Medimagazinin yaptığı habere göre Dünya Tıp Birliği (World Medical Association-WMA) tarafından en son 1948 yılında Genova Deklarasyonu olarak düzenlenip duyurulan 2500 yaşındaki Hipokrat Yemini, şimdi de modern hekimler için yeniden uyarlanıyor.

WMA, haftasonu Chicago’da gerçekleşen yıllık genel toplantısında Yeni Zelandalı bir doktorun Hipokrat Yemini’nde değişiklik önerisini kabul etti. WMA’nın sayfasında yayımladığı değişikliklere göre, yıllar içinde değişen hekim-hasta arasındaki ilişkiye yeniden odaklanıldı ve yeni yeminde hasta özerkliğine, haysiyetine saygı duyulacağı ifade edildi. Aynı zamanda “Hocalarıma saygı duyacağım” ifadesi “Hocalarıma, meslektaşlarıma ve öğrencilerime saygı duyacağım.” şeklinde genişletildi.

Yemine yeni eklenen bir diğer cümle de hekimlerin hastaları ve sağlık hizmetinin gelişimi yararına bilgi paylaşması gerektiği oldu. Yine hekimlerin kendi sağlıkları, iyilik halleri ve yeteneklerine katkı sağlayarak daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti verebilmek için çabalamaları da Modern Hipokrat Yemini’nin maddeleri arasında yerini aldı.

Yeni yeminin dünya genelinde yayılması ve benimsetilmesi için 2 yıllık bir süreç öngören WMA, bu modern yeminin küresel çapta tüm hekimlerin benimseyeceği yeni etik kurallar olacağını söylüyor.

Bir Cevap Yazın