Yurt dışında tıp eğitimi alarak mezun olan Türk vatandaşı doktorların denklik konusundaki mağduriyeti sürüyor. Yurt dışında tıp eğitimini başarıyla tamamlayan hekimlerin diplomaları 49 ülkede tanınıyor ama kendi ülkelerinde tanınmıyor. Yurdışından mezun olan doktorlar Türkiye’de seviye tespit sınavı altında Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) tabi tutuluyor. Aynı sınavda yurtiçinde mezun olan doktor adayları 45 puanla uzmanlık tercihi yaparken, yurtdışında okuyan hekimlerin ise denklik alıp pratisyen hekimlik yapabilmeleri için 50 puan ve üzeri alması bekleniyor.

GÜVENCE İLE GİTTİK

2006 yılında Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nde eğitime başlayan Emre Işık mağdurlardan biri. 2013 yılında mezun olduğunu söyleyen Işık, gitmeden önce YÖK’e başvurduklarını ve denklikle bir sorun olmadığının garantisini aldıklarını belirtti. 2009 yılında karar iptal edildiği için denklik alamadıklarını anlatan Işık, “Bu durumun mahkeme sürecini başlattık” dedi. Okudukları sürece askerliklerini tecil ettirdiklerini söyleyen Işık, “Türkiye’ye döndüğümüzde ‘siz üniversite mezunu sayılmıyorsunuz. Askere er olarak gideceksiniz’ denildi. 7 yıl üniversite okumuş insana liseli muamelesi yapılması zorumuza gidiyor” diye konuştu.

KaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydet

54 YORUMLAR

 1. Azarbeycan da tıp eğitimi yok denecek kadar kötü deklik verilmemeli. 2 yıl önce kongre için gittim orda derslere gitmeden hocaya para verdiğinde dersleri geçersin ve diploma alırsın. Ayrıca kalite olarak oldukçada kötü. Kaldı ki çok iyi ve başarılı bir öğrenci ise Türkiye’de okusun.Amerika’ya tıp ve uzmanlık diploması ile giden herkese denklik veriyorlar mı ? Hayır tabi ki mesleki anlamda çok iyi olman gerekir. Türkiye de de böyle olmalı

 2. Diploma kabul ediliyor, ancak Tus benzeri uzmanlik sinavlari her ulkede ayri. Ben Türkiye’de Tip okudum, diplomam kabul ediliyor Amerika’da, ancak buranin uzmanlik sinavi olan USMLE yi gecmek gerekti.Türkiye’ye donersem de ordaki TUS sinavini gecmem gerek. Kanada da ayni…Haberi verirken suclayici vermissiniz. Her ulkenin kendi uzmanlik sinavi var, ne var bunda…

  • Sanırım sağlık bakanlığı ufak bir sınav ile amerika da alınan uzmanlığın denkliğini sayıyor. Bu konuda emin misiniz? Bende şu an için usmle çalışıyorum böyle biliyordum.

 3. Durumdan sadece sosyal medya veya haber siteleri aracılığıyla haberdar olanlar için kısaca anlatayım. Azerbaycan,Rusya,Ukrayna , Gürcistan, Ermenistan, Balkanlar v.b ülkelerde tıp eğitimi almış kişilerin mezun olduktan sonra Türkiyede hemen mesleğe başlamamasının ne kadar doğru olduğunu oradaki eğitimi gördükten sonra çok iyi anlarsınız. Bu ülkelerde daha başlangıçtaki dil sınavından, mezuniyet için tez vermeye kadar rüşvet piyasası oluşmuş durumda. Anatomi sınavlarının dönem başına belli bir miktarla rüşvetle geçilebildiği, okuduğu bölüm ingilizce olmasına rağmen sadece hello ve how are you cümleleri ile mezun olanların bulunduğu üniversiteler mevcut oralarda. Belki size şaka gelebilir ancak x Manat,Leva,Euro,Dolar,Lei,Ruble v.b miktarlar karşılığı bazende çikolata,içki gibi hediyeler karşılığı birçok dersten rahatça! geçmek mümkün. Tabiki orada okuyan veya mezun olan herkes rüşvet veren veya doktor olmak için çabalamayan kişiler değil. Öğrenmek isteyenler için çok iyi imkanları ve profesorleri olan üniversiteler mevcut. Belki Türkiyede ki birçok doktor adayından daha iyi doktor olabilecek kişilerde var ve zaten bu kişilerin çoğunluğu rahatça denklik sınavını geçiyorlar. Ancak bu kişileri ayırt etmek için bir elek sisteminin zaruri olduğu apaçık ortada. Bu sebeplerden dolayı bir ara Azerbaycan ve Bulgaristanın tanınırlığı iptal edildi. O sebeple mezun olanlar lise mezunu muamelesi görmüş olabilirler. Son olarak bu ülkelerin YÖK tarafından tanınması ile denklik verilmesi çok farklı şey. Bu ülkelere eğitim görmeye giden hemen herkes zaten durumun farkında olup denklik sınavına tâbi olacağını bildiği halde, bazı kişiler mezun olduktan sonra mağdur edebiyatı ile çekirgenin son kez zıplaması ile mesleğe başlama hayalini kuruyorlar. Mevcut sağlık sisteminin ve yetkin doktor arayışının kötüye gitmemesi için bu sınav gereklidir. ( Hakkıyla, rüşvet v.b illegal- gayri ahlaki işlere girmeden okuyan,mezun olan ve mesleğini icra edenleri kesinlikle tenzih ederim. Bu yorumu yanlışların bilinmesi için yazdım. Bu ülkelerde okuyan,mezun olan dürüst kişiler üzerine alınmasın lütfen.) Doktorlar sitesininde bu konuda derin bir araştırma yapmasının gerekli olduğu görüşündeyim.

