Pembe kurdeleye sarılmış bütün kavun, fiyonk yapılmış çikolatalı bisküvi, yine kurdeleyle sarılan haşlanmış mısır ve bu akımın zirvesi sayılabilecek dantel kenarlık ile sarılmış tost… Yanında da mutlaka Türk kahvesi ve kendi deyimleriyle “kociş”leri.

Instagram, Facebook bu tür fotoğraflarla dolup taşıyor. Çoğu yeni evli genç kadınlar “sunum” çılgınlığıyla, Alice Harikalar Diyarı’na benzettikleri pembe, mavi renklerle dolu evlerini ve yemeklerini paylaşıp duruyorlar.

Bir grup sabah akşam hayatını süslemeli sofralara ve bunların fotoğrafını paylaşmaya adarken, bir grup insan da garipseyerek izliyor.

Peki, bu mutluluktan ayakları yerden kesilmiş, adeta masallarda yaşanan hayatlar gerçek mi? Daha önemlisi sağlıklı bir ruh hali mi?

 

TOPLUMA DUYARSIZ “LA BELLE INDEFERANS” SENDROMU

Psikiyatrist, Prof. Dr. Arif Verimli bunun nedeninin cam fanusta, dış dünyanın kötülüklerinden uzak büyütülmek olduğunu söylüyor. Bunun sonucu olarak da dış dünyaya karşı duyarsız, toplumsal sorunları umursamayan “La belle
indeferans” da denilen güzel aldırmazlık sendromu ortaya çıkıyor.

PRENSES GİBİ YETİŞEN, DIŞ DÜNYADAN BİHABER, DUYARSIZ

Prof. Dr. Verimli bu hayat tarzının bir kişilik bozukluğu olabileceğini de söylüyor, “Batıda *Kitsch diye bir terim vardır.
Türkçe’de tam karşılığını ben bu kızlarda buldum. Bu sunumlar öncelikle komik eğlenceli ama gereksiz ve abartılı. Buna bu kadar çok titizlenen ve birbiriyle yarışan kişiler olduğunu ve ‘Kitsch’leştiklerini görüyoruz. Bu kişilerin çocukken aşırı alkışlandığını, korunduğunu, prenses gibi yetiştirildiğini, öyle kıyafetler giydirildiğini, annelerinin de bunların bir üst sınıfı olduğunu düşünüyorum. Hayalimsi ve masalsı (projeler, düşler, tüyler, kurdeleler) çocuksu yaşantılar histeride, narsizmde, histeriyonik, pasif bağımlı kişiliklerle çok sık görünür. Hayatında çalışma hayatı olmamış dış dünyanın kötülük ve sorunlarından uzak tutulmuş tanıştığı kişi sayısı az yaşamında sadece kendi dünyası olan toplumsal ve evrensel sorunlara duyarlılığı az “la belle indeferans” güzel aldırmazlık sendromudur bu düpedüz.

*Kitsch: Var olan bir tarzın aşağı bir kopyası olan sanatı sınıflandırmak, ifade etmek için kullanılan Almanca bir terimdir.

Kocişler ve masal evler kişilik bozukluğu belirtisi

HİSTERİYONİK VE NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUKLARI NASIL KİŞİLİK BOZUKLUKLARIDIR?

Histeriyonik kişilik bozukluğunda hastalar, ilgi odağı olmadıkları durumlarda rahatsız olurlar. Başkalarının yanında cinsel yönden baştan çıkarıcı ve cinselliği çağrıştıran söz ve davranışlarda bulunurlar. İlgiyi üzerlerine çekmek için sürekli fiziksel cazibe ve çekiciliğini kullanırlar, başkalarını etkilemek için yoğun bir çaba harcarlar. Gösteriş yapan, yapmacık, isteklerini çocuksu sesler çıkararak anlatan, tiyatral, cinselliğini kendi çıkarı için kullanmaya ve telkine yatkındırlar. Başkalarının dikkatini üzerlerine çekmek için çabalarlar. Övülmezse huysuzlaşırlar. Övgü görmediği yerde ağlamalar gösterirler. Güvence arayışları sonsuzdur. Çabuk güvenen çabuk aldanan kişilerdir.  Kadınlarda erkeklerden 20 kat daha fazla görülmektedir. Kişiler terapiye ve ya ilaçlı tedaviye yaklaşmak istemezler. Çünkü zaten yaptıklarının bir kişilik bozukluğu olduğunun farkında değillerdir. Hatta hastalıkları tedavi edilerek ellerinden alındığında mutsuz bile olabilirler. Ancak psikoterapide çok güzel sonuçlar alınmakta ve düşük doz ilaç takviyesiyle kişiye yardımcı olunmaktadır. Histeriyonik Kişilik Bozukluğunda yaşın ilerlemesiyle birlikte semptomlar da yavaşlar.

Narsistik kişilik bozukluğunda ise hasta kendisinin çok önemli olduğu duygusunu taşımaktadır. Başarılarını ve özelliklerini anlatır, üstünlük duygusu, grandiyözite, empati kuramama, kendini diğer insanlardan daha üstün ve özel görme, başarı, zeka, akıl, üstünlük gibi konulara kafa yorma, kendini çok sevme, kendine göre, kendi için ve kendi yararına üşünen, kıskanç, kendi çıkarları için başkalarını kullanan, aşırı bencil ve benmerkezci, özel ve eşi benzeri bulunmaz birisi olduğunu savunan, beğenilmek için her şeyi sergileyen, üstün kişi ve kurumlarla ilişkiler kurmayı hak ettiğini savunan kişilerdir. Sevgi, saygı, empati, anlayış ve duygusallık hayatlarında pek yer kaplamaz. Bu bozukluğun yapısı kronik olup tedavisi son derece zordur. Psikiyatristin telkinlerine yatkın değillerdir. Çünkü bir başkasının doğrusunu kabul etmeyi güçsüzlük sayarlar. Tedavisi oldukça güçtür. Bu kişiler aslında yapılarından pek de mutsuz değillerdir. Ancak çevresindekiler için son derece zor bir yapıları vardır.

