Geçtiğimiz sene Haydarpaşa Kampüsü’nün girişindeki Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü tabelasının indirilerek yerine Sağlık Bilimleri Üniversitesi tabelasının asıldığı görüldü. Tarihi Haydarpaşa kampüsü apar topar tabela değişikliği ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi oldu. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bugünlerde basında gözümüze çarpan “Mektebi Tıbbıye’liler 83 Yıl Sonra Önlük Giydi”* haberi ile şok olduk.
Doğan Haber Ajansı kaynaklı haberin içeriğine göre tören esnasında Rektör Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Mekteb-İ Tıbbıye-i Şahane’nin 1933 yılında kapatılmasından bahsetti, 83 yıl sonra aynı ruh ve aynı heyecanla önlük giyme töreni düzenlediklerini söyledi. Haberin devamında ise rektörün “Öğrencilerimiz 83 yıl sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın destek ve teveccühleriyle küllerinden doğan bu üniversitede eğitim görmenin ömür boyu gururunu yaşayacaklar. Bu külliyeden mezun olacak öğrencilerimiz 2. Abdülhamid Han’ın aziz mirasına, henüz bıyığı terlemeden Çanakkale savaşına katılarak şehit olan Tıbbıyelilerin kutlu hatırasına,14 Mart 1919’da işgal kuvvetlerine direnerek Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yakan meslektaşlarımızın bağımsızlık ruhuna sonsuza kadar sahip çıkacaklardır” dediği kaydedildi.


YALANLAR VE GERÇEKLER
Rektörün konuşmasında geçen yanlışları açıklayalım. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, Cumhuriyetimizin eğitim politikası gereği 1933 yılındaki üniversite reformuyla Haydarpaşa’daki binasından Avrupa yakasına taşınmıştır. Şuan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin temsilcisi İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olan İstanbul Tıp Fakültesi’dir, yeri de Fatih’in Çapa semtidir. Bu yüzden İstanbul Tıp Fakültesi şuan 189. Yılındadır. Rektör ,1933’te Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin kapatılmasından 83 yıl sonra önlük giyme töreni yaptıklarını söyleyerek tarihi bir hataya imza atmıştır. (Marmara Üniversitesi’nin kendi sitesinde dahi okulun 1933 yılında Avrupa yakasına taşındığı, eski binasının da Haydarpaşa Lisesi’nin kullanımına verildiği yazmaktadır.**) Bir an önce bu hatanın düzeltilmesi gerekmektedir.
Abdülhamit’in Haydarpaşa’ya inşa ettirdiği bina bir teveccüh olarak gösteriliyor, halbuki bir toplumsal süreçlerde büyük ivmelenme gösteren Tıbbiye, II. Abdülhamit döneminde geri bırakılmaya çalışıldı. O devrin iktidarı Tıbbiyelilerin mücadele azmini iyi bildiği için okul öğrencileri hakkında sıkı bir disiplin uygulamaktaydı. Abdülhamit Tıbbiyelilerin toplumsal olaylardan uzak tutması amacıyla Haydarpaşa’ya sürülmesini istedi. Böylece Tıbbiyelileri toplumsal olaylardan uzak tutmak gayesindeydi.
VATAN VE BİLİM YOLUNDA TIBBİYELİLER
II. Abdülhamit’in uyguladığı İstibdat politikasına en çok direnen gençlik olmuştur. Gençliğin itici gücü olan Tıbbiyeliler, vatanın gidişatı konusunda endişelerinden dolayı İttihat ve Terakki Cemiyeti’ni kurmuştur. Tıbbiye öğrencilerinin kurdukları cemiyet İstibdat’ın yıkılışına önayak olmuştur. Bu sebeple ezelden beri kavgalı olan Tıbbiyelilerin, Abdülhamit’in hatırasına sahip çıkacağını ummak gaflettir. Tıbbiyelilerin sahip çıkacağı miras 14 Mart 1919’da İngiliz işgaline gösterdikleri antiemperyalist dirençtir.
O Tıbbiyeliler ki 18-19 Mayıs 1915’te Tıbbiye I. Sınıf öğrencilerinin tamamı Çanakkale Savaşı’nda şehit düştü, fakülte 1921’te hiç mezun vermedi.
O Tıbbiyeliler ki Sivas Kongresi’nde mandayı savunanları vatan haini ilan etmiştir.
O Tıbbiyeliler ki savaşların en büyük katili olan salgın hastalıklarla mücadele etmişlerdir.
O Tıbbiyeliler ki Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’yu aydınlatmış, vatan ve bilimin yılmaz neferleri olmuşlardır.
SON SÖZ…
Son zamanlarda gözümüze sokulmaya çalışılan bir II. Abdülhamit seviciliği baş gösterdi. Geçtiğimiz aylarda Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nin adı değiştirilerek Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapılmıştı. Yeni yapılan Avrasya Tüneli’nin ismi için yapılan ankette Atatürk ile II. Abdülhamit karşı karşıya getirildi, anket Atatürk lehine çıkınca iptal edildi. Türkiye’nin önündeki biricik çözüm olan Cumhuriyet değerleri ile Abdülhamit değerlerini karşı karşıya getirmek zor günlerden geçtiğimiz bugünlerde ülkemizin zararına bir tavırdır.
Abdülhamit ile neo-osmanlı ideolojisini güçlendiren ve yapılan her şeyi padişah nimeti gibi gösterenler Tıbbiyelileri bu emellerine alet etmesinler. Hele bu yolda tarihi çarpıtmaya hiç kalkmasınlar. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin bugünkü varisi olan İstanbul Tıp Fakültesi 1827’den beri binaları değişse de içindeki öğrencileri ve hocaları ile gelenekten geleceğe ayaktadır.
Eren ÖZTÜRK
İnciraltı Tarih Cemiyeti Başkanı
İstanbul Tıp Fakültesi öğrencisi
* http://www.hurriyet.com.tr/mekteb-i-tibbiyeliler-83-yil-sonra-onluk-giydi-40302637
** http://tip.marmara.edu.tr/en/fakulte/tarihce/

1 YORUM

  1. Orda rektör 83 yıl sonra önlük giyildi demedi.Dediği şey “bu binada 83 yıldır ilk defa bu tören yapıldı” tarzı bir cümleydi.Diğer tıp fakültelerinin tarihini eleştirmekle ilgili bir düşüncesi olamaz kendisi de başka bir yerden mezun.Eskiden önlük töreni yapılmadığı için,bu binada ilk kez önlük töreni yapılmış oldu.Ayrıca çapa tıp’ın tarihinin çok eskilere dayandığını hepimiz biliyoruz lakin,mekteb i tıbbiye i şahane ismi marmara tıp fakültesine aitti,en son da haydarpaşa kampüsüne kadar.O kampüse bu üniversite geçirilince bu okula ait olmuş oldu.Ve kanun hükmüyle o kampüs sbü nün olmuş oldu.Yoksa daha yeni bir eğitim sürecine başlandığını vs kimse inkar etmiyor

Bir Cevap Yazın