DENİZLİ (AA) – Denizli’de özelikle kalp ve kanser hastalıklarının erken teşhisi ve tedavinin yönetilmesine katkı sağlayan, hata riskini minimuma indirgeyen SPECT / BT cihazı hizmete girdi.

Denizli Devlet Hastanesi Nükleer Tıp Merkezi’nde yaklaşık 2 milyon liraya mal olan ve ağustos ayında kurulan SPECT / BT cihazının hizmete girmesi dolayısıyla tören düzenlendi.

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Türkiye’deki kamu hastaneleri baz alındığında cihazın ilk defa Denizli Devlet Hastanesi’ne kazandırılması ve burada hizmet verecek olmasının önemli olduğunu söyledi̇.

Vali Altıparmak, Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk ve merkez sorumlu hekimlerinden cihaz hakkında bilgi aldı.

Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Sadık Ergür, SPECT/BT cihazının geleneksel nükleer tıp testlerinde yaşanan teşhis zorluklarını ortadan kaldırdığını, testleri yarı zamanlı veya düşük radyasyon dozunda yapabildiğini belirtti.

Ağrı, uzun süreli yatamama gibi sorun yaşayan hastaların testlerini daha kısa sürede tamamlayarak hastanın teste uyumunu kolaylaştırdığını kaydeden Dr. Ergür, cihazın özelikle kalp ve kanser hastalıklarının erken teşhisi ve tedavinin yönetilmesine olanak verip hata riskini minimuma indirgediğini söyledi.

– Palyatif Bakım Merkezi açıldı

Denizli Devlet Hastanesinde Palyatif Bakım Merkezi törenle hizmete girdi.

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, hastanede hizmet vermeye başlayan 35 yataklı Palyatif Bakım Merkezi’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, en büyük temennilerinin vatandaşların sağlıkla hayatlarını devam ettirmeleri olduğunu söyledi.

İnsanın, yaşamında ne tür bir sağlık sorunu yaşayacağını bilemediğini dile getiren Vali Altıparmak, “Vatandaşlarımızın yaşadığı sağlık sorunlarında, tedaviye ve bakıma ihtiyaç duyulduğu anda bu ve buna benzer sağlık hizmetlerine anında ulaşabilmesinin çok önemli” dedi.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk de 35 yataklı Palyatif Bakım Merkezinde 2 Uzman Hekim ve 17 hemşirenin görev yaptığını, merkezde kronik hastalığı bulunan, uzun süreli yatış, yakın takip ve ilgi gerektiren hasta grubuna hizmet verildiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti. Vali Altıparmak ve beraberindekiler, daha sonra hasta odalarını gezerek hasta ve yakınları ile görüştü.

Törenlere Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, İl Sağlık Müdür Dr. Şükrü Arpacı, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Veli Kılıçarslan ile hastane personeli de hazır bulundu.

 

1 YORUM

  1. Böyle bir cihazın Türkiye’ye gelmesi çok hayırlı bir iş.
    Denizli dışındaki illere de gelecek mi? Bun dan nasıl yararlanılacak.

Bir Cevap Yazın