25 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilen 2016-DUS, 2016-STS Diş Hekimliği, 2016-TUS Sonbahar Dönemi), 2016-STS Tıp Doktorluğu sınavları 2016 yılının bitimine sayılı günler kala nihayet açıklandı.

Açılan dava ve uzayan mahkeme süreçleri sınava giren hekimleri 2 ay kadar bir süre mağdur etti. 13 Ekim’de normalde açıklanması gereken sonuçlar ve geçen 2 aylık süreçte ÖSYM’nin bilgilendirme yapmaması zaman zaman hekimlerin #osymtusuacikla şeklinde tepkisine de neden oldu.

 

ÖSYM Başkanlığı 16 Aralık 2016 tarihli açıklama ile sınav sonuçlarını ilan etti.

2016-DUS, 2016-STS Diş Hekimliği, 2016-TUS Sonbahar Dönemi), 2016-STS Tıp Doktorluğu sınavlarına  ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış ve itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup 2016-DUS sınavının klinik bilimler testinin 22. ve 42. soruları, 2016-TUS Sonbahar Sınavının ise Temel Tıp Bilimleri Testinin 47. sorusu iptal edilmiştir.

Ankara 7. İdare Mahkemesinin kararları uyarınca yukarıda belirtilen sorulara ek olarak; 2016-TUS Sonbahar Dönemi Sınavının Temel Soru Kitapçığında yer alan Temel Tıp Bilimleri Testindeki 55. soru ile Klinik Tıp Bilimleri Testi 21., 72. ve 9. soruların   iptal edilmesine karar verilmiştir. Bahsedilen soruların bu sınav ile eş zamanlı uygulanan 2016-STS Tıp Doktorluğu Sonbahar Dönemi sınavında da yer aldığı göz önünde bulundurularak değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır, açıklanmasında bulundu.

Açıklanan Tıpta Uzmanlık Sınavı puanları binlerce hekimi mağdur etti. DoktorlarSitesi.NET’e gelen mesajlarda ve yapılan yorumlarda hekimler; netlerinin düşük hesaplandığı, puanlarının yanlış hesaplandığı, klinik puanlamanın hiç hesaplanmadığı, sınava girip sınav kurallarına uyulmasına rağmen sınavının geçersiz sayıldığı, daha önceki hesaplamalardan çok farklı sonuçlar net tablosu ve puan aldıklarını ifade ederek bu duruma isyan etti ve bu sorunun derhal çözülmesini istediler.

Konuya dair açıklama yapan TUS Analisti Uzm. Dr. Fatih BATI: “3-4 soru için 2 ay gibi ciddi bir zaman kaybına uğrayan hekimler şimdi de böyle şok edici sonuçlarla karşılaştı, hekimlerin geleceğini belirleyen sadece hekimlerin değil bu ülke insanının da sağlığının geleceğini belirleyici ehemmiyetteki bir sınav soru hatalarının yanında mahkeme ve dava süreçlerinin aylarca uzaması ciddi sıkıntılar doğuruyor, burada 300-500 kişiden bahsetmiyoruz 10 bin civarında hekim bu süreci bekliyor, hayatını erteliyor, yarınını planlayamıyor. Özellikle mahkeme süreçlerinin en geç 1 ay içerisinde halledilmesi ve ÖSYM’nin de sorunsuz bir şekilde puanları açıklayıp adayları stresten kurtarması gerekiyor. Şimdi puanlar açıklandı hekimler tercih ve gelecek planı yapmak yerine şu anda ÖSYM’den kaynaklı bu sorunları yanlış hesaplamaları düzeltmek için ekstra çaba sarf edecekler. Temennimiz artık bu tarz problemlerin son bulması”, açıklamasında bulundu.

Aynı mağduriyetin sadece TUS’ta değil Diş Hekimlerinin girdiği uzmanlık sınavı DUS’ta da yaşandığını belirten Dr. Batı; “Sayın Prof. Dr. Ömer Demir, tercih süreci başlamadan hem hekimlerimizin hem diş hekimlerimizin geleceklerini belirleyecek bu sınavlardaki hatanın düzeltilmesi için lütfen yoğun çaba sarf ediniz” diyerek ÖSYM Başkanı’na çağrıda bulundu.

DSN Facebook ve mail sayfasına gelen mesajlardan bazıları işe şöyle;

*Tus kitapçığından soruları tek tek kontrol etmeme ve arada kaldıklarımı yanlış saymama rağmen hesapladığım netten 15 net eksik geldi. Kaldı ki 4 yanlışım da sonradan iptal edilmişti. Sistem optiği nasıl yanlış okur bilmiyorum ama toplamda iptallerle 20 net fark var benim. Yeni optiklerle ilgili bir sıkıntı olabilir.

