DSN-Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde yaşanan doktora şiddet olayı sağlık çalışanlarını bir kez daha üzdü ve sağlıkta şiddet yasasının gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.

DoktorlarSitesi.NET (DSN)‘e gelen bilgiye göre ise; 21 Ekim 2016 günü akşam saat 18:30 sularında Sezai Y. isimli hasta yakını çocuğunu yüksek ateş şikayeti ile Siverek Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne getirdi. Çocuğun gerekli tedavisi düzenlenip verildikten sonra ateş kontrolü için beklemesi söylenildi. Enjeksiyon için de hemşireye yönlendirildi. Dr. Ahmet Akçal bir başka müşahede kısmında perdeler örtülü şekilde bir kadın hastayı muayene ederken hasta yakını erkek, perdeyi aniden açıp “enjeksiyon yapılacak” deyince doktor hemen müdahale edip perdeyi kapatarak perde dışına çıkıp hasta yakınına enjeksiyonun burada yapılmadığını izah edip  enjeksiyon yapılan yeri tarif ederek gösterdi.

DSN’nin aldığı bilgiye göre, O sırada hasta yakını “ne el kol hareketi yapıyorsun ………. senin sülaleni ……..” diye küfürler yağdırarak doktora saldırıp boğazını sıkmaya başladı ve darp etti. O sıra etraftaki sağlık çalışanları ve güvenlik hemen olaya müdahale etti, beyaz kod verildi ve saldırgan Sezai Y. olay yerinden kaçmasına rağmen jandarma tarafından kısa sürede yakalanarak göz altına alındı. Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

Hastane Başhekimi ve Yönetimi olay yerine gelerek Dr. Ahmet Akçal’a geçmiş olsun dileklerini iletti ve bu üzücü olayın bizzat takipçileri olacaklarını dile getirdi.

DSN Haber Ajansı


SAĞLIK-SEN Tarafından Kınanan Olay ulusal basına da yansıdı

Şanlıurfa Siverek Devlet Hastanesinde görevli Doktor Ahmet Akçal’ın hasta yakını tarafından saldırıya uğraması, Sağlık-Sen üyelerince protesto edildi.

Siverek Devlet Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Siverek Şube Başkanı Sefer Şanateş, sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle hizmet verdiğini ancak sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

Siverek Devlet Hastanesine gelen bir hasta yakını tarafından Akçal’ın geçen hafta saldırıya maruz kaldığını hatırlatan Şanateş, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kabul edilemez bulduklarını ifade etti.

Hastanelerdeki güvenlik önlemlerinin artırılmasını isteyen Şanateş, şunları kaydetti:

“Sağlık-Sen olarak bir kez daha bu menfur saldırıyı esefle ve nefretle kınıyoruz. Saldırının fail veya failleri hakkında hukukun aktif olarak harekete geçirilmesi gerekiyor. SiverekSağlık-Sen olarak adli ve idari soruşturmaların takipçisi olacağımızı kamuoyuna deklare ediyoruz. Bu tür şiddet ve yıldırıma politikalarını ahlak ve değerlerimizle örtüşmediğini her alanda şiddetin karşısında olduğumuzu belirtiyor, bu tür çirkin olayların benzerlerinin bir daha yaşanmaması için sağlık çalışanı olarak en büyük dileğimizdir.”

Saldırıya maruz kalan Akçal ise görevinin başında olduğunu ifade ederek, benzer saldırıların halka hizmetini engelleyemeyeceğini vurguladı.

Basın açıklamasının ardından bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra dağıldı. Haberler

 

Bir Cevap Yazın