Gülümsemek İlaçtır, Gülümseyin. Bunu duyduğunuzda, gözlerinizi bir başka tarafa çevirmeniz çok doğaldı. Ama yapılan son araştırmalar, gülümsemenin, metabolizmamıza bu denli bir etkisinin olabileceğini gösterdi.

Gülümsediğimizde, endorfin salınımımız artıyor ve bu da ağrıya, acıya karşı toleransımızı yükseltiyor. Bu sayede, ağrı kesici görevi üstlenmiş oluyor. Sıkıcı ve boğucu bir televizyon programı izlerken, başınızın ağrıdığını çokça hissedersiniz. 2011 yılında bazı katılımcılarla birlikte bir test yapıldı. Katılımcıların bazılarına The Simpsons, South Park ya da benzeri güldüren animasyonlar, programlar izletildi, geri kalan kısım ise böyle programlar ya da yayınlar izlemedi. Ardından ağrı duyacakları bir deneye tabi tutuldular.

Deney sonrası

Şaşırtıcı bir şekilde, önceden güldüren yayınlar izleyen katılımcıların ağrıya dayanma eşikleri artmıştı ve tolere edebilmişlerdi. Ama geri kalan kısım da anlamlı bir fark yoktu. Araştırmacılar bunu endorfine bağladı ve salınımını artıran en güzel ilaca, gülümsemeye.

Yapılan birçok araştırma da görüldü ki, gülümsemek ciddi ölçüde ağrıya, acıya karşı toleransımızı yükseltiyor. Ama çoğu araştırmacının aklına şöyle bir soru da gelmemiş değil. Acaba gülümsemek mi, ağrı eşiğimizi yükselten yoksa bıraktığı pozitif etki mı? Şu anki araştırmalar buna yönelmiş durumda. Ama elimizdeki bilgi, gülümsemek endorfin salınımımızı artırıyor ve bu da bizim yararımıza.

Bir Cevap Yazın