*Benim sınav belgemde sınav kurallarına uyulmadığı için sabah sınavınız iptal edilmiştir yazıyor… Sabah öğlen ayni kıyafetleri giydim. Takım yoktu… Hiçbir ikaz almadım. En on sırada oturuyordum hocanın karşısında… Şöyle ki benim gibi mağdur en az 50 kişi biliyorum… Ayni ifadeye maruz kalmış… Bu ifadeye yer verilmeden de direkt bir oturumu iptal edilmişler mevcut… Ve çoğu insan da puanlarının yanlış hesaplanmış olduğunu söylüyor. 3-5 değil 10-20 sorudan bahsediyoruz… Genel durum bu… Şaşkınız… Umuyoruz ki mağduriyet giderilir…

*Kendi durumumu kısaca yazayım. Klinik bölümde 80 civarı bi doğru sayım olmalıydı; fakat 31 doğru 87 yanlış gibi çok çok uçuk bi sonuç yazıyor. Net sayımda 60’ın üstünde bir düşüşüm var. İlk gördüğümde doğru ve yanlış sayılarını yanlış sütunlara yazdıklarını düşündüm açıkçası; hala bu şüphem devam ediyor. Kendi sonucum bu olamaz döne döne kontrol ederim işaretlemelerimi sınavlarda. Buna benzer durumda pek çok kişi var. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

*Aşağıdaki görselde de klinik bilimlerdeki soruları cevaplandırdığı halde hiç cevaplamamış gibi görünen bir hekimmizin sonuç tablosu.

Soruları cevapladığı halde Klinik puanı hesaplanmayan bir hekim

 

*Bununla birlikte fazla net gelen insanlar olduğunun duyumu da var biz itirazımızı yapacağız ÖSYM ye kendi netlerimizle ilgili. Ama yüksek net hesaplamalarıyla ilgili nasıl bir yol izleyeceğiz bilmiyorum umarım bu konuda sesimiz olursunuz iyi günler.

*Eylül 2016 tus sınavımda Temel kitapçığım okunmamış gözüküyor ve ‘sınav kurallarına uymadığınız için pazar sabah oturumunuz geçersiz sayılmıştır’ diyor ve temel sonucum-/- şeklinde gösteriyor. Kılavuzda yazan tüm kurallara uymama rağmen başıma böyle bir şey geldi. Kafamı sağa sola çevirmedim kopya çekmedim kitapçıkta yazanları düzgün ve tam işaretlediğime eminim. Geçen nisan tus una da girdim başıma böyle bir şey gelmedi. Hatta bu girdiğim eylül tus unda da aynı koşullarda girmeme rağmen kliniğim okunmuş gözüküyor. NOLUR YARDIMCI OLUN ÖSYM soruları DOĞRU ve tekrar değerlendirsin. İlgili mecralara lütfen iletin. Benim gibi olan birçok kişi var. Pazartesi günü dilekçe yazcam. ÖSYM bir açıklama yapsın. Haklarimiz çiğnenmesin.

*Hayırlı akşamlar biz diş hekimleri olarak da çok mağduruz ÖSYM nin yaptığı sınav 14.idare mahkeme sonuçlanmadan sınav açıkladılar herkes beklediğinden az net sayısı geldi bu konuyu da tus sınavında olduğu gibi anasayfanıza alırsanız seviniriz şimdiden teşekkürler

*Suçu tamamen ösym ye yüklemek bence yanlış hekimlerin haklarını savunuyoruz adı altında bu süreci uzatan bilirkişi üzerine bilirkişi isteyen kişiler ve kurumlar da bir o kadar bu duruma ortaktır.

*Facebookta mağduriyetlerini gidermek için gruplar kuran hekimlerin yaşadığı sıkıntılar aşağıdaki seçeneklerde net olarak görülmektedir.

Hekimlerimiz TUS sürecinde yaşadığı tüm sorunlarını TUS Forumumuzda dile getirebilir çözüm arayabilirler.

 

 

 

1 YORUM

  1. Ben soruları açıklandığı gün arkadaşımla o soruyu okudu ben ise ezbere cevapladım tam 96 sorudan 66 doğru 30 yalniş saydik.tamam kazandım dedim temele başladım.simdi bende önce 51 sonra 50 doğru gösteriyor.ben bunu gördüm hiç sosyal paylaşıma bakmadan durgunluk geçirdim sabaha kadar bu nasıl olur diye.her keste aynı durumu öğrendikten sonra ancak toparlanmisim.15 doğruyu hiçten saymak ne demek o sorular için biz ailemizden yememiz içmemiz yuxusuzluktan eglenceden bir sözle her şeyden mahrum oluyoruz.bu hakkı nasıl odeyeceksiniz.

Bir Cevap Yazın