OMÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Sarıkaya ve ameliyat ekibi 24 saat içerisinde 2 harvesting 4 böbrek nakli, 2 laparoskopik parsiyel nefrektomi, 1 perotatektomi, 1 mini PNL, 1 atnalı PNL, 2 URS litotripsi ameliyatı gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı.

7 HASTA AMELİYAT İÇİN HAZIRLANDI
Haftalar öncesinden randevu alarak ameliyat için tüm hazırlıkları tamamlanmış böbrek kanseri hastaları 68 yaşındaki A.G. ve 72 yaşındaki M.A., böbrek taşı hastaları 42 yaşındaki C.Ç. ve 1 yaşındaki Y.C.A., idrar yolunda taş olan 41 yaşındaki M.G. ve 9 yaşındaki E.A. ile prostat hastası 87 yaşındaki M.Ü. 9 Şubat 2017 Perşembe günü OMÜ Üroloji Servisi’ne yatırıldı.

ORGAN BAĞIŞLARI YENİ HAYAT OLDU
Ameliyat için hastaların hazırlandığı sırada yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan 22 yaşındaki bir hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Yaşamını yitiren hastanın böbreklerinin bağışlandığının duyurulması üzerine ekipler saat 19.00 sıralarında organları alıcıya takılabilecek şekilde çıkartma ameliyatına (harvesting) başladı. İşlemlerin devam ettiği sırada 32 yaşındaki başka bir hastanın da beyin ölümü gerçekleştiği ve böbreklerinin bağışlandığının duyurulması üzerine aynı ekip bağışlanan böbreklerin çıkarılarak alıcalara takılacak hale getirilmesi işlemini 10 Şubat 2017 Cuma günü saat 03:00’de tamamlandı. Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Merkezi (UKM) toplam 4 böbreğin de öncelikle OMÜ organ bekleme listesinde bulunan ve doku grupları uyan hastalara takılmasını teklif etti.

2.5 SAAT DİNLENDİLER!..
UKM tarafından belirlenen hastalar OMÜ Nefroloji Bölümü tarafından hastaneye davet edilerek ameliyat için hazırlıkları yapıldı. Alıcı hastaların 10 Şubat 2017 Cuma günü saat 06.00 sıralarında hazır olacağının haberi üzerine harvesting’i gerçekleştiren cerrahi ekip 2.5 saatlik bir uykunun ardından yeniden ameliyat için hazırlandı. Daha sonra ikinci vericiden elde edilen böbreklerin takılacağı hastaların saat 12.00’da hazır olabilecekleri anlaşılınca cuma günü için ameliyat olmayı bekleyen hastaların mağdur edilmemesi için ameliyatların yapılmasına karar verildi.

-Öndekiler: Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Doç. Dr. Ender Özden, Prof. Dr. Kamil Yakupoğlu
Arkadakiler: Teknisyen Ahmet Kaya, Hemşire Kevser Turan, Teknisyen Hüseyin Ergin, Teknisyen İsmail Kayaoğlu, Dr. Süleyman Öner.

24 SAATTE 13 AMELİYAT GERÇEKLEŞTİ!
Bir ameliyat odasında peş peşe iki böbrek nakli gerçekleştiren cerrahi ekipler, diğer iki odada da randevulu hastaların ameliyatlarını yaptı Son olarak iki böbrek de uygun alıcılarına biri laparoskopik yöntemle olmak üzere iki ayrı oda da aynı anda takıldı. 9 Şubat Perşembe akşamı saat 19.00’da başlayan yorucu maraton 10 Şubat Cuma Akşamı saat 19.00 sıralarında tamamlandı.

-Ameliyat esnasında soldan sağa: Doç.Dr. Yakup Bostancı, Dr. Mehmet Özen

TARİHE GEÇTİLER!..
OMÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Sarıkaya’nın önderliğinde yer alan cerrahi ekip Prof. Dr. Kamil Yakupoğlu (Böbrek Nakli Sorumlusu), Prof. Dr. Sibel Barış (Anestezi), Doç. Dr. Ender Özden, Doç. Dr. Yakup Bostancı, Asistan Dr. Mustafa Latif Özbek, Asistan Dr. Mehmet Özen, Asistan Dr. Süleymen Öner, Hemşire Tuba Şeren, Hemşire Kevser Turan  24 saatte 2 harvesting 4 böbrek nakli, 2 laparoskopik parsiyel nefrektomi, 1 perotatektomi, 1 mini PNL, 1 atnalı PNL, 2 URS litotripsi ameliyatlarını gerçekleştirerek büyük bir başarıya imzalarını attı.

Bir Cevap Yazın