 4. Yurtdışında tıp okuyan Türk öğrencilerde 7 yıl gibi uzun bir süreyi hayatlarından veriyolar bi eğitim alıyorlar. Arkadaş demişki Azerbaycan daki okul çok kötü verilmesin falan filan, arkadaşım senin başına gelmediğinden oturduğun yerden konuşması tabiki kolay. Kurunun yanında yaşıda yakıyorsunuz bu mantıkla. Bilgisiz adam zaten doktorluk yapamaz. İsterse imza yetkisi olsun sağlık ocağında çalışsın hiç farketmez, insan sağlığı bu en ufak bi hatada tehlikeli durumda mahkemelik olur, şikayet alır falan filan barındırmazlar olduğu yerde. Alırlar lisansını elinden. Yurtdışında okuyan öğrencileri avrupa ülkeleri alıyo ama Türkiye almıyo kendi vatandaşını neden? Mülteci miyiz? Diplomamız mı yok? 6 yıllık tıbbı 4 yıl mı okumuşuz? Nedir yani… Sen bi Türkiyede Orduda tıp okumuş öğrenciyle Bulgaristan da Tıp okumuş bilgili öğrenciyi yan yana koy bakalım hangisi daha bilinçli muayene yapıyo bi gör sonra karar ver. Adamlar TUS gibi sınav yapıyo adınıda Seviye Tespit Sınavı Koyuyo ama ne enteresandır ki baraj Tus tan bile yüksek Sts de. Güldürmeyin bizi allah aşkına. Adaletli ni Seviye Tespit Sınavı yapılsa kimin sesi çıkar bu kadar olay olur mu? Yine söylüyorum mezun olupta bilgisi olmayan adam STS sınavı olmasa doktor olarak çalışmaya başlasa bile bi yerde tutunamaz doktor olarak. Orda çıkar foyası ortaya zaten. Ama o senin parayla geçiyolar dediğin üniversiteden ya gerçekten bilgisi olan adamlar varsa onlarıda Türkiye devleti kabul etmeyip harcıyosa o zaman ne olucak. Ne olucağını ben söyliyim hayırlısı olucak. Gidicek bilgisi olan adam Almanyada, Hollandada misler gibi en iyi standartlarda çalışıcak. Sende oturduğun yerde yok denklik verilmesin yok sınav yapılsın diye konuşurken bi bakmışsın ki bir süre sonra keşke Avrupada çalışma imkanım olsaydı diceksin. Ama ne yazıkki Türkiyeden gelen diplomaların avrupada denkliği bile yok. Sana şimdiden geçmiş olsun. Sadece Türkiyede geçerli. O yüzden ön yargılı arkadaşlara selamlar. Bilgisi olan adam her yerde iş bulur heleki tıp diploması varsa, sorun sadece adeletsizlikte tahammül sınırlarını zorlamaları.

 5. Denklik sınavı adı altında TUS sınavı hangi ülkede yapılıyor bakın uzmanlık sınavı diyosunuz milletin uzman olmak için girdiği sınava pratisyen olmak için girilmesi yanlış başka bir sınav Seviyeyi tespit eden bir sistemin getirilmesi gerekiyor ayrıca suriyeden gelen doktorlara neden denklik sınavı uygulanmıyor ?

 6. Ukrayna da tip okuduğunu söyleyen bir delikanlı ilçe hastanelerinden birine staj yapmaya geldim dedi. Bir hastanın tansiyonunu öğrenip gelir misin dediğimde 14/30 olduğunu söyledi. Varın gerisini siz düşünün.

 7. Yurt dışında okuyan 5 tane arkadaşım var, hepsi para ile dersleri geçiyor, bunu utanmadan söylüyorlar. Hocalara rüşvet vererek okuldan mezun oluyorlar, çocuk 5. sınıf tıp öğrencisi daha arter ile veni ayıramıyor. Arcus aortanın dallarını söyle dedim çocuk aort ne diyo o kadar sıkıntılı. Yurt dışında tıp okumak için puan yapmaya gerek yok yani hak etmeden okuyorsunuz, sadece para vererek! Sizce türkiye şartlarında 500 puan yaparak 6 sene dişini tırnağına takıp ders çalışarak mezun olan bir doktor ile nahçıvanda 10-15 bin manat vererek mezun olan birisi bir mi? Denklik verilmemeli! Türkiyenin doktora ihtiyacı var katile değil.

  • Anonim koçum.ilk önce naxcivanda tip fakültesi yok.parayla okuma mesellerine kalırsa turkiyede 20 30 daha fazla özel üniversite var.okuyan bitirende 100 lerce arkadaşlar var torpil dediğin şuan türkiyedede var öyle bitirenler o şekildede geride çalışyolar.mesele 15 sene denklik alcaksın dye tus sınavına tabi tutulmak.ve 15 sene önce geçtiğin temel sınavlara tabi tutulma(dis hekimliği dus sinavi)sizin arkadaşlardan yurt dışında okuyanlar varsada gerçek hekim olmaya dgl farklı amaçla gitmislerdiler eminim

