Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, beyinde duyguların farkına varmamızı sağlayan ve empati yaparken devreye giren “insula” bölgesinin, travma yaşayan kızlarda daha ufak olduğunu belirtti.

Travma geçiren erkeklerde ise insula bölgesinin daha geniş olduğuna işaret eden araştırmacılar, bu durumun Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun (TSSB) neden kızlarda daha yaygın olduğunu açıkladığını ifade etti.

Sonuçları “Depression and Anxiety” dergisinde yayımlanan bu araştırmada, yaşları 9 ile 17 arasında değişen 59 çocuğun beyni incelendi.

Travma yaşayan gruptaki kızlarla erkeklerin beynindeki insula bölgesinin, travma yaşamayanlara göre boyut ve hacim olarak farklılık gösterdiği kaydedildi. Araştırmacılar, insulanın boyut ve hacminin akut veya uzun süreli strese bağlı olarak değiştiğini ve TSSB’nin gelişmesinde kilit rol oynadığını ifade etti.

Bulgulara göre kızlar ve erkekler özellikle stresli ve korkutucu bir olaydan sonra farklı şekilde tepkiler veriyor. Bu nedenle farklı şekilde muamele edilmeleri gerekiyor.

Beynin temporal bölgesinde bulunan insula, duygusal tepkilerde ve empati yaparken devreye giriyor. Öfke, ağrı, korku, endişe, sevinç gibi duyguların hissedilmesinde rol oynayan insulanın ön bölgesi, dış dünyadan gelen uyaranlarla insanın iç dünyasındaki uyaranları kontrol altına alıyor.

Bir Cevap Yazın