112 çalışanları ‘Arka Sokaklar’ ekibinden özür bekliyor

Sağlık Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, “Arka Sokaklar dizisindeki oyuncuların ‘ambulans geç kaldı’ ifadesi fedakarca çalışan 112 personelini rencide etmiştir. Hatayı yapan senaristin 112 camiasından özür dileyerek, hatasını düzeltmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Sağlık Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, özel bir televizyon kanalında yayınlanan Arka Sokaklar dizisindeki “Ambulans geç kaldı” ifadesinin 112 çalışanlarını rencide ettiğini söyledi. “Dizide senaryo gereği geç kaldı ibareleri defalarca söylenmiş ve ambulansların sürekli geç kaldığı izlenimini verilmiştir” diyen Başkan Özdemir, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hızla tırmandığı günümüzde ambulans ve acil sağlık hizmetleri ile ilgili toplumda yanlış bir algının oluşmasına sebep olacak ifadelerin kullanılması 112 çalışanlarına karşı toplumda güven ve itibar kaybına yol açabilecek ve hedef gösterilmesine neden olacaktır. Ülkemizde ambulanslar kent genelinde 10 dakikada, kırsalda ise 30 dakika içerisinde yaralı ve hastaya ulaşmaktadır. Bölgeye en yakın ambulans görevde ise onun yerine bölgeye en yakın ekip ya da ekiplerin olay yerine sevki gerçekleştirilir” dedi.

“Senaristler eğitim almalı”
Acil hastalara en kısa sürede ulaşarak müdahale etmek ve gerektiğinde hastaların bir sağlık kuruluşuna naklini gerçekleştirmek için yoğun çaba gösteren ambulans ekiplerinin olay yerine ulaşmasında trafik yoğunluğu, trafikteki diğer araç sürücülerinin duyarlılığı, gereksiz kullanımı, yol ve hava şartları gibi birçok çevre faktörünün de etkisi olduğunu anlatan Özdemir, şunları söyledi: “Dizide bu yanlışın yapılması senaristin bu işi bilmemesi, reyting uğruna bir bir camiayı hedef aldırması ve toplumsal itibarı zedelemesine sebep olacağından kabul edilir bir tarafı yoktur. Dizilerde bu yanlışların yapılmaması adına senaristlerin bu konularda eğitim aldırmaları konusunda yasal zorunluluklar getirilmesi gerekmektedir. Radyo Televizyon Üst Kurulu bu tip yanlışları yapan dizi, senarist, oyuncular ve kanal hakkında gerekli cezai yaptırımı da uygulaması gerekmektedir. Bu anlamda dizideki yanlışın düzeltilmesi bakımından bundan sonraki çekilecek bölümlerde 112’nin geç kalmadığı, geç kalıyorsa sebeplerini konu alan bir bölüme yer verilmesini, hatayı yapan senaristin 112 camiasından özür dileyerek hatasını düzeltmesini tavsiye ediyoruz.”


hasta1

ATTDER: ARKA SOKAKLAR DİZİSİNE VE TÜM KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

7 Ekim 2016 tarihinde Kanal D ekranlarında yayınlanan Arka Sokaklar dizisinin 411.bölümünde bir sahnede dizi oyuncularının ‘’ambulans’ ’ile ilgili olarak söyledikleri sözler tüm 112 Acil Servis çalışanlarını ve özel sektörde Ambulans servislerinde görev yapan meslektaşlarımızı derinden üzmüştür.
Söz konusu dizi sahnesinde dizi oyucuları şu sözleri söylemişlerdir:
-‘’Ambulans nerde kaldı’’
-‘’Ya Ambulans nerde kaldı’’
-‘’Nerde kaldı lan bu canına yandığımın Ambulansı’’
-‘’Nerde Kaldı Ambulans usta 50 keremi arayacağız.’’
-‘’Başlıcam şimdi ya .! Tekrar arayın şunu gerekirse 50 kere daha arayın ‘’
-‘’Abi yaklaştık demişlerdi en son , nasıl bu kadar uzun sürüyor ya .’’
-‘’Nerdeler o zaman ‘’
Ülkemizde 112 Acil Ambulans ekiplerimiz İl Ambulans Servisi Çalışma Yönergesine göre 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinin 18.19.20 ve maddelerine göre çağrı telefon veya diğer vasıtalar ile gerçekleştirilir, değerlendirilir ve uygun ekip ya da ekiplerin sevki Komuta Kontrol Merkezi tarafından yapılır.
Ambulanslarımız kent genelinde 10 dakika da, kırsal da ise 30 dakika içerisinde yaralı ve hastaya ulaşmaktadır. Bölgeye en yakın ambulans görevde ise, onun yerine bölgeye en yakın ekip yada ekiplerin olay yerine sevki gerçekleştirilir.
Acil hastalara en kısa sürede ulaşarak müdahale etmek ve gerektiğinde hastaların bir sağlık kuruluşuna naklini gerçekleştirmek için yoğun çaba gösteren ambulans ekiplerinin olay yerine ulaşmasında trafik yoğunluğu, trafikteki diğer araç sürücülerinin duyarlılığı, yol ve hava şartları vb. birçok çevre faktörünün de etkisi bulunmaktadır.
112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan acil tıp teknisyeni, paramedik, hemşire, sağlık memuru, doktor, sürücü vb. Tüm personel hasta sağlığı ve güvenliğini düşünmekte, mesleğinin gerektirdiği özeni tüm riskli çalışma ortamına rağmen vermektedir. Ayrıca trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları vb. olaylarda 112 çalışanlarının nasıl fedakârca çalıştığına en yakın tanıklık eden meslek gruplarından birisi de basın mensupları ve televizyon kanallarıdır.
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hızla tırmandığı günümüzde ambulans ve acil sağlık hizmetleri ile ilgili toplumda yanlış bir algının oluşmasına sebep olacak ifadelerin, özellikle de sahada omuz omuza görev yaptığımız polis ekipleri tarafından ifade edilmesi 112 çalışanlarına karşı toplumda güven ve itibar kaybına yol açabilecek ve hedef gösterilmesine neden olacaktır.
Sonuç olarak, söz konusu bilgilerin yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde düzeltilmesini , Kanal ve Dizi ekibinin 112 ve Ambulans çalışanlarından özür dilemesi ve bu tarz sahnelerin bir daha yer almaması gerektiğini tüm kamuoyunun bilgisine sunarız .
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği

1 YORUM

  1. Daha evvelde doktora sağlık personeline davranışları hakkında yönetmen yapımcı ve senariste uyarı mailleri atmıştım. Geri dönüş yapıp daha dikkatli olacaklarını söylemişlerdi. Kantarın topuzunu kaçırıyorlar. Sırf bu yüzden izlemiyorum bu diziyi

Bir Cevap Yazın