Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, mide kanserinin en sık görülen kanserler içerisinde dördüncü sırada, ölüme neden olan kanserler arasında ise ikinci sırada olduğunu belirtti. Özet, Mide Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kanser görülme sıklığının dünya genelinde artış gösterdiğini aktardı.

Açıklamayı yapan Özet, ölüme yol açan kanser türlerinde erkeklerde akciğer, kadınlarda meme kanserinden sonra mide kanserinin ikinci sırada olduğunu bildirdi.

Mide kanserinin, Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde hastalığa bağlı ölümlerin başında yer alırken, batı toplumlarında bu oranın daha düşük olduğuna dikkati çeken Özet, şu değerlendirmede bulundu:

“Mide kanserinin dünyada en sık görüldüğü ülke Japonya’dır. ABD’de 100 bin kişinin yaklaşık 7’sinde mide kanseri görülürken, Japonya’da bu oran 100 binde 80’dir. Bunun en önemli nedeni, yoğun tuz tüketimidir. Japonya’nın yanı sıra bazı Asya ülkelerinde çok fazla tuz tüketiliyor. Sıklıkla tüketilen balık ve et tuzlanarak kurutulur veya salamura yapılıyor ve taze çiğ sebze, salata, meyve az tüketiliyor. Türkiye’de ise mide kanseri Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha sık görülüyor. Bu durum yine aşırı tuz tüketimi, salamura yapılmış gıdaların yoğun tüketiminin yanı sıra yeterli sebze meyve tüketilmemesiyle açıklanıyor.”

 

Özet, mide kanserinin oldukça geç belirti verdiğine dikkati çekerek, “İlk işaretler, tümör oldukça yaygınlaştıktan, midenin önemli bir bölümünü kaplayıp kanser yayıldıktan sonra ortaya çıkıyor. Şişkinlik, rahatsızlık, yorgunluk, erken doyma, ağrı, iştahsızlıkla kendini gösteriyor, buna kusma, kilo kaybı, kansızlık eşlik ediyor.” ifadelerini kullandı.

Mide kanserinden korunmak için alkolden uzak durulması, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımından kaçınılması gerektiğini ifade eden Özet, fazla tuz tüketilmemesi, sucuk, sosis gibi nitrat eklenerek hazırlanmış yiyeceklerden, tütsülenmiş et ve balıklardan uzak durulmasını tavsiye etti.

Bir Cevap Yazın