile tekrar nakledildi.

Dr. Eduardo Rodriguez, düzenlediği basın toplantısında New York’taki NYU Langone Tıp Merkezi’nde 14 Ağustos’ta yapılan ameliyatta bütün kafa derisi, göz kapakları, kulaklar ve boyun derisinin bir kısmı nakledilen 41 yaşındaki Patrick Hardison’ın sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

AMELİYAT 26 SAAT SÜRDÜ

Rodriguez, yaklaşık 26 saat süren ameliyatta Hardison’a, Brooklyn’deki bir bisiklet kazasında yaşamını yitiren 26 yaşındaki sanatçı David P. Rodebaugh’dan alınan organların nakledildiğini kaydetti.

Patrick Hardison, 41, had <a href="http://www.cnn.com/2015/11/15/health/face-transplant-firefighter/index.html">face transplant surgery</a> in August 2015. The surgery was performed by a plastic surgeon from New York University Langone Medical Center. Hardison, a volunteer firefighter, was injured 15 years ago.

DOKULAR KAFATASININ ARKASINDA BİRLEŞTİRİLDİ İZ KALMADI

Nakledilen dokular kafatasının arkasında birleştirildiği için Hardison’un yeni yüzünde ameliyat izi kalmadığını belirten Rodriguez, itfaiyecinin fizik tedavisinin halen devam ettiğini söyledi.

RODRIGUEZ, “SOKAĞA ÇIKAMIYORDUM”

Ameliyat sayesinde yeniden normal bir insan görünümüne kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Hardison da, “Sokağa çıkamıyordum. Zorunlu olarak çıktığımda ise herkes bana bakıyordu. Çocuklar, benden korkuyordu. Şimdi benim gibi yaralanan insanlara yardımcı olmaya çalışacağım” dedi.

Firefighter and face transplant recipient Patrick Hardison's face has recovered with no rejection episodes.

“BANA SADECE YENİ BİR YÜZ DEĞİL YENİ BİR HAYAT VERDİLER”

Doktorlarına ve Rodebaugh’nin ailesine teşekkür eden Hardison, “Bana sadece yeni bir yüz değil, yepyeni bir hayat verdiler” diye konuştu.

Beş çocuk babası Hardison, “Kazadan sonraki hayatım çok zordu.Hayattan nefret ediyordum.Bugün buradayım çünkü yaralanmanın ötesinde bir ümit olduğunu diğer herkese göstermek istiyordum.Ben özellikle hikayemin diğer yaralanan itfaiyeci arkadaşlar,ilk yardım müdahalesi yapanlar ve Abd asker arkadaşlar ile paylaşılmasından gurur duyuyorum.Eğer hikayemin paylaşılmasında bana yardım ederseniz belki bir kişinin yüz nakli olasılığını araştırmasını sağlarsınız,ve bu buna değer..Şimdi umudum var,ve ben kendileri için umut olduğum o yaralanmış olan insanlara yardım etmek istiyorum”dedi.

Firefighter and face transplant receipient Patrick Hardison at Disney World with his family.

http://9gag.com/tv/p/a8dNbA/severely-burned-firefighter-gets-face-transplant?ref=fbl9


1 YORUM

Bir Cevap Yazın