Erzurum’da karaciğer yetmezliği sebebiyle 6 yıldır tedavi gören ve son dönemde yakalandığı Hepatit C’ye bağlı vücudunda tümör oluştuğu için acil karaciğer nakli yapılması gereken Mustafa Dizlek, Ordu’da beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan karaciğerin doktorların zamanla yarıştığı bir süreç içinde nakledilmesiyle yeniden hayata tutundu.

69 yaşındaki Mustafa Dizlek, 2011 yılında karaciğer nakli olmak için Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne başvurmuş, ancak olumlu bir sonuç alamamıştı.

Bir süre önce Ordu’da, kazayla silahla kendini vuran ve beyin ölümü gerçekleşen 30 yaşındaki bir kişinin ailesince bağışlanan karaciğeri Dizlek için ikinci şans anlamına geliyordu.

Haberi, evinde alan ve Sağlık Bakanlığının “acil karaciğer bekleyenler” listesinde olan Dizlek, ameliyata hazırlanması amacıyla doktorlarca Erzurum’daki organ nakil merkezine davet edildi.

Bu sırada merkezdeki bazı doktorlar Mustafa Dizlek’i ameliyata hazırlamak için çeşitli tahliller yaparken yıllık izinde olan genel cerrahlar Dr. Ufuk Memiş ile Yrd. Doç. Dr. Ercan Korkut da Ordu’da beyin ölümü gerçekleşen kişinin karaciğerini almaları için merkeze çağrıldı.

DAKİKA DAKİKA DOKTORLARIN ZAMANLA YARIŞI

Böylece beyin ölümü gerçekleşen kişiden alınacak karaciğerin Dizlek’e nakledilmesi için Erzurum’daki doktorların zamanla yarışı başladı.

Dr. Memiş ile Dizlek Ordu’ya gitmek üzere saat 02.00’da harekete geçti.

Hava şartları uygun olmadığı için Organ Taşıma Aracı ile Bayburt ve Gümüşhane üzerinden Ordu’ya giden ekip, ertesi gün saat 07.00’da, beyin ölümü gerçekleşen kişinin bulunduğu Ordu Devlet Hastanesine ulaştı.

Dr. Memiş ve Dr. Korkut, beyin ölümü gerçekleşen kişinin karaciğerini alıp Erzurum’a getirmek için vakit kaybetmemek amacıyla bu hastanedeki doktorlar ile saat 07.30’da ameliyata girdi.

Memiş ve Korkut, yaklaşık 3 saat süren ameliyat sonrası beyin ölümü gerçekleşen kişinin karaciğerini aldıktan sonra 11.00’de Erzurum’a hareket etti ve saat 15.20’de Erzurum’daki Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne döndü.

NAKİL BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ, MUSTAFA DİZLEK HAYATA TUTUNDU

Memiş ve Korkut’un Erzurum’a yaklaştığı sırada merkezin müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk başkanlığındaki diğer sağlık ekibi de Dizlek’i ameliyata hazırladı.

Erzurum-Ordu arasında, zaman zaman 220 kilometre hız yaparak yaklaşık 820 kilometrelik yol kat eden doktorlar saat 15.30’da naklin yapılacağı merkeze ulaştı.

Ve yaklaşık 5 saat süren ameliyat ile Mustafa Dizlek’e karaciğer nakli gerçekleştirildi.

Başarılı şekilde ameliyat olan Dizlek, bir gün yoğun bakımda tutulduktan sonra servise alındı.

Yeniden sağlığına kavuşan ve normal olarak yemek yemeye başlayan Dizlek, hayatının ikinci baharını yaşamak için hastaneden taburcu olacağı günü iple çekiyor.

Bir Cevap Yazın