(Haber güncelleme 22 Ekim 2016)

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA: O HEMŞİRELER EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK!

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir devlet hastanesi ve bir özel hastanede hastalarla selfie çekip sosyal medyada yayınlayan bir hemşire, bir de hemşire adayı hakkında suç duyurusu yaptı.

Sağlık Bakanlığının konuya ilişkin açıklaması şöyle:

‘EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAKTIR’

‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile güvence altına alınan “özel ve aile hayatına saygı” ilkesi ve Bakanlığımızca yayınlanan yönetmeliklerle pekiştirilen “Hasta mahremiyetine saygı” kuralı, kaliteli, güvenilir, ileri teknolojik ve bilimsel yöntemlerle desteklenen sağlık hizmet sunumu hedefimizin en önemli ve vazgeçilemez temel kuralıdır. Bilinmelidir ki, her kim tarafından, hangi yöntem veya araçla olursa olsun, hasta mahremiyeti ilkesine aykırı her türlü davranış ve eylem, T.C. Sağlık Bakanlığınca en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ’ın, bu konudaki hassasiyeti de herkesçe malumdur ve bu konuda Sayın Bakanımızın talimatı ile mevcut genelgeler ve mevzuata ek olarak, 15 Temmuz 2016 tarihinde, her koşul ve zeminde, tüm sağlık hizmet sunucularının ve kurumların hasta mahremiyetine tam uyumunu isteyen, ihlali halinde de gerekli cezai işlemlerin uygulanacağına dair yeni bir genelge yayınlanmıştır. HABERTÜRK


İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli bir hemşire Eren G.’nin yoğun bakımdaki bir hastanın fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşması büyük tepki çekti. Hemşire hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

 

Olayın ardından hurriyet.com.tr’nin ulaştığı İstanbul Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Eren G. ile ilgili incelemenin başlatıldığını bildirdi. Konu ile ilgili, hastane yönetiminin, Sağlık Bakanlığı’nı da bilgilendirdiği öğrenildi.

Eksisözlük’te bir kullanıcının paylaştığı görüntüde hemşire Eren G.’nin, fotoğrafın altına “Ölmeye ramak kalanlardan bir minicik tablo” yazdığı görülüyor. Hemşirenin paylaştığı iddia edilen fotoğrafta,  ‘Şu an evdeyim arkadaki de çok pahalıya aldığım tablo. 04.20 kafası’ ifadeleri var.

Fotoğraflarda ise hastanede tedavi görmekte olan hastaların görüntüsü yer alıyor.

HASTANEDEN AÇIKLAMA GELDİ

Yoğun bakım servisinde tedavi gören hastanın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan hemşire hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hemşire Eren G. hakkında gerekli soruşturmaların başlatıldığını söyledi.

Öztürk, “Böyle bir durumla karşı karşıya kalmaktan üzüntülüyüz. İlgili çalışanımız hakkında adli ve idari soruşturma açıldı. Konunun hassasiyetinin farkındasınız. Bu nedenle daha ayrıntılı bir açıklama yapamıyoruz.” diye konuştu.

Savaş Öztürk, soruşturmaların neticesini de ayrıca paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Bu arada, yoğun bakım hemşiresi olarak görev yapan Eren G’nin yaklaşık iki yıldır hastanede çalıştığı ve başlatılan soruşturma nedeniyle görev yerinin değiştirildiği öğrenildi.

CHP’DEN HEMŞİRE İÇİN BAKANLIĞA ÇAĞRI

Hemşirenin sosyal medya paylaşımlarının yayılması üzerine CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sağlık Bakanı’na çağrıda bulunarak bu kişi hakkında idari işlem yapılmasını istedi. DHA’nın haberine göre Yarkadaş, hemşirenin paylaşımlarından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli E.G. olduğunun anlaşıldığını söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

”Skandal olayla ilgili birçok şikayet geldi. Tıp etiği ve hasta haklarından haberi olmayan bir hemşire ölüm döşeğindeki hastalarla edep ve etik dışı paylaşımlarda bulunmuş. Hastaların fotoğraflarını teşhir edip onlarla alay etmiş. Hasta Hakları Yönetmeliği ve tüm insanı kural ve aidiyetlere aykırı bu duruma sağlık bakanlığının acilen el atmasını bekliyorum. Bu kişinin gelen tepkilerden dolayı sosyal medya hesabını kapattığını da öğrendik. Buradan Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’a çağrıda bulunuyor ve bu kendini bilmez hakkında gerekli idari işlemin yapılmasını milletimiz adına talep ediyorum.”

Yaşanan bu skandal olayla ilgili  DoktorlarSitesi.NET BÖYLE BİRİ BIRAKIN SAĞLIK ÇALIŞANI OLMAYI İNSAN BİLE OLAMAZ! BU HEMŞİREYİ DERHAL GÖREVDEN ALIP TEDAVİ EDİN! başlığını attı.

Konuya yapılan yorumları aşağıdan takip edebilirsiniz…

3 YORUMLAR

  1. Bende kvcyb hemşiresiyim ama hastaların mahremiyetini kendi yakınlarından bile koruyoruz. Birinci derece yakını dahi olsa fotoğraf çekmelerine izin vermiyoruz, ki bu hasta hakları prosedüründe açıkça belirtilmiş durumda. Bırakın fotoğraf çekmeyi hasta hakkında en ufak bir bilgiyi dahi ilgili kişiler dışında paylaşma yetkimiz bile yok. O kişi biz de olabiliriz ailemizden biri de olabilir. Böyle saçma ahlak dışı bir davranış olamaz. Bu kişiler hemşirelik vazifesini sadece zaman doldurup para almak için kolay yol olarak gören aşağılık kişilerdir. İdari işlem yada yer değişikliği dışında meslekten men edilmesi gerekli. Hiç kimse hemşirelik gibi aile olup merhamet ettiğimiz büyük küçük herkese hizmet ettiğimiz böyle kutsal bir mesleği kirletmemeli.

  2. Eğitim seviyesi dusuk insanlıktan yoksun kendini bilmez ergenlere böyle sorumluluklar verildiği ve biz hemşireler buna baskaldirmadigimiz surece daha ne skandallar goruruz…

Bir Cevap Yazın