 8. Temel eğitimi kapsayan ilk üç yılı Bulgaristanda kliniği yatay geçişle TR de bitirdim,komisyon usulu sözel soruları kapalı zarflardan çeker, her zarfta 3 -4 soruyu prof.lara anlatırdın ,içlerinden bir veya iki tanesini de yazılı anlatım isterletdi,test falan hak getire,yatay geçiş yaptığımda herkesin elinde eski çıkmış sorular,ezberlenir,test usulu finaller vizeler çoktan seçmeli sorular yüzde altmışı eski sorulardı zaten,ve sistem halen öyle işliyor,gercektende bu arkadaşların Allah yardımcısı olsun,maduriyetleri en kısa surede çözülsün,denklik tus olmamalı

 9. Ben de azerbaycan olsun gurcistan olsun bu ulkelerde verilen tip ve dis hekimligi egitimlerinin cok yetersiz oldugunu dusunmekteyim.Kesinlikle denklik verilmemeli.o ulkelerde nasil sinif gecildigini hepimiz biliyoruz

 10. Ben de şuna anlam veremiyorum Türkiyede girilen sınavda tıp kazanamamış arkadaşlar hatta birçok bölümü kazanamayan arkadaşlar hatta ve hatta lisede defalarca sınıfta kalmış kişiler( ki bunun yakın örneğini kendi komşumdan biliyorum) yurt dışında okumaya yönleniyor ama bunun karşısında bedel olarak türkiyede çalışmak için denklik sınavına girmeyi kabul etmek istemiyor. Haketmeyen herkes gitsin yurtdışında okusun gelsin elini kolunu sallayarak doktor olsun o zaman. Asıl durum bu olursa büyük sıkıntı! Çok istiyorsa otursun dişini sıksın türkiyede bir tıp kazansın haketsin önce biz de insan sağlığını güvenerek eline emanet edebilelim. Biz üniversite sınavını kazanalım diye az emek vermedik sonuçta. Türkiyede sağlık sektöründe yeterince adaletsizlik var zaten bir de böyle bir adaletsizliği kendi adıma istemiyorum.

 11. Doğukan ne mezunu olduğunu bilmiorum bilmekte istemiyorum. Ama cerrahpaşa çapa birçok üniversiteden mezun arkadaşlara çok eğitimde çalışmada destek oldum coksey öğretim bende azerbaycan mezunuyum denklik sorunumda yok ama yapilan haksızlık

 12. merhabalar.
  1- öncelikle günümüz dünyasında yaratıcı, zeki, başarılı insanları birbirinden ayırt etmek için sağlam bir sistem gerekli ki malumunuz bu bizim ülkemizde hiç bir kurumun özellikele de YÖK’ün kesinlikle beceremediği bir konu. yani demek istiyorum ki yurtdışında yurt içinde nerde olursa olsun okumuş insan cahil insandan farklı tutulmalı, yetenekleri değerlendirilmeli, o sepetin içinden ayıklanmalıdır ve başarısız görüldüğü takdirde zaten geri gönderilmelidir.
  gel gör ki YÖK bunu modası geçmiş, en iyi ezberi kim yapar tarzında ( pratik yeteneği test etmeden) TUS veya adı neyse STS ile yapmakta ve eminim ki bu sınavı geçen zaten sadece sınavı geçmiştir, doktorluk adına bişey katmamıştır.
  TUS veya STS kaliteyi gösterselerdi bu sınavdan birincilikle çıkan kişiler şu an dünyada nam salan kişiler olurlardı ki hepimiz biliyoruz bu kişilerin de tek derdi Ülkenin bürokrasisiyle uğraşıp ekmek parası derdine düştükleri, puanım yüksek olsun, başhekimle uğraşmim,
  2- yurtdışındaki üniversiteleri kötüleyen arkadaşlara. Türkiyedeki tüm üniversiteler dünyada ilk 1000e girerse ozaman böbürlenip hava atabiliriz. bizim ünilerde durumları siz de iyi biliyorsunuz. her ülkenin gözbebeği bir kaç üniversite vardır ki yurtdışında okuyanlar zaten genelde onlarda okur ama kenar köşedeki ünilerden sahtekarlıklarla belge alanlar da vardır ki aynısı Türkiye için de geçerli. yani kendi sistemimizi bilmeden yorum yapmayın. Unutmayın ki Türkiye yolsuzlukta OECD ülkerleri arasında 2. sırada

  http://www.diken.com.tr/17-25-aralikin-etkisi-turkiye-oecd-uyeleri-icinde-yolsuzlukta-ikinci/
  bu da demek ki saydığınız ülkelere nazaran (azerbaycan, Bulgaristan) daha çok rüşvetçi ve sahtekarız. ki bu üniler için de geçerlidir.

  ÖZETLE yıl olmuş 2017 millet neleri keşfetmiş, ne ilerlemeler kaydetmiş umrumuzda değil. milletçe tek derdimiz mahalle karıları gibi KISKANÇLIK (ordaki tıp berbat, banane ben össyle kazandım o da kazansaydı, tabiki denklik verilmicek haaa biz boşuna mı yırtındık okadar )

  NOT: Yurtdışında ne yapmışlar ne etmişler bilmem ama madem çok adilsiniz SURİYELİLERE DENKLİK VE VATANDAŞLIK VERİLDİ, BİLGİNİZE !!!
  herzamanki kanaatim şudur.
  TÜM İNSANLARIN ÖNÜNÜ AÇIN, BAŞARILI OLAN ZATEN KAZANIR, AMA BİZDE DAYISI OLAN KAZANIR.

  Saygılar

  • Çok güzel söyledin kardeşim. Ben yurtdışında okuyorum ama kesinlikle kolay olduğunu söyleyemem, yoğun para kaybı ve yüksek stres. Türkiye’dekiler düşünüyor ki herşey çok kolay, parayı veren geçiyor. Ben Türkiye’de de sağlık üniversitesinde eğitim aldım kesinlikle fark Yök. Olsa bile ki biz ülkemize gelince sınava tabi tutuluyoruz, ve anladığım kadarı ile tusa denk bir sınav. Türkiye’deki tus kazanamıyorken ben onu kazanıp gelirsem bilgi açısından aramızdaki fark nedir? Burada ben bi adaletsizlik göremiyorum.

 13. Yurtdışında okuyan Tıp Diş hekimliği ve Eczacık’a direk denklik verilmesi hiçbizamn etik olmamıştır olmamalıdırda.. söz konusu kişiler madem iyi eğitim aldıklarını iddia ediyorlar ise STS (uzmnlık sınavı) o puanları çalışarak rahat bi şekilde alabileceklerini garanti ediyorum ama yan gelip yatmış isen o çalışmadığın zamanları şimdi çalışarak geçirmen gerekecektir.. Yurtdışı mezunu olarak direk denklige karşıyım verilen kişilerde var tanıdıklarım onlarında tamamen hak yediklerine inanıyorum saygılarımla.!!

  • Tümünü söylemen çok büyük haksızlık burada yokmu dünyanın her yerinde rüşvet var Türkiye’de çok daha fazla Rusya’da
   öyle üniversiteler varki mesela Moskova’da iki tıp fakültesi veya st Petersburg’da ip povlov veya pediatrik devlet tıp fakültesi araştırın dünya sıralamasında Türkiye’nin çok önündeler ve buralarda uygulamalı eğitim görülüyor imkanlar bizden çok iyi iki talebeye bir kadavra düşüyor bizde çoğu fakültede mezun olursun kadavra görmemiş talebeler çoğunlukta iyi araştırıp sonra fikir beyan edin

 14. Sınav elbette ak kara çıksın deniliyorsa tamam olsun ama birisi aynı sınavla ki daha düşük puanla uzmanlığa başlıyor bizse pratisyen amenna rüşvet var diyorlar evet parası bol arkası ahbabı bol olan yaptı ama vicdanım çok rahat nedenmi bir anatomi dersini birbuçuk yıl çalışıp öle alabildim öle tırışkadan değil burda olduğum zaman içindede acilde çalışan birçok tr mezunu meslektaşımın hatasını görüp düzelttim yönlendirdim allah biliyor.. Ve son olarak şuanda bile ahbabı fazla olan parası fazla olan bu sınavlara girmiyor yada girse bile formaliteden sonuç yine aynı ha unutmadan bir zamanlar bilmem neci isen üniden istediğin bölüme girer istediğin atamayı alırdın tabi onlarda oldu benim dürüstt ülkemde o yüzden kimse haktan hukuktan bahsetmesin gün gelir bu ağır sözleri edenler aynı ortamda çalışırken utanırlar siz şimdi mudur mülteci pek bilgili Suriyeli hekimlerle çalışın biz az yıllarımızı şu saçma sınava harcayıp bir ara aranıza katılacağız…

 15. ya allah aşkına bırakın şu ayakları,gidip baba parasıyla ucuza tıp oku sonra gelip türkiyede denklik yok diye ağla.burda saçını beyazlatıp tıp kazanan adamların hali ne olacak hiç düşğnmüyor musunuz.çok akıllı olsaydınız türkiyede tıp kazanıp bedavaya okurdunuz zaten haydi eyvallah.

  • Önümüze konulan katsayı ve başörtü problemidir yurtdışına gitme sebebimiz!
   Yatay geçiş yapmış arkadaş ve Rıza beyin yazdıklarını okuyup anlasaydınız saçma sapan yorumlar yapmazdınız..Ezbere yapılan sınavlar, maket üzerinde anatomi dersleri ki sizlerin Tıp Fakültelerine yerleşirken fetö tarafından yerleştirilmediğniz nerden bileceğiz!
   MALUM YILLARCA O ŞEKİLDE YAPILMIŞ YERLEŞTİRMELER!!!
   Doktor olan ve dediğiniz şekilde çalışan insanların böyle her başlığın altına yorum yapmaya vakitleri olmaz.İşinize ve derslerinde bakın!

 16. İşte bravo.Siz ne anlarsınız ki? yurtdışında tıp okumanın ne kadar zor olduğunu siz nereden bilebilirsiniz? Turkıye de yalnızca kazanmak zor tıp okumak emin olun ki yurtdışından kolaydır(Rüşvetle geçilen ülkelerin dışında)Türkiye de kazanamayan insanlar yurtdışında gidince bu zorlukları göze alıyor demektir ayrıca her zaman kazanamayan insanlar gitmez. Ben liseyi birincilikle bitirdim ama yurdışında okumayı aklıma koyduğum için ygs lys ye girmedim. Bu tercih meselesi. Emin olun yurtdışında okuyup gelenler siz türklerden daha iyi olacak bunu sokun o kalın kafanıza.

 17. Bende kızımı yurt dışına göndermeyi düşünüyorum kararsız kaldım. Psikoloji okuması için. Ama suan yazılanları okuyunca kararsız kaldım.giderse hangi ülkeye göndermem daha doğru olur bilemedim.

 18. Ben 2013 te basladim suan 4.sinifim.(1 yil hazirlik).Ben yurtdisina cikmadan once zaten denklik sinavindan haberim vardi.Bende denklik sinavi yapilmasi yanayim!!Devletin kasaba degil doktora ihtiyaci var!Buraya kadar sizlerle ayni dusunceleri paylasiyorum(her ne kadar biz 40 kusur puanla denkligimiz alirken siz uzmanliginizi alsanizda)

  Simdi benim laflarim Tr de tip okuyan arkadaslara(saygim hepinize sonsuz):

  -bize baba parasiyla okuyor diyorsunuz eyvallah peki kibristi bizim 3 kati 4 kati yillik okul ucreti odeyen baba parasiyla okuyan meslektaslarimiza neden tek kelime etmiyorsunuz? (Olay puan meselesi diyorsaniz benimde puanim vardi ama kibris bana pahali geldi!!!)

  -Siz Tr de okuyan tipci arkadaslarim benim yasadigim ulkede 3 tipçi Tr vatandasi uzmanlik yapiyor(bu arkadaslar Tr den mezunlar)Madem yurtdisi egitimini b’kluyorsunuz neden Tr de Tus u gecemediginiz zaman hemen yurtdisini bir cikis yolu olarak goruyorsunuz kendinize?

  Eğer olayiniz gercekten adalet esitlik haktan yanaysa eyvallah ama haset giybet kiskancliksa o zaman size emanet edilen hastalara Allah yardim etsin.

  Not:daha yazardimda yazi cok uzuyor…

 19. oncelikle insanlar baskalarinin agizlariyla ve kulaktan dolma bilgilerle nasil bu kadar emin konusabiliyor anlamiyorum.
  turkiyede yatay gecis yapildigi zaman bile gidilen universitelerde alttan alip gecmeniz gereken bircok ders oluyor . her universitenin kendine ait bir ders mufredati var. sizce bu sts yapilmasi ne kadar mantikli olur benim okulumda yuzeysel olarak okutulan dersten sts de cikan sorulari nasil yapmami bekliyor bu devlet bu insanlar. yani ben sts yi kazanamazsam doktorlugu eczaciligi hak etmedigim anlamina mi geliyo bu bana cok sacma geliyo. ayrica o yurtdisindaki okullara YOK kanaliyla gidiliyor

 20. arkadaşlar hiç kimse kusura bakmasın. Paranın gücüyle, akıllılık yapıp yurt dışında tıp diş gibi bölümler okuyup bunu hakettiğinizi sanmayın. Ben 2014 yılında lys de 19 900. oldum diş hekimliği 2 puanla kaçtı. %70 e yakın burslu olarak geliyordu ama okuyamadım. (ki diş hekimliği benim hayalimdi.) yani anlayacağınız maddi durumumuz %30 u verip okumama yetmedi. ama bazı arkadaşlarım barajı bile zor geçtiği halde romanyada tıp ve diş okumaya gitti. eee benim hakkım nolacak. ben helal eder miyim onlara hakkımı zannediyorsunuz. bu dediğim adamlar hayatında biyoloji görmemiş ama tıp diş okumaya gidiyorlar. kusura bakmayın ama ben biyoloji kimya gibi temel tıp derslerini adım gibi biliyordum. hak bunun neresinde. şimdide gelmişşiniz yok hakkımız yeniyor falan filan. çok iyi bir eğitim aldıysanız girin sınava geçin kardeşim. ve ben bu arada devlet üniversitesinde diyetisyenliğe gitmek zorunda kaldım.şimdi işsizim:(( . diğer arkadaşlarım bir yıl sonra gelip ben doktorum diye gezecek öylemi. hiç kusura bakmayın o yediğiniz haklar sizden çıkar haydi selametle

 21. Maddi durumu el veren yurtdışına gidiyor bu doğru. Ama siz sanıyorsunuz ki (bazı ülkeler dışında) tıp okumak beleş, lay lay lom okunuyor böyle bir şey yok.Yurtdışında okumak çok büyük cesaret ister çünkü genellikle ingilizce okunuyor ve hiç bilmediğiniz bir ülke vs vs zor. Ben kendim Türkiye ye dönmek tabii ki isterim. Kim kendi ülkesine yardımı dokunsun istemez ki? ama bu şekilde doktorların önlerine engel konursa kimse gelmez.Zaten hiçbir doktor (doktorsa eger) issiz kalmaz merak etmeyin.Sadece diploma için bilgisiz mezun olanlara ben de hakkımı helal etmiyorum ama sizin ben yurtdışında paralı okuyanlara hakkımı helal etmıyorum demeniz saçma.. Bizler de bedelin en büyüğünü ödüyoruz zaten maddi manevi. Evet Türkiye de kazanamamış olunabilir ben örneğin kazanamadım değil,okul birincisi olduğum halde gittim.İyi okullara girmek hele ki Avrupa da eğitim alıyorsanız çok kolay ama okumak çok zor. İşte eğitim sistemi burada farklılık gösteriyor. Kendine güvenen tıpa geliyor yapamayan geri gidiyor.İşte siz böyle insanları etiketlemeye devam ederseniz zaten doktor olmayın. Hipokrat yeminine ters düşüyorsunuz.Sorun ne biliyor musunuz? Türkiye de maalesef İnsanlar doktorluğu havası var diye seçiyor ve yer ayrımcılığı yapılıyor.Yurtdışında kolay okunuyor diyorsunuz. Evet girmek çok kolay. Çıkmak çok zor. Zaten Yabancılara her yerde ayrıcalık veriliyor bunu biliyorsunuz. Öyle olmasa Türkiye de Yös sınavı olur muydu? en az 10 yıldır Tıp ile alakası olmayan insanlar size doktorluk yapıyor. Her sene yabancı öğrenciler belirli kontenjanlarda istediği fakultelere yerleştiriliyor. Şimdi de gelmiş adaletten bahsediyorsunuz. Yapmayın Allah askiniza. Kimse bize sinav yapilmasin demiyor zaten. Sadece modern bir egitim anlayisina sahip olunmasi icin en azindan doktorlara sans verilsin. Yetmedi mi yazili sinavlarla genclerin omurlerini yiyip psikolojilerini bozdugunuz? Ne oluyor sanki Tusa girince. Ezberle kazan anlayisinda artik kurtulunmali. Sonra parlaklar neden yurtdisina kaciyor diyorsunuz (istisnalar haric)

  • iyi günler. allah yardımcınız olsun. ben de emekli doktorum. oğlum lise 3 de. tıp okumayı çok istiyor. çok da çalışıyor. Ama kazanamazsa yurt dışına göndermek istiyorum. Hangi ülkeleri ve hangi üniversitelerin Tıp fakültelerini tavsiye edersiniz. Tecrübeleriniz çok kıymetli benim için. Denkliğ olan üniversiteler hangileri?
   mailim [email protected]. Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim..

 22. Ülkede lüx arabası olanlara senden daha fazla harçlık alan arkadaşlarına da haram et .Tabi senden daha az alanlar da sana haram edecek ..
  Dünya sıralamasında ilk beşyüze kaç üniversitemiz giriyor Bazı yıllar sıfır ..Bizim tıplar bize göre süper Ama dünya sıralamasında üçbin küsür sırada olanlar var ama beğenmediğin Sofia Tıp Hep ilk binde ve oradan alınan diplomayı Türkiye dışında Avrupa nın tamamıyla birlikte yüzlerce ülke tanıyor..Ama bizim diplomayı Afrika ülkeleri bile tanımıyor..
  Bir doktor asla kıskanç ,Haset ve gıybet içinde olaMAz..

 23. yav kardeşim tamam medem avrupada eğitim aldınız madem iyisiniz madem sofia tıp hep ilk bine giriyor hadi, hadi tusta 40 puan alın. Bu kadar da abartmayın sanki uzaydan soru getiriliyormuş gibi yapmayın. temel tıp bilimleri belli . Zaten bulgaristan romanya vb ülkelerde sizi yetiştirme kaygıları yok (nasıl olsa onlara hizmet etmeyeceğinizi biliyorlar) diye parayla rüşvetle ders geçirdiklerini herkes biliyor.
  ayrıca mustafa tezcan sen olayı çok yanlış anlamışsın (zaten daha iyi sini beklemek de hatadır diye düşünüyorum) ben fazla harçlık alıyorlar falan demedim hakkımı onun için haram ediyorum da demedim neyse
  eğer bunları anlayamamışsan ben sana birşey anlatamam
  ayrıca tusta 40 puana en basit bölümler bile gelmiyor 40 puan bile size ulaşılmaz geliyorsa demek ki tek hedefiniz pratisyen hekim olmak, gelene geçene hep aynı ilaçları yazmak falandır
  NOT: İŞİNİZİ DOĞRU DÜRÜST YAPACAKSANIZ YAPIN YOKSA BANA BU YAŞTAN SONRA TIP OKUTMAYIN
  haydi selametle

 24. iyi günler. allah yardımcınız olsun. ben de emekli doktorum. oğlum lise 3 de. tıp okumayı çok istiyor. çok da çalışıyor. Ama kazanamazsa yurt dışına göndermek istiyorum. Hangi ülkeleri ve hangi üniversitelerin Tıp fakültelerini tavsiye edersiniz. Tecrübeleriniz çok kıymetli benim için. Denkliğ olan üniversiteler hangileri?
  mailim [email protected]. Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim..

 25. Italyada devlet universitesinde tip okuyorum.Merak ettim hani acaba turkiye kabul ediyormu denkligi diye.Bence haklida bazi ulkeler icin.Cogu iyi avrupa ulkesi zaten lys gibi sinavlarla aliyor.Ama ukrayna,gurcistan gibi ulkeler icin sadece ingilizce yetiyor galiba.Parasi olan gidiyor.Ha zaten aveupa diplomamam oldugunda turkiyeye donermiyim o ayri bi soru zaten.5 yil sonraki turkiyenin durumuna gore artik.

 26. Turkiyede ozel tip fakultesi okumaktansa.Yurt disinda devlet universitesinde ingilizce okumak 10 kat daha iyi.En azindan rankingde ilke 250 de.Turkiyedeki ozeller ilk 1000de bile degil cogu

  • Yurtdışı Üniversite Sınavsız Tıp Okumak

   Yurtdışında Üniversite Tıp Fakültesi’ne kayıt olmak için herhangi bir puan şartı aranmamaktadır. Yurtdışıda Tıp Okumak için taban puanları yoktur. Yurtdışıda Tıp Okumak için Lise Mezunu olmak yeterlidir.

   Yurtdışıda tıp, diş hekimliği, eczacılık alanlarında Üniversite almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri setinasyonlardan biri olan Yurtdışı Üniversite fırsatları sizleri beklemektedir. Tıp için lisans Üniversitei 6 yıl olup, üniversitelerin yıllık ortalama fiyatları ülkeden ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Yurtdışı Üniversite alacak bir öğrencinin, konaklama ve sosyal giderleri için Üniversite uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

   Yurtdışında tıp Üniversitesi eğitimi almak, diş hekimliği ya da eczacılık gibi bölümleri okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Üniversiteye girmek değil, bitirip mezun olabilmek önemlidir.
   Yurtdışı Üniversite Başvuruları ve Kayıt Belgeleri

   Tüm belgeler Valilik veya kaymakamlık’ta apostil yapılmalıdır.

   1 – LİSE DİPLOMASI; Lise Diploması aslı ve Noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.

   2 – PASAPORT FOTOKOPİSİ; Pasaportun resimli olan bölümün fotokopisi. (En az 2 yıl süreli )

   3 – TRANSKRIPT; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli

   4 – SAĞLIK RAPORU; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu,

   ve HIV negatif ibaresi yer almalıdır. Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli

   5 – NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli

   6- FOTOGRAF; 7 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.

   7– ADLİ SİCİL KAYDI; Vilayet makamından apostilli

   8 – TAAHÜTNAME; Yurtdışında Üniversite göreceği süre boyunca Üniversite ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından apostilli

   NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

   Belgenin yurt dışında üst makamlarda geçerliliğinin olmasını sağlamaktadır.

   Yurtdışı Üniversite başvuruları tüm sene devam etmektedir.

   Üniversiteye giden tek yol YGS – LYS değil, Yurtdışı Üniversite Nedenleri
   Bu yıl 1 milyon 700 bin öğrenci YGS’de ter döktü. Ancak bunların çok azı hedefledikleri üniversite ve bölümlere yerleşebildi. Bir bölüme yerleşenlerin arasında, seçtikleri bölümün içeriğini, o mesleki alanın geleceğini ya da iş potansiyelini bilmeyenlerin sayısının hiç de az olmadığı artık herkesin bildiği bir gerçek.

   YGS’de istediği sonucu elde edemeyen ya da Türkiye’de üniversiteye girebildiği halde daha yüksek standartlarda Üniversite almak isteyen öğrenciler için başka seçenekler de var. Üniversiteli olmanın tek yolu ülke sınırları dahilindeki üniversiteler değil. İşte farklı alternatifler:

 27. Yurtdişinda oyla doktorlar,profosorlar varki var,ama onlarda 6 sana okumuşler.sistem guclu olsa 3 senede doktor yeyiştırır.6-10 senesizde.Okuyan nerde olsa okur.

 28. Arkadaslar yorumlara baktıgımda herkes bır yarıs ıcersınde savunmaya geçmiş.. yazık.. yurtıcı veya dısında bıtırmek olmamalı sorun olay ıyı bır meslek anlayısı ve tanı tedavı olmalı.. bunu yapamayan doktor nerden mezun olursa olsun zaten meslekten atılmalı.. sınavlara gelınce eger sadece bır pratısyenlık ıcın tus gıbı bır uzmanlık sınava tabi tutulmak tabıkide gereksız bır zaman kaybı. Onun harıcınde denklık grupları olarak ucretsız, deneme amaçlı staj talepleri ıstenıyor ve kımse kısa yoldan alsınlar denklık bekleyen doktorları demıyor… bırde puansız gırdıler emeksız dıyen doktor arkdaslarım ben anadolu kıse mezunuyum ve kendı lısemden yunan uyruklu bır arkadas vardı ve yabancılık hakkından yararlanarak turkıyede sadece birde öss zamanında barajı gecmesı yeterlıydı.. istedıgı üniversiteye basvuru yapabılıyordu ve ege tıp fakultesıne gırdı.. şimdi bana bunu savun… dunya genelınde zaten unıversıtelerde yabancı kontenjan dıye bır sıstem var… bu balkanlarda da gecerlı almanyda da baska ulkelerde de. Gıdem arkadaslar yabancı kontenjanlarından yararlanarak ve bellı bir okuma harcı yatırarak gırıyor. Sofyada okuyan bulgarıstan vatandası 1000 oduyorsa okula yabancı ogrencı aadece ıkınkatı oduyor.. yanı herkes para oduyor.. bu yüzden bedava tıp kolay tıp beleş tıp dıye bır durum yok. Kurallar, kolaylıklar , kontejanlar var… okuldan nasıl mezun olundugu ıse kısıye kalmıs… ve bunu unutmayalım o hor gördüğün meslektasım bır gün iş başına gecer ve ailenden birine doktorluk yapar.. kımın ne hale dusucegı bellı olmaz.. bıraz destek olalım bırbırımıze kötuler zaten ayrılacaktır bır sekılde..

