Abdi İbrahim, 16 Kasım Dünya KOAH Günü’nde hastalığa dikkati çekmek amacıyla çeşitli uyarılarda bulundu.

Abdi İbrahim tarafından 16 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, hastalığın tanısına ve tedavi yöntemlerine yer verildi.

Açıklamada, KOAH olarak da bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın ilerleyen, tam olarak geri dönüşü olmayan fakat uygun tedavilerle durdurulabilen bir hastalık olduğu belirtildi. KOAH’ta zararlı toz, gaz ve parçacıkların hava yollarında ve akciğerlerde iltihaba neden olduğu ve hava yollarını daralttığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

“Nefes darlığı, hastaların en fazla yakındığı semptomdur. Merdiven çıkma, tuvalete gitme hatta sadece öne eğilmeyle bile hastada nefes darlığı oluşabilir. KOAH genellikle 40 yaş sonrası ortaya çıkar. Türkiye’de 40 yaş üstü her 5 kişiden 1’inde KOAH görülmektedir. 10 KOAH hastasının ise sadece 1’i doktora başvurmaktadır.”

KOAH tehlikeli bir hastalık mıdır?

Açıklamada yer alan Küresel Hastalık Yükü Çalışması verilerine göre, KOAH yılda 2,9 milyon ölüme neden oluyor. KOAH, günümüzde dünyada 4. ölüm nedeni, bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde 3. ölüm nedeni haline geldi. “Breathe” çalışmasına göre ülkemizde yaklaşık 3 milyon KOAH hastası bulunuyor.

Risk faktörlerine maruziyet öyküsü olan ve öksürük, balgam, eforla nefes darlığı çeken hastalarda tanı, solunum fonksiyon testleri ile konuyor. Solunum fonksiyon testleri (SFT) herhangi bir sağlık kuruluşunda spirometre cihazıyla yapılıyor. Spirometre, akciğerlerin ne kadar etkin ve hızlı boşaldığını ölçüyor.

Tedavide ilk yapılması gereken kişinin sigarayı bırakması. Bunun dışında, zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması, yeterli fiziksel aktivite tedavide önemli rol oynuyor. Nefes kapasitesinin ve kondisyonun iyileştirilmesi için haftada en az beş gün, günde 30 dakika yürüyüş, önerilen fiziksel aktivite. Nefes kapasitesinin artırılması KOAH tedavisinde nefes yoluyla alınan ilaçların daha etkin bir şekilde akciğerlere gönderilmesini sağlıyor. KOAH tedavisinde nefes yoluyla alınan ilaç tedavilerinin düzenli ve doğru kullanılması, hastanın kontrollerini aksatmaması ve doktor kontrolünde tedavilerini sürdürmeleri de önemli.

Bir Cevap Yazın