Robotik teknolojilerin sağlık alanında kullanımının yaygınlaştığını yabancı kaynaklı haberlerden birçok kez dinledik. Özellikle yüksek hassasiyet gerektiren ameliyatlarda, bu teknolojilerin cerrahlara oldukça fazla yardımı dokunduğunu çoğumuz biliyoruz. Peki, ülkemizde geçtiğimiz gün gerçekleştirilen bir ameliyatta da robotik teknolojilerin kullanıldığından haberdar mısınız?

Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir süredir devam eden sindirim sistemi şikâyetiyle BEAH Genel Cerrahi Kliniğine başvuran Özgül E’ye (38), “rektum kanseri” tanısı koyulmasının ardından son teknoloji ürünü robotik sistemle ameliyat yapılması kararı alındı.

Genel cerrahi uzmanı Doktor Yılmaz Özdemir ve Operatör Doktor Mehmet Hamdi Sakarya tarafından Da-Vinci Robotik Sistem’le karın bölgesinden girilip bağırsaklarda yapılan ve 2 saat süren ameliyat başarılıyla gerçekleştirildi.

Patolojik inceleme sonrası ameliyata karar verdiklerini belirten Özdemir, “Bu ameliyatı önceden aldığımız eğitimle ‘Robot Da Vinci’ ile yapmaya karar verdik. Hastamıza bilgilendirme yaptıktan sonra operasyonu gerçekleştirdik. Ameliyat sırasında genel anestezi uyguladık. Robot Da Vinci’nin üzerindeki kollar ve kamera yardımı ile oturduğumuz yerden robotun kontrolünün yapıldığı konsoldan operasyonu tamamladık.” dedi.

Özdemir, bu yöntemin bölgede ilk kez uygulandığını belirterek şöyle devam etti:

“Robotik yöntemle yapılan bu operasyonu Doğu Anadolu’da ilk kez gerçekleştirdik ve başarılı olduk. Robotun 16 kez büyüten, 3 boyutlu ekranına bakıp joystick benzeri aletlerle kumanda ederek karın içinde ilerliyoruz. Robotun altındaki pedalların ameliyatta önemli rolü var. Sağ ve sol ayakla pedal kullanılıyor. Pedallarla adeta vites değiştiriliyor. Robotun ayakları ameliyat bölgesine yaklaşıp uzaklaşabiliyor, sağa sola yatabiliyor, görüntünün netlik ayarı sağlanabiliyor. Robot kollarının 360 derece hareket kabiliyeti var. Kadınlar doğuma programlı olduğu için karın bölgeleri geniş, erkeklerinse dar. Bu dar alanı robotla ameliyat etmek çok daha kolay.”

Ek olarak operatör doktor Sakarya da vatandaşların hemoroid kanaması, aşırı kabızlık ve tuvalet alışkanlıklarındaki bozukluklarda mutlaka hekime başvurup kolonoskopi yaptırmaları gerektiğini belirterek bu durumun hafife alınmaması gerektiğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın