Üniversitelerin Sağlık bölümlerinden mezun olacak olan binlerce öğrenci ‘Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine göre 12 bin 500 sözleşmeli sağlık personeli alınacak’ ilanına istinaden tercihlerin uzatılmasına yönelik taleplerini iletti.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine göre 12 bin 500 sözleşmeli sağlık personeli alımı yapılacak.

Sözleşmeli pozisyona yerleştirme işlemleri, adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanları ve tercihleri doğrultusunda ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek.

Adaylar, tercihlerini 7-13 Haziran tarihlerinde, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden ve ÖSYM tarafından ilan edilecek kılavuzda yer alan kurallara göre yapacak.

Tercih süresinin 13 Haziran’da sona erecek olması mezunlarını 16 Haziran’da verecek olan yüzlerce üniversite sağlık bölümünden mezun olacak olan binlerce sağlık çalışanının bu kuraya katılamamasına neden olacak. DoktorlarSitesi.NET (DSN) gelen mesajda durum şöyle dile getirildi;

“Sağlık Bakanlığının 02.06.2017 tarihinde yayınlamış olduğu 12500 Sözleşmeli Sağlık Personeli atama ilanında ki tercih süresinin 7-13 Haziran 2017 olarak belirlenmesi mezuniyetine sayılı günler kalan son sınıf sağlık öğrencilerini mağdur etmiştir.12500 sağlık personeli alımına son sınıflardan bir kısım öğrenci yetişirken, büyük çoğunluk (yaklaşık 60 bin)  üniversitelerinin akademik takvimlerinin ileri tarihte olması nedeniyle yetişememektedir. Bu nedenle yüksek puan alan binlerce öğrenci sadece iki üç gün ile tercih veremeyip mağdur olacaktır. Son sınıf sağlıkçıların iki üç gün için mağduriyetine izin verilmeyip 7-13 Haziran 2017 olan tercih süresinin uzatılması, son sınıfların mağduriyetinin giderilmesi temennimizdir. Mağduriyetimizin giderilmesi için bu mağduriyetimizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler…”

Sağlık Bölümlerinden mezun olacak olan binlerce sağlık çalışanının talebi ve isteği tercih sürelerinin bir hafta 10 gün kadar uzatılması yönündedir.

Sağlık Bakanlığımızın bu talebi dikkate alıp ÖSYM ile görüşülmesi ve tercihlerin uzatılmasını bizler de 60 bin sağlık çalışanımız adına arz ediyoruz.

6 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın