Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş sağlık çalışanlarının döner sermayesinde Ocak 2017’den itibaren artış olacağını belirtti.

Hekimlerin ek ödemeleri uzun yıllardır gündemden düşmeyen bir konu.  Bu konuda yapılan ve yapılacak olan düzenlemeler ile ilgili Prof.Dr.Eyüp Gümüş, Medimagazin’e yaptığı açıklamada ‘’Hekimler, hemşireler ve diğer yardımcı sağlık personelimizin ek ödemelerine baktığımızda yıllar içinde rakamın hep aynı olduğunu gördük.  Personelin o zaman aldığı ücreti enflasyon oranında ya da mali bir analiz ile bugüne taşıdık. Uzmanlar 2007 yılındaki maaşları ile aynı maaşları alıyordu.   Şuanda alması gerekenden yaklaşık 2 bin-2 bin 500 TL daha az.  Bununla ilgili bir çalışma yaptık.’’ dedi.

‘Uzmanlara 2 bin, pratisyen hekimlere bin 500 TL civarında ek ödeme artışı yapacağız’
Konu ile ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın öncülüğünde, Maliye ve Çalışma Bakanlıkları ile çalışma yaptıklarını dile getiren Gümüş, ‘’ Biz buna ek ödemede erime diyoruz.  Maaş artarken ek ödemeler o değerde artmıyordu.  Şimdi bunu gündeme getirdik.  Ek ödeme kayıplarını ifade ettik. Maliye Bakanlığı’nın düzenlemesi ile uzmanlara 2 bin, pratisyenlere bin 500 TL civarında,  diğer yardımcı sağlık personelimize yine belli bir oranda artış sağlayacak bir çalışmayı yapıyoruz.’’ açıklamalarında bulundu.

Yeni global bütçenin ortaya koyularak 2017 bütçesinde düzenlemeler yapacaklarını ve hekimlerin performans ücretlerine ilavelerin yapılacağını ifade eden Gümüş, ‘’ Sayın Bakanımız bunun sözünü aldı.  Yapılan çalışmaya Sayın Süleyman Soylu da imza attı. 2017 global bütçesine bunları düzgün bir şekilde hesaplayıp yedireceğiz.  Çünkü personelimizin buradaki kaybı, özel sektöre yönelmesine ya da yaptığı işlerdeki rolünün azalmasına sebep oluyor.  Hekim 10 ameliyat yapsa dahi aynı performansa ulaşıyor ve bu durumda ilave bir artış olmayacaksa kendi performansını da artırmıyor.  Böyle bir tükenmişliğe doğru gidiyor. ‘’ ifadelerini kullandı.

8 YORUMLAR

 1. Nedense sağlık alanında bütün düzenlemeler hekimlerin memnuniyetini sağmalak için yapılıyor biz HEMŞİRELERE SADECE SUS PAYI veriliyor ve sağlığın her alanında yapı taşı olan HEMŞİRELER birgün birlik olup tüm haksızlıklarınıza karşı gelecektir.. bu konuda THD (TÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ) çatısı altında bütün meslektaşlarımı bir araya toplanmaya davet ediyorum

 2. Ben 28yasinda ancak goreve baslayabilmis bir asistan.doktorum.hemsirem 19yasinda egitimini tamamlamis meslege atilmis .o 4bin tl alirken ben 5bin tl aliyorum.hemsirenin malpraktis dedigimiz hic bir sorumlulugu yok.tum.sorumluluk biz de makhkemeler de dolasan biziz

  • Birincisi doktorun hemşiresi diye bir sınıflandırma yoktur iki ayrı meslek grubuyuz ve A ya da B doktorun hemşiresi değiliz. İkincisi Bir hemşirenin maaşı da 4 bin tl değil. Kaldı ki hemşireler artık sadece lise mezunu değil. 22 yaşında çalışmaya başlıyoruz. Üçüncüsü ise bizim mesleğimizde de malpraktisler olabiliyor. Yanlış ilaç uygulamaları Vs den. Ayrıca yorumlarda fazla mesai ile 5 bin tl alınıyor denmiş. Asistan hekim de fazla nöbet tutsa fazlasını alacaktır. Bizlerin nöbet ücretlendirmesinin saati de 8 lira. Hastanenin döner sermayesi yüksek ise sadece hemşire değil doktoru da bundan pay alıyor ki kat ve kat daha fazlasını. Yorum yapılacaksa çıplak maaş üzerinden konuşulsun.

 3. 1 dereceden hakim savciya 8000tl net maas veren sistem, sira ayni derecede doktora gelince 2900 tl net maas veriyo. bir de emkelilige yansimayan 1400 tl sabit doner.
  1- bir uzman olan bana bu 4300 tl karsiligi ne istendigi net tanimlanmalidir.
  2- arkadas! performans ya da prim 1. maddede calismam gerekenin ustunde basari ve hizmette bulunursam alacagimdir.
  bu ay 20 ameliyat yapip1000 poliklinik hastasi bakiyorum. 3000 tl aliyorum. obur ay aynisini yapiyorum. 2000 tl aliyorum. baska hastanede ayni brans uzmani ayni isi yapiyor 5000 tl aliyor. boyle sacmalik olmaz.
  ayni hastanede ben performansla calisiyorum. diger personeller ortalamadan aliyor. anca ittirmeyle calisiyor. cunku calismasa da aynisini alacak. ya tum devlet memurlari -hakimi savcisi ogretmeni tapu memuru hemsiresi- performansla calisacak ya da hic kimse calismayacak .
  son olarak talebim sudur. benim gorev tanimimi yapin. ben bunu eksik yapmam ama fazla calisip fazla da kazanmak istemiyorum. ben dolap beygiri degilim.

Bir Cevap Yazın