ELAZIĞ Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen, 24 Mayıs 2017 tarihinde makamında medikal şirket sahibi Sercan Gök’ün silahlı saldırısında ağır yaralandı. Saldırgan Gök, aynı silahla intihara kalkıştı. İki yaralı hastanede tedavi altına alındı.
Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Sait Berilgen, 24 Mayıs Çarşamba günü saat 11.45’de belirlenemeyen bir nedenle makam odasında, medikal firması sahibi Sercan Gök’ün silahlı saldırısına uğradı. Açılan ateşle Prof. Dr. Berilgen ağır yaralanırken, saldırgan Sercan Gök, aynı tabanca ile başına ateş ederek intihar girişiminde bulundu.
Silah sesleri üzerine odaya giren görevliler, Prof. Dr. Berilgen ve Gök’ü kanlar içerisinde yerde buldu. Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından yaralı Prof. Dr. Berilgen ve saldırgan Gök, hastaneni acil servisine kaldırılarak tedavi altına alındı.
Saldırı sonrası olay yerine gelen polis ekipleri çalışma başlatırken, Vali Murat Zorluoğlu ve Emniyet Müdürü Doğan Cangül de hastaneye gelerek görevlilerden bilgi aldıktan sonra, yaralı Başhekim Prof. Dr. Muhammed Sait Berilgen’in tedavi gördüğü acil servise geçti.

Ameliyata alınan Prof. Dr. Berilgen, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Öte yandan saldırının ardından intihar girişiminde bulunan Sercan Gök, aynı hastanede ilk müdahalesinin ardından Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Saldırıyla ilgili başlatılan adli ve idari soruşturma sürüyor.

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Başhekim Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen’in Elazığ ve ülke için önemli bir insan olduğunu söyledi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi morguna gelen ve saldırıyı kınayan Vali  Murat Zorluoğlu, Başhekim Berilgen’in alçakça saldırı neticesinde ölmesinin üzüntülerini daha da artırdığını, çok üzgün olduğunu ifade etti. Vali Zorluoğlu, “2,5 yıldır çok yakın olarak çalıştığım, çeşitli vesileler bir araya geldiğim ve ailecek de hukukumuz olan bir mesai kardeşimdi. Allah rahmet eylesin. Geride bıraktığı ailesine ve Elazığlı hemşerilerimize baş sağlığı diliyorum. Tabi Said hocayı ben esasında geçen yıl burada emniyet müdürlüğüne yapılan saldırıda yaralananlar için verdiği mücadeleden hatırlıyorum. Kendi ve ekibi özveriyle çalışarak o gün ve sonrasında çok değerli hizmetler verdi.  Tunceli ve  Bingöl’den ne zaman yaralı bir asker, polis gelse kapıda karşılayıp taburcu oluncaya kadar üst düzey alakadar olurdu. Çok iyi temiz bir Müslüman olduğuna da şahadet ediyorum” dedi.

“Geniş çaplı soruşturma başlatıldı”

Geniş çaplı bir adli ve idari soruşturma başlatıldığını vurgulayan Zorluoğlu, “Olayın siyasi bir boyutu yoktur. Terörle alaka bir tarafta bulunmuyor. Adi bir cinayet olarak duruyor. Adli ve üniversite bünyesinde idari soruşturma başlatıldı. Sonuçlarını da kamuoyuyla paylaşacağız ama böyle güzel bir insanı bu şekilde kaybetmek ilimiz ve ülkemiz için çok büyük bir noksanlıktır” diye konuştu.

 

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Demirdağ: “Öz kardeşimi kaybetmiş gibi, yıllardır beraber olduğum canımdan parça olan bir kardeşimizi kaybettik”Elazığ, Tunceli ve Bingöl Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Demir:”Görev başında katledilen bu kaçıncı olacak, ne zaman son bulacak, kınıyoruz”

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ da 25 Mayıs Perşembe günü 10.30’da hastanede düzenlenecek törenin ardından, Prof. Dr. Berilgen’in cenazesinin Harput’taki aile mezarlığına defnedileceğini belirtti.

Menfur olayı kınayan Demirdağ, “Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için dua edeceğiz. Yeni tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki bu bir tedbiri aşan bir durumdu. Sağlık camiasının başı sağ olsun. Öz kardeşimi kaybetmiş gibi, yıllardır beraber olduğum canımdan parça olan bir kardeşimizi kaybettik. Allah yakınlarına bizlere ve tüm sağlık camiasına sabırlar versin.” diye konuştu.

Elazığ, Tunceli ve Bingöl Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Caner Demir de Prof. Dr. Berilgen’in çok değerli bir hoca, hem insani hem mesleki ahlak açısından örnek alınacak bir şahsiyet olduğunu anlattı.

Derin üzüntü içinde bulunduklarını kaydeden Demir, Prof. Dr. Berilgen’in 4 çocuk babası ve başhekimlik görevinde 5. yılını tamamlamak üzere olduğunu ifade etti.

Demir, sözlerine şöyle devam etti:

“14 Mart Tıp Bayramı’ndaki mesajımda da kendi mesleğini icra ederken görev başında, kendi çalıştıkları kurum içerisinde katledilen bir çok meslektaşımızın adını anmıştık. Yine maalesef bir diğerini daha yaşadık. Daha kaçıncı yaşayacağımızı bilmiyorum, bu kaçıncı olacak, ne zaman son bulacak, kınıyoruz. Ama kınamak nereye kadar, ateş düştüğü yeri yakıyor.”

Muhammed Said Berilgen kimdir?

1967 Elazığ doğumlu. Ankara Üniversitesinden 1990 yılında mezun oldu. Berilgen 2002 yılında doçent, 2012 yılında ise profesörlük unvanını aldı. Nöroloji Ana Bilim dalında; baş ağrısı, hareket Bozuklukları ve demans, inme alanlarında uzman olan Belirgen 5 yıldır Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmaktaydı. Evli ve dört kızı olduğu, iki kızının da tıp fakültesinde okuduğu belirtildi.


Sağlık çalışanları ve vatandaşlar bu yaşanan acı ve üzücü olaya twitterda da tepki gösteriyor

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın