YÜZYIL GELİŞİRKEN

Yarı İnsan Yarı Robot Doktorlar. Yirmi birinci yüzyıl birçok gelişmeye gebe ve bu gelişmelerin çoğunu sağlık alanında beklemek herhalde abes karşılanmaz. Teknolojimizin geldiği noktadan arkamıza bakacak olursak önümüzdeki yolun da, ardımızdaki kadar meşakkatli olacağını kestirebiliriz.

Yüz güldürücü gelişmelerin yaşandığı son yıllarda, tıp alanınında revize olduğunu ve her zaman olduğu gibi teknolojiyi ilk kullanan alanlardan biri olduğunu görüyoruz. Cerrahi sahada ortaya çıkan robotları ve cihazları bazı küresel savaş alanlarında kullanılmaya başlandığını biliyoruz. Bunun yanı sıra ilaçların kişiselleştirilebileceği günler de yakındır.

SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ

Bazı sağlık teknolojileri şirketleriyse doktor ihtiyacına yönelik çalışmalar yapıyor. O şirketlerden biriyse “InTouch Health.” Geliştirdiği “Telehealth Network” sistemi ve arayüzüyle, robotlar sayesinde doktor- hasta iletişimini sağlamayı hedefliyor. Aşağıda izleyeceğiniz videodaysa, canlı bir şekilde sistemin çalıştığını görebilirsiniz.


Ülkemizde uygulanabilir bir hizmet olması ne kadar mümkün olabilir? Kullanılmasının birincil ve ikincil kazanımları neler olur bilemiyoruz ama uygulamanın bir alternatif olabileceğini ve sunulan sağlık hizmetinin her yere ulaştırılabileceğini görebiliyoruz.

Bir Cevap Yazın