12 YORUMLAR

 1. Bence kocasına hürmet göstermekden çok,kendini paylaşımları ile tatmin etmeye çalışan bir grup.
  Kaldı ki ben şöyle bir olaya tanık oldum;
  Aldığı evi ve eşyaları beğenmeyen bir arkadaşımın hanımını eve yerlestikden 2 hafta sonra sosyal medyada canım evim gibi paylaşımlar yaptığını gördüm. Evini beğendiğinden değildi,asıl amacı sosyal medyada yapmak istediği prim di.

 2. Bence Türkiye’deki insanların çoğu böyle narsist. Bırakın kim ne istiyorsa yapsın, kim kendisini başkalarına zarar vermeden nasıl ifade edebiliyorsa etsin, kim kendisini nasıl en mutlu hissediyorsa onu yapsın. Ancak herkes herkesin ne yaptığıyla ya da yapmadığıyla aşırı bir biçimde ilgilendiği için gündelik hiçliklerde kaybolanlar bu türden yaftalamaları yapanlar. İnsanları yargılamaya ve aşağılamaya ne kadar meraklısınız.
  Yurtdışında kimse kimsenin ne giyindiğine bile bakmıyor, insanlar birbirlerinin yaşam tarzına karşı oldukça saygılı. Türkiye’de baskı her yerde.

 3. Sevgili MRv,
  Bu ülkede prenses yok,Osmanlı hanedanlığı karşılığı sultandır.Onların sayısıda %1 bile değildir.Bu site bilimsel makalelerin,sohbetlerin,röportajların… yayınlandığı bir sitedir.Yani röportajı veren hocamız sizin kullandığınız ”Prenses” ”Kezban” ın kim olduğuna,tarifinize bakmaz ama kullandığınız bu kelime ile ele verdiğiniz kişilik bozukluğunuza göre ilaç yazar.

 4. Bastırılmış cinsellik sadece… Bu tip sayfalara dikkat ederseniz neredeyse tümü türbanlı-örtülü.. Hal böyle olunca evliliğinde de getirdiği kısmi rahatlama ortamı ile – buna çalışmamak ve can sıkıntısı da eklenince – ev bir anda koskoca pembe bir türbeye dönüyor.

 5. Olabilir… Ben o “bağ”ın aslında “evlilik bağı” olduğunu da düşünüyorum. Yani kadın, eşini (erkeği) sembolik olarak türlü türlü bağlarla bağlamakta… Yüzük bunlardan en önemlisi… ama günümüzün bencil veletlerine yetmiyor, daha güçlü, daha sıkı bağlamaya çalışıyorlar kocalarını… Kociş demelerinin nedeni de bu. Kociş, yani BENİM kocam demek istiyorlar. O bağlı, o bana ait, mesajı veriyorlar. Aslında bu kocaya da verilen bir mesaj, uyarı… Sen benimsin, sen bağlısın demek istiyorlar. Rakiplerine de göz dağı veriyorlar. O benim, senin değil, uzak dur!

  Bence bu aşırı mülkiyetçi davranışın nedeni, evlendikten sonra erkek için ister istemez gözden düşmenin (sonuçta, sahip olunmuş kadının cazibesi azalır) bir tür telafisi, daha doğrusu telafi çabasıdır. Yani şunu demek istiyorlar “evet, ben artık sahip olunmuş bir kadın olduğum için cazibem azalmış olabilir, ama ben onu bin tane bağla bağladım, o artık benim, bana ait”. Yani şöyle de diyebiliriz, kadın her şeyi bağlamaktaki nedeli, aslında kocasını köpek yerine koymasıdır. Kocam yerine kociş demek aslında “o artık benim finom” demektir.

  Bu bağ olayının aslı bu bence… Yoksa çokomelin kurdeleyle bağlanmasının başka nasıl bir açıklaması olabilir. Bu zavallı kızlar, ellerindeki kocayı kaptırmaktan öyle korkuyorlar ki korkularından adeta üç buçuk atıyorlar. Ama kocişleri onları çoktan çantada keklik olarak görmeye başladı bile… Çoktan sokaktaki kadın ve kızları karılarından daha cazip görmeye başladılar, yapacak bir şey yok.

 6. Kendi akrabalariniz bile kocaman yaşa gelmiş size dahi karismaya ve ne yapip yapmadiginiza mudehale etmeye o kadar çok yatkinlarki bu Yargilamalar ve kendi disinda herseye muhalef olmalar Size psikolojik bir baskidan baska sey degil, Bu insanlardan uzak durun olabildigince.

 7. prenses degil onlar primses … sadece sosyal medyada kendilerini gosteriyolar kocayi falan takan kim…az kala wc’e giderken bile resm atacaklar iice b..kunu ciakrdilar .. instagramdan sogudum bu tipler yuzunden ..

Bir Cevap Yazın