 29. Azerbaycan tıp fakültesine 30 bin sıralama ile kayıt oldum. Yök için ortalama 25 bin sıralama lazım. Ben şunu açık açık söylüyorum. Kimse alınıp gücenmesin. Ders sistemi sıfır. ÖSYM sınavında barajı geçemeyip baba parasıyla gelen bir adam sizce bu okulu nasıl bitiriyor? Rüşvet desen en kralı dönüyor. Adamlar gece kluplerinden çıkmıyor. Ama sorsan hepsi tıp öğrencisi derslernde efendi çocuklar. Geçin bu palavraları. Şırnaktan çıkmış gelmiş açık lise bitirmiş birisi, ben diş okuyacam diyor. Veriyor parayı kayıt oluyor. Eğitim seminerlerini izliyorum, bu tür öğrencilerin faydalı meslek vizyonu sahibi olması çok düşük olduğu için denklik verilmemesi normal diyor. Adam haklı, vermeyin denklik. Adama mitokondri ne diyorum, aptal aptal suratıma bakıyor. Atp yi sorsam bana türkçe konuş kardeşim diyecek utanmasa. Bunlar mı doktor olacak. Her gün dolar, manat kuruna bakıp ceplerine ne kadar oara girecek, hangi klüpde yesek diye düşünen mi doktor olacak. Eşşek gibi sürünecekler YÖK sayesinde. Paşam benden hava hoş. Burda ortalamayı yüksek tutacaksın, yabancı dil sınavına gireceksin. Sonra denklik sınavına hazırlanacaksın, al sana doktor. Denkliği kaldırırsa APTAL OĞLU APTALDIR YÖK. Ülkede terör bitti, şimdi de sağlık teröriyle cahil doktorlarla uğraşacağız yoksa. DENKLİK SINAVI, tıbbi yeterlilik sınavıdır. Gerçekten eğitimini almışsan dersinde bir insansan, kesinlikle sana engel olacak bir faktör yok. Hemen kazanır ülkende doktor olursun. HA ŞUNA İÇİM BURKULDU. YÖK BUNU BİLDİĞİ İÇİN DENKLİK GETİRDİ. KURUNUN YANINDA YAŞTA YANDI. CANI SAĞOLSUN YÖKÜN. BAŞARACAK İNSAN HER TÜRLÜ BAŞARIR. SON SÖZÜM: Yurt dışında onuyacak arkadaşlarım, kültürünüzü en güzel biçimde gösterin. Kadın düşkünlüğü, alkol düşkünlüğü, parayla ezme havası, öküzlük yapmayın. İnsanlar kendi ülkelerinin dilini konuşurken yanınızda bir yabancı varken dostunla türkçe konuşma saygısızlık olur. Ama azerbaycanda bırak türkçeyi, kürtçe konuşupta sınıfta hocaya saygısızlık yapan var. Siz siz olun ülkenize yakışan hareketi yapın. Kimseyi küçük görüp hor görmeyin. Kafkas ülkelerinde rusça öğrenmeye çalışın, avrupada ingilizce öğrenin. Başarı hak ettiğiniz takdirde size gelecektir. Asla demeyin ben bu cahillerle bir tutulupda denklik sınavına zorunlu olamam demeyin. Eğer o cahilden farklıysan, o sınav sana ülkende ki ÖSYM sınavından daha basit gelecektir. Hepinize saygılar hürmetler. Kendinize iyi bakın. Asla ümidinizi kaybetmeyin.

 30. YA ARKADAŞLAR LÜTFEN YA .. şu an bütün yorumları okudum o kadar üzüldüm ki anlatamam size bir kere şu konuda bi açıklık getirmeyi gerçekten çok istiyorum ; Türkiye’de okuyan bir öğrenci bileğinin hakkıyla kazanmış, diresek çürütmüş,alın teri dökerek kaznmıştır tıp fakültesini (devlet ve bursuz üniversiteler için) buna canı gönülden inanıyorum. Lakin yurt dışında okumak o kadar da sizin düşündüğünüz gibi değil maalesef bu yurt dışından mezun olup zaten denklik sınavına giriyorsun ve eğer geçemezsen denklik alamıyorsun bunu büyütmenin bir anlamı yok bir ikincisi her yurtdışına giden öğrencilere; parası var, baba parası var, dersleri parayla geçiyor, gibi çirkin çümleler kullanmayın lütfen en azından herkes için insanların günahını alırsınız allah korusun. Yani bunu anlamak gerçekten çok basit eğer yurtdışından mezun olup denklik sınavını geçebiliyorsan Türkiye’de ki bir pratisyenle eşit seviyedesin demekitir bunu belirtmek istiyorum bir diğer önemli husu ise; anlaşılıcağı gibi ben de öğrenciyim ve yurtdışında tıp okuyorum ben Türkiye’de eşit ağırlık bölümüydüm ve sınavda eşit ağırlık puanından iyi bir puanda aldım ama tıp seçemiyordum ve Sosyal Bilimler Lisesi’den mezun olduğum için çat pat ingilizce biliyordum çünkü 1+4 hazırlık olmak üzere eğitimimi almıştım, ve ben bir sene daha uzatmamak en önemliside yurtdışı deneyimi yaşamak için şu an farklı bir ülkede eğitim alıyorum(Covid 19 sebeiyle şu an yok tabii) ingilizcemin fena olamamasına rağmen 1 sene çok demedim ingilzice ağitim aldım niye? doktor olmak kutsal bir meslek olduğu için eğitimimi tam layığıyla almak için ülkeme layık bir doktor olmak için Türkiye’den mezun bir öğrenciyle eşdeğer olmak için yetmezmi bunlar… ve allahın izniyle seneye 1 olacağım. Benim tanıdığım bir sürü abi var bizim okuldan sabah akşam ders çalışıyorlar bunu ben görmeseydim kendi gözlerimle böyle konuşmazdım ayrıca tanıdığım 2-3 abide var denkliklerini almış ve şu an çalışıyorlar iki tanesi hatta uzman. YANİ DEĞERLİ ARKADAŞLAR lütfen herkesi içine alıp konuşmayın çok yanlış düşünenler var aranızda dile kolay 7 sene okuyorsun karşılığına almak en büyük haktır. Saygılar heppinize.

 31. Türkiyede kazanamayıp yurtdışına gidip parayla okuyorlar şöyle yapalım o zaman türkiyede tıp fakültesi barajı olan 50 bine girsinler sonra türkiyede doktorluk yapsınlar milletin hakkını hukukuni gasp ediyorsunuz bir de utanmıyorsunuz girin tusa dusa alın puaninızı denklik alın 40 puan yani en az 60 olması gerekirken denklik şartları düzenlemeli elini kolunu sallayan doktor oluyor

Bir Cevap Yazın