HEMŞİRELİK MESLEĞİNİN TOPLUM GÖZÜNDE KÜÇÜK DÜŞÜRÜLMESİNE VE AŞAGILANMASINA YOL AÇABİLECEK FİLM SAHNELERİNİN KINANMASINA YÖNELİK BASIN BİLDİRİSİ

Toplumun hemşirelik imajı hakkındaki görüşü, hemşirelik mesleğini, meslek üyelerini ve meslek adaylarını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle toplumun gözünde hemşirelik imajının belirlenmesi ve değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Toplumumuzda mesleki imajımızı etkileyen medyanın, hemşirelik mesleğini yansıtma şeklini değiştirme çabaları devam ederken buna bir başkasının eklenmiş olmasından büyük üzüntü duymaktayız.

Hemşirelik mesleği sağlığın korunması, geliştirilmesi ve hastalık durumunda iyileştirme gibi önemli sorumluluklar yüklenen bir meslektir. 13 Aralık 2016 tarihinde fragmanı gösterilen ‘‘Dönerse Senindir’’ filminde hemşirelik mesleğinin bu  şekil de yansıtılması, mesleğimizin onurunu, etik, ahlaki değerlerini, saygınlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca hemşirelerin kişilik haklarının manevi bütünlüğüne de zarar verebilmektedir. Bir meslek grubunu rencide edici, incitici, cinsel anlamda ön plana çıkaran görüntülere yer verilmesi art niyet değilse bile büyük bir aymazlık, hadsizliktir.

Sağlık çalışanları; her türlü zorluk altında, kendi hayatından, ailesinden fedakarlık yaparak büyük bir özveri ile görev yapmaktadır. Yurdumuzun en ücra köşelerine, kar-kış demeden gerekirse yolları açarak giden, can kurtaran bu insanlar için ne yapılsa azdır. Sağlık hizmeti, salt bir meslekten öte, özveri gerektiren bir iştir. Sağlık çalışanları, şiddetle mücadele ederken, bir de bu şekilde rencide edilmeleri; özellikle hemşirelerimize büyük bir saygısızlıktır.

Ülkemizde yüz binlerce  hemşire görev yapmaktadır.Öncelikle filmde bu tür görüntülerin yer almasından dolayı yapımcı ve yönetmen başta olmak üzere, yetkili konumdaki herkesi kınıyoruz. Çağrımız; sinema filminden bu sahnelerin çıkarılması, aslına uygun olarak, gerçeğe eş değer sahnelerle tekrar çekilerek gösterime gidilmesidir

Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Sayın Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Dr. Sayın Fatma Betül Sayan Kaya ve RTÜK Başkanı Sayın Prof.Dr.İlhan Yerlikaya’dan  konuya ilgi göstermelerini, mesleğin onuruna sahip çıkılmasını, rencide edilmesine izin verilmemesini istiyoruz.

Çağrımızı ; filmin o sahnelerinin yeniden aslına uygun çekilmelidir. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımız, Sağlık Bakanımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız ve Radyo Televizyon Üst Kurulundan bu onur kırıcı, rencide edici film konusunda gerekli müdahalede bulunmaya davet ediyoruz. Ancak, filmin yapımcıları, bu sahnelerde ısrarcı olmaları halinde, Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Sayın Nabi Avcı’dan; hemşirelik mesleğine ve onuruna sahip çıkarak filmin bu şekilde gösterime girmesine izin vermemesini talep ediyoruz.

Başta Murat Boz olmak üzere, söz konusu filmin yapımcı ve yönetmenini de hemşirelerden derhal özür dilemelidir.


Hemşirelik Mesleğine Yönelik Yapılan Saldırılara Karşı Savcılığa Bireysel Suç Duyurusunda Kullanılacak Dilekçe Örneği

………………. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

ŞİKAYET EDEN :(Adı, soyadı, T.C. kimlik numarası ve adres yazılacak)

ŞİKAYET EDİLENLER : ‘‘Dönerse Senindir’’ Filminin Senaristi,Yönetmeni

SUÇ TARİHİ : 13  Aralık 2016

KONUSU : : ‘‘Dönerse Senindir’’ Filminde hemşirelik mesleğinin bu  şekil de yansıtılması, mesleğimizin onurunu, etik, ahlaki değerlerini, saygınlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca hemşirelerin kişilik haklarına da ve  manevi bütünlüğüne de zarar verebilmektedir. Bir meslek grubununun rencide edici, incitici, cinsel anlamda ön plana çıkaran görüntülere yer veren lerin cezalandırılmaları ve kamu davası açılması talebidir.

AÇIKLAMALAR :

Ben…..yıldır sağlık hizmetlerinde hemşire olarak çalışıyorum. Şu an…….yerde görev yapıyorum.

13 Aralık 2016  Tarihinde yayınlanan‘‘Dönerse Senindir’’ filmine ait fragmanda  hemşireleri aşağılayıcı, hakaret edici, görüntüler yer almıştır.

Bende bir hemşire olduğum için, Fragmandaki hemşirelere ait  isnat edilen görselleri kabul etmiyorum.

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda izah edilen ve ek deki deliller   hemşireleri; aşağılayıcı, hakaret edici  yayınların yayınlayanın ve sorumluların cezalandırılmaları ve  kamu davası açılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/….(Tarih)

Adı ve Soyadı

(İmza)

Ekler:

Filmin Gösterildiği İlgili link

http://www.milliyet.com.tr/Milliyet-Tv/nevidyo/video-izle/Donerse-Senindir-fragmani-izle-hVFXCXfKaq9J.html

Bir Cevap Yazın